
Spojené státy čelí v posledních měsících velkému tlaku. Uprostřed koronavirové pandemie zemi zachvátila vlna nepokojů v souvislosti se smrtí černocha George Floyda během policejního zatýkání. Voliči napříč zemí dávají prezidentu Donaldu Trumpovi stále více najevo jejich znepokojení ohledně jednání vlády. A hlava státu nyní ztrácí podporu i u svých straníků.
Stranická loajalita definuje americkou domácí politiku po staletí. Trumpova administrativa v tomto ohledu doposud nebyla výjimkou. Naopak řada expertů používá raději termín „Trumpova strana“ namísto republikánská. Vývoj v zemi za posledních pár měsíců však tuto skutečnost mění od základů.
Právě v těch nejdůležitějších měsících Trumpova úřadu se od něj začínají jeho nejvěrnější straníci odklánět. Na vině je dle deníku Forbes především prezidentova inkompetence v době rasových nepokojů v zemi.
Řadu kontroverzních názorů z řad republikánské strany vyvolala fotografie prezidenta před kostelem sv. Johna, jemuž je přezdíváno „kostel prezidentů“, kde se dle tradice nechal Trump vyfotografovat s Biblí v ruce a krátce předtím pronesl, že se považuje za „spojence všech mírumilovně protestujících“.
Důvodem k rozhořčení většiny vládních představitelů byl fakt, že jen krátce před tím byli demonstranti z prostoru kolem kostela vyhnáni nasazením slzných plynů, aby prezident mohl u kostela tradiční bohoslužbu vykonat. Tento čin odsoudili i vrchní představitelé ozbrojených složek a armády.
Několik republikánských senátorů také prezidenta odsoudilo za jeho příspěvek na Twitteru, ve kterém podotkl, že pětasedmdesátiletý muž protestující v Buffalu, který byl policisty sražen k zemi, následkem čehož utrpěl zranění hlavy, by mohl být stoupencem radikální antifašistické skupiny Antifa. Informovalo o tom Politico.
Prezident se navíc obecně se svou stranou rozchází v souvislosti s vyjadřováním podpory hnutí Black Lives Matter. Trump ku příkladu odmítl přejmenovat armádní základny nesoucí jména generálů Konfederace z dob americké občanské války, což mezi jistými segmenty lidí vyvolává vzpomínky na éru otroctví.
Senátní komise pro ozbrojené složky řízená republikánskou většinou zatím v ústraní přijala dodatek, na základě něhož by k přejmenování veškerých základen mělo dojít v rámci následujících tří let, jak uvedla CNN.
Letošní prezidentské listopadové volby by se tak mohly zapsat do historie Spojených států jako volby, kdy došlo k vcelku radikální obměně voličské základny a stranického establishmentu. Řada významných politických osobností se již vyslovila, že i navzdory své politické náklonosti bude volit demokraticky.
Mezi ně patří na příklad bývalý prezident Spojených států George W. Bush, republikánský senátor za Utah Mitt Romney a bývalý ministr zahraničí Colin Powell. Právě Romney byl jediným Republikánem během Trumpova impeachmentu, který v Senátu hlasoval pro jeho odsouzení.
Trump nepřichází jen o podporu ve straně, ale i o podporu voličů. Na základě nejnovějšího průzkumu společnosti Gallup má současný prezident podporu pouze 40 % voličů, což je jedno z nejnižších celonárodních čísel v historii předvolebních průzkumů v zemi.
I když se Trump potýká s klesající loajalitou uvnitř své strany, většina Republikánů stále hodlá prezidenta ve volbách podpořit. Dle The Washington Post tak senátoři spíše činí z obav o vlastní znovuzvolení.
Podobnému otřesu ve straně čelil Trump už v roce 2016, kdy unikla nahrávka, na které se Trump chlubí tím, jak si umí podmanit ženy. Republikáni za to někdejšího prezidentského kandidáta odsoudili a tvrdili, že mu hlas neodevzdají. Nakonec Trump volby většinově vyhrál jen o pár týdnů později.
Související

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
USA (Spojené státy americké) , Republikánská strana (USA) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 22 minutami

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
před 1 hodinou

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze
před 3 hodinami

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl
před 4 hodinami

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
před 4 hodinami

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?
před 5 hodinami

NATO plánuje rekordní výdaje na obranu. Dokážou to evropské státy utáhnout?
před 6 hodinami

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky
před 7 hodinami

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě
před 8 hodinami

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
před 8 hodinami

Bílým domem zmítá skandál delikventa Epsteina. Trump se marně snaží odvrátit pozornost
před 9 hodinami

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
před 10 hodinami

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun
před 10 hodinami

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců
před 12 hodinami

Počasí tento týden: Po turbulentním pondělku se ochladí
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera
EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
Evropská unie plánuje výrazně zpřísnit kontrolu a regulaci čínských e-shopů Temu a Shein. Podle eurokomisaře pro spravedlnost Michaela McGratha ohrožují tyto platformy bezpečnost spotřebitelů i poctivé evropské podnikatele. A jeho postoj je jasný: „Jsem odhodlaný zasáhnout.“
Zdroj: Libor Novák