Nejvyšší soud USA zablokoval snahy ekologů o zastavení stavby zdi

Americký nejvyšší soud dnes zamítl stížnost čtyř organizací hájících životní prostředí, které se snažily zabránit administrativě prezidenta Donalda Trumpa ve výstavě pohraniční zdi na hranicích s Mexikem. Napsala to agentura Reuters. Organizace uváděly, že plánovaná zeď procházející Kalifornií, Arizonou, Novým Mexikem a Texasem ohrozí tamní rostliny a divoce žijící zvířata.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda staví zeď na základě zákona z roku 1996, který je zaměřený na boj s nepovolenou migrací. Norma dává americké vládě pravomoc stavět hraniční bariéry i když tím poruší některé podmínky stanovené například zákony na ochranu životního prostředí. Čtyři skupiny chránící životní prostředí u soudů tvrdily, že tento zákon dává výkonné moci větší pravomoci, než jí propůjčuje ústava, protože s jeho pomocí může administrativa obcházet některá rozhodnutí Kongresu, aniž by k těmto krokům potřebovala jeho souhlas.

Ochránci životního prostředí mimo jiné tvrdili, že by stavba mohla mít neblahý vliv na místní ohrožené druhy, například na jaguáry, vlka mexického, nebo ovci tlustorohou.

Výstavba hraniční zdi je jedním ze stěžejních Trumpových politických slibů. Prezident se zavázal, že postaví bariéru po celé 3200 kilometrů dlouhé jižní hranici a že její výstavbu zaplatí Mexiko, které to však odmítlo.

Zeď sice roste, nicméně pomaleji, než Trump doufal. Kongres totiž opakovaně projektu zablokoval finance a prezident proto musel přesměrovat peníze na výstavbu bariéry z jiných částí rozpočtu, zejména z obrany. Prezident před necelým týdnem navštívil nově vybudovanou část zdi v Arizoně a podepsal se na pamětní cedulku, jež poukazuje na 320 postavený kilometr.

Témata: USA | soudy | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 19:44 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy