Navzdory nárůstu nakažených není návrat ke katastrofické situaci pravděpodobný, tvrdí lékař

NÁZOR - Spojené státy učinily velký pokrok při potlačování šíření viru SARS-CoV-2, který způsobil pandemii nemoci covid-19, i když od poloviny června počet nových případů naneštěstí opět roste, konstatuje lékař Kevin Pham. Situaci rozebral v komentáři pro server National Interest.

Ilustrační foto

Na vině je veřejnost

Aktuální denní nárůst případů nemoci covid-19 výrazně převyšuje čísla na vrcholu pandemie, upozorňuje Pham. Podotýká, že s aktuálním vzestupem nakažených se potýká několik amerických států, přičemž mediální pozornost nejvíce směřuje na Floridu a Texas, které jsou kritizovány za to, že příliš brzy znovuotevřely ekonomiku.

Ani jeden z uvedených států ovšem podle lékaře restrikce příliš brzy neuvolnil. "Kalifornie byla opatrná při znovuotevření a během něj udržovala mnoho zmírňujících opatření," upozorňuje autor komentáře. Dodává, že také Texas si vedl dobře až do třetí fáze rozvolnění - Kalifornie sotva vstoupila do druhé -, ale přesto v obou státech došlo k podobnému nárůstu případů.  

Fakta naznačují, že nárůst případů je důsledkem nespolupracující veřejnosti, nikoliv samotného rozvolnění, deklaruje Pham. Konstatuje, že Kalifornie restrikce uvolňovala pomalu a promyšleně na bázi okres od okresu, a zatímco bylo za splnění konkrétních podmínek možné otevřít restaurace, kadeřnické a nehtové salóny zůstaly zavřené, stejně jako se nadále nekonají veřejné události a sportovní klání s diváky.

Kalifornie zavedla 18. června povinné nošení roušek a tamní guvernér Gavin Newsom trvá na tom, že návratu do normálního života musí předcházet účinná vakcína, uvádí lékař. Pokládá otázku, proč nyní Kalifornie zažívá nárůst nakažených, když si počíná tak opatrně.  

Newsom nedávno obvinil "neohrožené mladé", tedy adolescenty, kteří se příliš nestarají o opatrnost vůči nemoci, poukazuje Pham. Dodává, že guvernér proto nařídil uzavření barů a vnitřních prostorů restaurací v mnoha okresech, včetně Los Angeles, Orange a Sacramento.

"Bary a hospody často nabízejí prostředí, které je mimořádně příznivé pro přenos respiračních nemocí, jako shluky kupujících na baru, kteří pořvávají objednávku svých drinků přes hluk davu a typicky hlasitou hudbu," vysvětluje lékař. Dodává, že mnoho barů a restaurací se navíc restriktivních nařízení nedrželo, a tak by nebylo překvapivé, pokud by značná část nových případů byla spojena s těmito zařízeními.     

Mnoho Američanů podle lékaře navíc zkrátka neví, jak se nosí správně rouška, a tak si mnozí lidé nechávají odhalený nos, případně si ji sundávají během hovoru, čímž ale zcela negují její možný přínos.

Důvody k optimismu

Není možné nepostřehnout, že nárůst nakažených se projevil v polovině června, tedy měsíce bohatého na události, upozorňuje Pham. Poukazuje, že nejméně jednoho z protestních průvodů proti zabití George Floyda se zúčastnilo 500-1.000 lidí, navíc nepokoje a menší protesty probíhaly v mnoha kalifornských městech, přičemž k účastni na nich vyzývali i mnozí zákonodárci, navzdory doporučení zdravotnických představitelů.

Starosta Los Angeles Eric Garcetti se například jednoho z protestů osobně zúčastnil, navíc bez roušky, aby později sám přiznal, že protesty s velkou pravděpodobností souvisejí s velkým počtem nových případů nemoci, uvádí lékař. Domnívá se, že nejen chybný přístup k masovým protestům, ale také mnoho dalších faktorů, které nejsou spojené se snahou o znovuotevření ekonomiky a opatřeními ke zmírnění šíření koronaviru, hraje roli v nárůstu nakažených.

"V momentě, kdy horlivost po Floydově smrti dosáhla horečky, bylo nepravděpodobné, že masové davy budou spolupracovat na sociálním odstupu a zmírňujících opatřeních," deklaruje Pham. Soudí, že pokud chtěli kalifornští zákonodárci upřednostnit zdraví a potlačení pandemie, neměli protesty podporovat.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Za dobrou zprávu považuje lékař skutečnost, že klientela barů a demonstranti jsou zpravidla mnohem mladší než lidé vysoce ohrožení závažným průběhem nemoci covid-19. Mezi 18. červnem a 7. červencem sice v Kalifornii přibylo 110 tisíc nových případů, což znamená nárůst o 72 %, ale většina nakažených spadá do věkové kategorie 18-49 let, přičemž na nemoc v drtivé většině případů umírají lidé starší 65 let, shrnuje Pham.

Smrtnost tak momentálně v Kalifornii zůstává nízká, ačkoliv se zřejmě projeví až opožděně a musíme si počkat, zda skutečně nedojde k jejímu vzestupu, varuje autor komentáře. Navzdory tomu doufá, že smrtnost nebude korespondovat s nárůstem nakažených.

Kalifornie, stejně jako další státy reaguje na měnící se situaci, a přestože události minulých měsíců byly mimořádné, je nutné brát pandemii nadále vážně a vyrovnávat potřebu návratu k běžnému životu s tím, co je skutečně možné, deklaruje lékař. Nárůst nakažených považuje za znepokojivý, bez ohledu na lokalitu, ale zároveň apeluje na věcné hodnocení situace s ohledem na relativně nízký věk nových pacientů, kterým hrozí závažný průběh mnohem méně.

"Existují důvody k optimismu, že - navzdory velkému počtu případů - zřejmě neuvidíme návrat ke katastrofální situaci, která charakterizovala úvodní fáze pandemie," uzavírá Pham.  

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

24.09.2021 21:01 Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

Související:

Právě se děje

reklama