Navzdory nárůstu nakažených není návrat ke katastrofické situaci pravděpodobný, tvrdí lékař

NÁZOR - Spojené státy učinily velký pokrok při potlačování šíření viru SARS-CoV-2, který způsobil pandemii nemoci covid-19, i když od poloviny června počet nových případů naneštěstí opět roste, konstatuje lékař Kevin Pham. Situaci rozebral v komentáři pro server National Interest.

Na vině je veřejnost

Aktuální denní nárůst případů nemoci covid-19 výrazně převyšuje čísla na vrcholu pandemie, upozorňuje Pham. Podotýká, že s aktuálním vzestupem nakažených se potýká několik amerických států, přičemž mediální pozornost nejvíce směřuje na Floridu a Texas, které jsou kritizovány za to, že příliš brzy znovuotevřely ekonomiku.

Ani jeden z uvedených států ovšem podle lékaře restrikce příliš brzy neuvolnil. "Kalifornie byla opatrná při znovuotevření a během něj udržovala mnoho zmírňujících opatření," upozorňuje autor komentáře. Dodává, že také Texas si vedl dobře až do třetí fáze rozvolnění - Kalifornie sotva vstoupila do druhé -, ale přesto v obou státech došlo k podobnému nárůstu případů.  

Fakta naznačují, že nárůst případů je důsledkem nespolupracující veřejnosti, nikoliv samotného rozvolnění, deklaruje Pham. Konstatuje, že Kalifornie restrikce uvolňovala pomalu a promyšleně na bázi okres od okresu, a zatímco bylo za splnění konkrétních podmínek možné otevřít restaurace, kadeřnické a nehtové salóny zůstaly zavřené, stejně jako se nadále nekonají veřejné události a sportovní klání s diváky.

Kalifornie zavedla 18. června povinné nošení roušek a tamní guvernér Gavin Newsom trvá na tom, že návratu do normálního života musí předcházet účinná vakcína, uvádí lékař. Pokládá otázku, proč nyní Kalifornie zažívá nárůst nakažených, když si počíná tak opatrně.  

Newsom nedávno obvinil "neohrožené mladé", tedy adolescenty, kteří se příliš nestarají o opatrnost vůči nemoci, poukazuje Pham. Dodává, že guvernér proto nařídil uzavření barů a vnitřních prostorů restaurací v mnoha okresech, včetně Los Angeles, Orange a Sacramento.

"Bary a hospody často nabízejí prostředí, které je mimořádně příznivé pro přenos respiračních nemocí, jako shluky kupujících na baru, kteří pořvávají objednávku svých drinků přes hluk davu a typicky hlasitou hudbu," vysvětluje lékař. Dodává, že mnoho barů a restaurací se navíc restriktivních nařízení nedrželo, a tak by nebylo překvapivé, pokud by značná část nových případů byla spojena s těmito zařízeními.     

Mnoho Američanů podle lékaře navíc zkrátka neví, jak se nosí správně rouška, a tak si mnozí lidé nechávají odhalený nos, případně si ji sundávají během hovoru, čímž ale zcela negují její možný přínos.

Důvody k optimismu

Není možné nepostřehnout, že nárůst nakažených se projevil v polovině června, tedy měsíce bohatého na události, upozorňuje Pham. Poukazuje, že nejméně jednoho z protestních průvodů proti zabití George Floyda se zúčastnilo 500-1.000 lidí, navíc nepokoje a menší protesty probíhaly v mnoha kalifornských městech, přičemž k účastni na nich vyzývali i mnozí zákonodárci, navzdory doporučení zdravotnických představitelů.

Starosta Los Angeles Eric Garcetti se například jednoho z protestů osobně zúčastnil, navíc bez roušky, aby později sám přiznal, že protesty s velkou pravděpodobností souvisejí s velkým počtem nových případů nemoci, uvádí lékař. Domnívá se, že nejen chybný přístup k masovým protestům, ale také mnoho dalších faktorů, které nejsou spojené se snahou o znovuotevření ekonomiky a opatřeními ke zmírnění šíření koronaviru, hraje roli v nárůstu nakažených.

"V momentě, kdy horlivost po Floydově smrti dosáhla horečky, bylo nepravděpodobné, že masové davy budou spolupracovat na sociálním odstupu a zmírňujících opatřeních," deklaruje Pham. Soudí, že pokud chtěli kalifornští zákonodárci upřednostnit zdraví a potlačení pandemie, neměli protesty podporovat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Za dobrou zprávu považuje lékař skutečnost, že klientela barů a demonstranti jsou zpravidla mnohem mladší než lidé vysoce ohrožení závažným průběhem nemoci covid-19. Mezi 18. červnem a 7. červencem sice v Kalifornii přibylo 110 tisíc nových případů, což znamená nárůst o 72 %, ale většina nakažených spadá do věkové kategorie 18-49 let, přičemž na nemoc v drtivé většině případů umírají lidé starší 65 let, shrnuje Pham.

Smrtnost tak momentálně v Kalifornii zůstává nízká, ačkoliv se zřejmě projeví až opožděně a musíme si počkat, zda skutečně nedojde k jejímu vzestupu, varuje autor komentáře. Navzdory tomu doufá, že smrtnost nebude korespondovat s nárůstem nakažených.

Kalifornie, stejně jako další státy reaguje na měnící se situaci, a přestože události minulých měsíců byly mimořádné, je nutné brát pandemii nadále vážně a vyrovnávat potřebu návratu k běžnému životu s tím, co je skutečně možné, deklaruje lékař. Nárůst nakažených považuje za znepokojivý, bez ohledu na lokalitu, ale zároveň apeluje na věcné hodnocení situace s ohledem na relativně nízký věk nových pacientů, kterým hrozí závažný průběh mnohem méně.

"Existují důvody k optimismu, že - navzdory velkému počtu případů - zřejmě neuvidíme návrat ke katastrofální situaci, která charakterizovala úvodní fáze pandemie," uzavírá Pham.  

Související

Ilustrační foto Analýza

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje

Spojené státy a Čína svádějí intenzivní boj o kontrolu nad vzácnými zeminami – strategickými surovinami nezbytnými pro technologie i zbrojní průmysl. Čínská dominance v těžbě a zpracování těchto prvků vedla prezidenta Donalda Trumpa k zahájení obchodní války, která odhalila zranitelnost Západu. USA teď investují do těžby i recyklace, aby snížily závislost a posílily vlastní surovinovou bezpečnost.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Kalifornie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu

Německo čelí rostoucí vlně hybridních útoků ze strany Ruska. Podle šéfky německé vojenské kontrarozvědky Martiny Rosenbergové se letos dramaticky zvýšil počet případů špionáže a sabotážních operací, za nimiž s vysokou pravděpodobností stojí Moskva.

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli

Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Student snědl banán, zničil tak umění

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl

Kultovní umělecké dílo „Comedian“ od italského provokatéra Maurizia Cattelana – banán přilepený lepicí páskou na zeď – bylo opět snědeno. Tentokrát došlo k incidentu 12. července v Centre-Pompidou Metz ve východní Francii, kde výstavu navštívil neukázněný návštěvník, jenž banán bez váhání snědl.

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat

Čína tento týden hostí summit s lídry Evropské unie. Peking požaduje zrušení cel na elektromobily, Brusel ho však viní z podpory Ruska v jeho válce proti Ukrajině a agresivní hospodářské politiky. Obě strany vstupují do jednání s minimem důvěry, zato s maximem očekávání. Výsledek určí další směřování evropsko-čínských vztahů ve světě sílícího strategického soupeření. Obě strany se přitom nutně potřebují.

před 6 hodinami

USS Preble vypálila střelu s plochou dráhou letu Tomahawk.

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?

Nedávné spekulace o tom, že Spojené státy by mohly poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Tomahawk, vyvolaly silnou odezvu ve světových médiích i v politických kruzích. Celý příběh začal poté, co americký prezident Donald Trump podle některých zpráv zvažoval možnost, že by Ukrajina získala tyto pokročilé zbraně. Následující den se pak objevily další informace naznačující, že Trump se přímo dotazoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, zda by Ukrajina byla ochotna zaútočit na klíčová ruská města, pokud by tyto zbraně obdržela. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bouřka, ilustrační foto

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes aktualizoval svou výstrahu. Upozorňuje nejen na pokračující vysoké teploty, ale nově varuje i před silnými bouřkami, které mohou v odpoledních a večerních hodinách zasáhnout velkou část republiky. Nejvíce ohroženy budou Morava, Slezsko a východní část Čech.

před 9 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě

Gaza se opět ocitla na titulních stránkách světových médií, tentokrát kvůli tragické smrti čtyřleté Razan Abu Zaher, která podle místních zdravotníků podlehla následkům hladu a podvýživy. Její příběh se tak stal dalším důkazem prohlubující se humanitární krize v oblasti, kde se hlad šíří stejně rychle jako zoufalství.

před 10 hodinami

Ilustrační foto

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje

Spojené státy a Čína svádějí intenzivní boj o kontrolu nad vzácnými zeminami – strategickými surovinami nezbytnými pro technologie i zbrojní průmysl. Čínská dominance v těžbě a zpracování těchto prvků vedla prezidenta Donalda Trumpa k zahájení obchodní války, která odhalila zranitelnost Západu. USA teď investují do těžby i recyklace, aby snížily závislost a posílily vlastní surovinovou bezpečnost.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

WhatsApp

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa

V Rusku sílí tlak na úplné zablokování oblíbené komunikační aplikace WhatsApp. Podle místopředsedy výboru pro informační politiku Státní dumy Antona Gorelkina by se americká služba, vlastněná společností Meta, měla „připravit na odchod z ruského trhu“. WhatsApp, který má v zemi více než 97 milionů uživatelů, je tak zřejmě dalším cílem kampaně proti zahraničním platformám.

před 12 hodinami

Hans Petter Midttun

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun

Americká vojenská pomoc Ukrajině se mění v obchodní strategii, tvrdí norský bezpečnostní expert Hans Peter Midttun exkluzivně pro EuroZprávy.cz. Reaguje tak na oznámení prezidenta Donalda Trumpa o rozsáhlé zbrojní pomoci přes NATO, kterou Spojené státy podmínily nákupy zbraní evropskými spojenci. Podle Midttuna jde o důkaz, že USA sledují vlastní zájmy, zatímco ochota skutečně pomoci Ukrajině slábne. „Prosazuje mírový plán, který je návodem pro plán Kremlu na porážku Ukrajiny, odměňuje agresora a tlačí na jeho oběť,“ upozornil Midttun.

před 12 hodinami

Izraelská armáda

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců

Papež Lev XIV. ostře odsoudil válku v Pásmu Gazy jako „barbarství“ a upozornil na „bezohledné používání síly“ proti civilnímu obyvatelstvu. Jeho slova zazněla jen několik hodin poté, co podle palestinských úřadů izraelské jednotky zabily při čekání na humanitární pomoc nejméně 93 lidí poblíž města Gaza. Jde o jeden z nejkrvavějších incidentů spojených s distribucí potravin v této válkou zničené oblasti.

před 14 hodinami

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí

Významná evropská diplomatka obvinila Spojené státy vedené prezidentem Donaldem Trumpem z podkopávání mezinárodního úsilí o nalezení a záchranu tisíců ukrajinských dětí unesených ruskými silami od počátku války na Ukrajině v roce 2022. Dle jejích slov americké škrty v zahraniční pomoci a sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) komplikují práci institucí sledujících osudy těchto dětí.

včera

Lamine Yamal

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě

Talent, jaký tady dlouho nebyl. Tím je určitě v současném světovém fotbale považován španělský útočník Lamine Yamal, který brázdí fotbalové trávníky na profesionální scéně už od svých patnácti let, kdy si ho Barcelona poprvé vytáhla do svého A-týmu. Před několika dny vstoupil mezi dospělé, když oslavil své osmnácté narozeniny. A jaksepatří, oslavu uspořádal velikou, avšak v mnohém pro někoho i divokou. Natolik, že se na ni zaměřilo španělské ministerstvo sociálních práv, které vyšetřuje, zda během ní nebyl porušen zákon.

včera

včera

Humanitární pomoc v Pásmu Gazy

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc

V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.

včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1

Policie České republiky dnes odpoledne na svém oficiálním účtu na síti X (dříve Twitter) varovala řidiče před velmi hustým provozem na dálnici D1 a v jejím širším okolí. Situaci podle policejního vyjádření komplikuje nejen čas letních dovolených, ale především příliv fanoušků odjíždějících po skončení závodního víkendu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy