Od Hollywoodu po Wall Street. Biden získává peníze na kampaň od vlivných a velkých dárců

Kampaň demokratického uchazeče o Bílý dům Joea Bidena často zdůrazňuje roli malých dárců při shromažďování financí na svůj provoz. Značná část Bidenových peněz však pochází od velkých dárců, jejichž jména Bidenův tým někdy odmítá zveřejňovat.

Joe Biden

Podle listu The New York Times (NYT) získal demokrat za poslední půlrok přes 200 milionů dolarů (4,6 miliardy korun) od dárců, kteří mu věnovali 100.000 dolarů (2,3 milionu korun) či více. To je téměř dvojnásobek toho, co od velkých dárců za stejné období nasbíral prezident Donald Trump.

Bidenovi přispěli částkou 1,4 milionu dolarů (32,3 milionu korun) producent Jeffrey Katzenberg se svou ženou či výkonný ředitel společnosti Netflix Reed Hastings s chotí. Podobné částky mu na kampaň dali rovněž podnikatel v technologiích Sean Parker či bývalý šéf společnosti Starbucks Howard Schultz. Bidenova kampaň podle NYT čile láká velké dárce od Hollywoodu přes Silicon Valley až po Wall Street.

Velcí dárci přitom hráli zásadní roli v současném Bidenově finančním náskoku nad Trumpem. Demokrat měl na konci září na účtu o asi 180 milionů dolarů (4,2 miliardy korun) více než současný prezident, což zhruba odpovídá částce, kterou získal na příspěvcích vyšších než 100.000 dolarů. Od minulých Vánoc přitom Biden vybral dohromady přes 1,2 miliardy dolarů (27,7 miliardy korun).

S tím, jak Biden získával stále více velkých šeků, však jeho tým postupně omezoval opatření, která měla zajistit transparentnost financování jeho kampaně. Demokratův tým například láká dárce na možnost neveřejných mítinků s hlavními Bidenovými poradci, kteří v případě vítězství demokratů pravděpodobně zastanou nejvyšší posty v jeho administrativě.

Podle Tysona Brodyho, bývalého činitele prezidentské kampaně senátora Bernieho Sanderse z levicového křídla Demokratické strany, umožňují taková setkání "zvláštní přístup k lidem, kteří stanovují pravidla", a exkluzivní vhled do chystaných nařízení. "Vám by se nelíbilo mít lístek na to vyslechnout si od vašeho budoucího regulátora, co se chystají dělat ve vašem odvětví?" řekl.

Biden rovněž porušil precedent stanovený posledními čtyřmi demokratickými kandidáty na prezidenta a nezveřejňuje jména svých výběrčích, tedy osob, které pro kampaň získávají kontakty a shromažďují dary. Tito lidé přitom často končí například v pozicích velvyslanců nebo jim vláda zadává zakázky, tvrdí Michael Beckel z nevládní organizace Issue One, jež se zasazuje za transparentní financování politických kampaní.

Demokratický kandidát také postupně omezil přístup novinářů na svoje virtuální setkání s dárci. Zatímco dříve povoloval skupinám reportérů vstoupit do videokonferencí a sledovat celý děj a spatřit všechny účastníky, nyní nabízí jen možnost poslouchat dění přes telefonickou linku.

Podle NYT o jeho praktikách zatím mlčí levicové křídlo Demokratické strany, které dlouhodobě bojuje proti vlivu velkého kapitálu na rozhodování politiků. Jako zásadní cíl totiž v současné chvíli vnímá porazit ve volbách Trumpa. Někteří demokraté v čele se členkou Kongresu Alexandriou Ocasiovou-Cortezovou však minulý týden podepsali dopis, který by mohl být považován za varování pro případnou budoucí Bidenovu administrativu. Vyzývají v něm Senát, aby do pozic v exekutivě nepotvrzoval žádné lobbisty či šéfy soukromých korporací. Pokud by Biden skutečně vyhrál, tak na něj tlak z levého křídla jeho strany pravděpodobně ještě zesílí, píše NYT.

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

Související:

Právě se děje

reklama