Rušení opatření neznamená konec pandemie, covid-19 možná nezmizí nikdy

Stále více evropských států včetně Česka postupně opouští od opatření proti šíření koronaviru, se kterým svět bojuje už více než dva roky. Navzdory rozvolňování ale nadále přetrvává pandemický stav a je možné, že onemocnění covid-19 ze světa v blízké době nezmizí. Část lékařů dokonce tvrdí, že k tomu nemusí dojít nikdy. Masové šíření koronaviru a vysoká míra nakažlivosti by se však mohly časem snížit a podle některých odborníků se covid stane běžnou součástí lidských životů.

Od chvíle, kdy lékaři poprvé informovali o výskytu nového koronaviru SARS-CoV-2 v prosinci roku 2019, uplynuly více než dva roky. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v lednu následujícího roku globální stav zdravotní nouze, o dva měsíce později jej označila za pandemii, tedy epidemii s celosvětovým rozšířením.

Svět se už v minulosti potýkal s mnoha případy epidemií a pandemií, čehož využili odborníci i vědci a pokusili se předpovědět další průběh a případný konec pandemie spojené s onemocněním covid-19. U nového koronaviru například pozorují jeho sezónnost, proto by země měly očekávat zvýšený potenciální přenos především v zimních měsících, podobně jako u chřipky. S ohledem na nový koronavirus je tedy možné, že v létě nebudou lidé nijak omezeni, na podzim ale znovu nasadí ústenky. Alespoň v případě několika nadcházejících let.

Podíváme-li se totiž do historie, najdeme hned několik onemocnění podobných současné pandemii. Většinou ale trvaly okolo dvou až tří let, než se etablovaly do fáze endemického onemocnění. Před sto lety, koncem první světové války, vypukla takzvaná španělská chřipka, která svět zasáhla celkem ve čtyřech vlnách. Nakazila třetinu světové populace a vyžádala si 20 až 50, podle některých zdrojů i na 100 milionů obětí. Na konci pandemie virus zmutoval a stal se méně smrtícím. Na světě se však vyskytuje dodnes v podobě běžné sezónní chřipky.

I přesto můžeme svým způsobem hovořit o štěstí. Například akutní respirační syndrom SARS, jehož původcem byl také vir ze skupiny koronavirů, se podařilo zastavit včas. První případy onemocnění byly hlášeny v listopadu 2002 a už v polovině nadcházejícího roku byl přenos infekce díky zavedení protiepidemickým opatření téměř zastaven. Smrtnost přitom byla výrazně vyšší než u stávajícího koronaviru, a to až 10 %.

Covid už zřejmě nevymýtíme, ale zvykneme si 

Podle Alberta Bourly, šéfa americké farmaceutické firmy Pfizer, je ale aktuální situace složitější a nový typ koronaviru se nepodaří jen tak vymýtit. „Virus s námi bude i příští roky, už za několik měsíců se ale budeme moci vrátit k normálním životům,“ řekl v rozhovoru s izraelskou televizí Keshet 12. „Pro lidi bude nejjednodušší nechat se jednou ročně očkovat proti novým variantám, což je ideální řešení i z hlediska zdravotnictví,“ uvedl.

Jedním ze základních znaků virů je schopnost mutace, čímž se přizpůsobují okolním podmínkám. To platí i pro SARS-CoV-2, což může průběh pandemie komplikovat. Varianty mohou mít vyšší nakažlivost a naopak u nemocných vykazovat minimální příznaky, jako tomu je u aktuálně rozšířené varianty omikron, která se podle Bourly zatím jako jediná dokázala vyhnout imunitní ochraně z očkování.

Data vědců z Institutu zdravotní metriky a hodnocení (IHME) ukazují, že intenzita přenosu omikronu je natolik vysoká, že vládní opatření jako nošení ochrany dýchacích cest, rozšíření proočkovanosti nebo aplikace posilovacích dávek budou mít omezený dopad na šíření vlny omikronu. Odhadují, že zvýšení nošení roušek a respirátorů na 80 % populace sníží kumulativní infekčnost v následujících čtyřech měsících pouze o 10 %. Omikronová vlna by tak skončí dříve, než by se ukázala efektivita těchto opatření.

V tuto chvíli ale vlna omikronu podle zahraničních dat zatím stále vrcholí. Očekává se, že ve většině zemí dosáhne svého maxima ve druhém únorovém týdnu, čili v nadcházejících dnech. Poté se může pandemická situace uklidit, není však vyloučeno, že se objeví další varianty viru.

I přesto jsou ale vládní opatření s ohledem na celou pandemii účinná. V současné době hraje roli vedle nošení respirátorů a dodržování rozestupů zejména potřeba očkování. Očkovaným sice postupem času ochrana proti novému koronaviru klesá, lidé tedy mohou očekávat nutnost dalších dávek. Dopady budoucího přenosu viru na zdraví by se však měly snižovat vzhledem k pravidelným úpravám vakcín na aktuální hrozby.

Pandemie skončí, svět ale změnila navždy

Stále je však pravděpodobné, že život po pandemii nebude stejný jako dříve. Mnoho společností i školských zařízení se adaptovalo na práci i výuku z domova a schůzky přes online platformy. To nemusí vždy znamenat nevýhodu, lidé by například nemuseli dojíždět, a tak by šetřili čas i peníze. Protože ale žáci některých škol potřebují také praktickou výuku, nejčastěji spekulovanou variantou je v současné době kombinace prezenční a online výuky.

Většina lidí při zhoršené pandemické situaci nemohla využít jiné služby než online. Očekává se, že ačkoli část lidí bude znovu nakupovat a využívat různých služeb fyzicky, jakmile to bude možné, většina zákazníků zůstane v digitálním prostředí. Budoucností tedy může být objednávání potravin, oděvů, elektroniky a dalších spotřebních věcí přes internet.

Lidé jsou ale odjakživa společenské bytosti a je pro ně nutná potřeba socializace. Podle Michaela Banissyho, profesora psychologie na Londýnské univerzitě, ovlivňuje sociální interakce mnoho životních oblastí, od práce k drobným každodenním činnostem, a působí na duševní i fyzické zdraví člověka. Zpravodajské stanici BBC Worklife sdělil, že po pandemii by lidé měli sociální interakce co nejvíce podporovat.

Svět se ale pandemií vyvolanou nemocí covid-19 naučit uzavírat a může nějakou dobu trvat, než se situace změní. Lidé se naučili pohybovat spíše lokálně, vnitrostátně, budou si ale možná muset například zvyknout, že k delším cestám bude kromě víza či cestovního pasu potřeba přibalit také očkovací průkaz.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 1 hodinou

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 1 hodinou

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 6 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 6 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že Rusko zatím neplánuje obsadit ukrajinské město Charkov

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek uvedl, že Rusko zatím neplánuje obsadit ukrajinské město Charkov. Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti je podle jeho slov reakcí na ostřelování ze strany Ukrajiny, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy