Po impeachmentu padají hlavy. Trump odvolává velvyslance při EU

Prezident Spojených států Donald Trump podle médií odvolal z funkce amerického velvyslance při Evropské unie Gordona Sondlanda, který proti hlavě státu svědčil v procesu ústavní žaloby. Diplomat v pátek oznámil, že Trump se rozhodl s okamžitou platností ukončit jeho misi. Informace se objevila po propuštění poradce Bílého domu Alexandera Vindmana za podobných okolností. Prezident na twitteru napsal, že Vindmana nezná, označil jej však za "neukázněného".

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

"Bylo mi dnes oznámeno, že prezident mě hodlá s okamžitým účinkem odvolat z funkce velvyslance Spojených států při Evropské unii," uvedl Gordon Sondland v pátečním prohlášení.

Podle informací listu The New York Times (NYT) nejdříve činitelé ministerstva zahraničí v rámci "čistky" velvyslance vyzvali, aby sám rezignoval. Ten prý odmítl a řekl, že jej budou muset vyhodit. "A to se i stalo," popisuje na twitteru reportér NYT Peter Baker.

Sondland loni svědčil před americkými zákonodárci v procesu ústavní žaloby proti Trumpovi, který čelil obvinění ze zneužití úřadu a obstrukcí Kongresu. Impeachment spustilo v prvé řadě to, že v červencovém telefonátu šéf Bílého domu naléhal svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského, aby ohlásil vyšetřování, které by se týkalo Trumpova politického rivala Joea Bidena.

zdroj: YouTube

Podle Sondlanda použil prezident jako páku vůči Kyjevu hrozbu zablokování americké vojenské pomoci. Sondland pod přísahou řekl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco".

O práci v poradním orgánu Bílého domu už v pátek přišel podplukovník Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem ve Sněmovně reprezentantů při vyšetřování prezidenta. Bývalý člen Národní bezpečnostní rady (NSC) byl u Trumpova telefonátu se Zelenským přítomen a mimo jiné vypověděl, že si z rozhovoru odnesl dojem, že Ukrajina neměla v dané záležitosti na výběr.

Podle Vindmanova právního zástupce Davida Pressmana nemůže být pochyb, že jeho klient byl vyzván k odchodu z pozice v Bílém domě kvůli tomu, že "říkal pravdu". Důstojník s ukrajinskými kořeny označil v Kongresu Trumpův telefonát se Zelenským za nepatřičný a odsoudil skutečnost, že přepis rozhovoru byl nejdříve uložen na přísně zabezpečený server. Bílý dům jej zveřejnil až poté, co se jeho obsah dostal do médií v důsledku stížnosti oznamovatele z prostředí tajných služeb.

Donald Trump dnes v prohlášení na twitteru trval na tom, že jeho telefonické rozhovory jsou "dokonalé". Na adresu Vindmana uvedl, že jej nezná, nikdy s ním nemluvil a nikdy se s ním nesetkal.

"Byl velmi neukázněný, nepřesně informoval o obsahu mých dokonalých telefonátů a jeho nadřízený mu napsal strašlivé hodnocení," napsal prezident, aniž by upřesnil, kdo si na Vindmanovo působení stěžoval.

Televize CNN dnes informovala, že o svou dosavadní pozici v pátek přišel také Vindmanův bratr Yevgeny, ačkoli se do vyšetřování Trumpových činů veřejně nezapojil. Z právního týmu NSC byl vyhozen "náhle a bez jakéhokoli vysvětlení, navzdory dvěma dekádám oddané služby své zemi," uvedl Pressman.

"Poté, co se zbavil břemene impeachmentu, prezident Donald Trump v pátek večer přešel k tomu, co mu jde nejlépe a vykonal pomstu nad svými nepřáteli," napsal analytik CNN Chris Cillizza. Proces ústavní žaloby proti šéfovi Bílého skončil ve středu večer, kdy jej republikánská většina v Senátu zprostila obvinění v obou bodech.

Dvojčata Vindmanova se zřejmě z NSC přesunou zpět do řad americké armády. Příslušné oddělení ministerstva obrany potvrdilo, že se zabývá jejich další kariérou, podrobnosti ale "s ohledem na jejich soukromí" nesdělilo.

Zejména propuštění Alexandera Vindmana vyvolalo kritiku od představitelů Demokratické strany včetně předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Ta krok Bílého domu označila za "nestydatý akt pomsty, který dokládá prezidentův strach z pravdy". "Podplukovník Vindman dokázal, že je americkým hrdinou: na bojišti, kde si vysloužil Purpurové srdce, a při procesu ve Sněmovně, kde nastavil zrcadlo moci. (...) Propuštění tohoto vlasteneckého vojáka je smutnou a ostudnou ztrátou pro bezpečnost Ameriky," uvedla Nancy Pelosiová prostřednictvím mluvčího.

Loading...
Vstupte do diskuze (54)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co sleduje Rusko? Bezpečnostní expert varuje před postranními úmysly Moskvy

21.02.2020 00:01 NÁZOR – Příští rok v únoru vyprší smlouva New START, která omezuje počty amerických a ruských…

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 21:48 Aktualizováno Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

O debatu demokratických kandidátů na prezidenta byl zájem

20.02.2020 21:18 Středeční televizní debata uchazečů o nominaci amerických demokratů pro prezidentské volby přitáhla…

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama