Rusko a Čína modernizují jaderný arzenál rychleji než USA, řekl šéf Stratcom

Rusko a Čína modernizují svoje arzenály jaderných zbraní rychleji než Spojené státy, řekl podle serveru televize CNN při úterním slyšení v Kongresu šéf strategického velitelství amerických ozbrojených sil Stratcom Charles Richard. Pokud USA nezačnou do svých zbraní více investovat, riskují podle něj to, že v očích svých soupeřů "ztratí důvěryhodnost".

Eurozpravy.cz

Rusko "agresivně" modernizuje a rozvíjí svoje jaderné zbraně a "je s tím na 80 procent hotové, zatímco my jsme na nule", řekl Richard, který řídí velitelství amerického jaderného arzenálu. "Je jednodušší popsat, co nemodernizují - nic - než to, co modernizují, což je v podstatě všechno," dodal.

Peking podle něj rozvíjí svoje jaderné zbraně tak rychle, že "neuplyne týden, aniž bychom o Číně nezjistili něco, co jsme dosud nevěděli". Ačkoliv je arzenál Číny výrazně menší než ten ruský či americký, prochází nyní podle Richarda bezprecedentním rozmachem.

Smlouva o jaderném odzbrojování START uzavřená mezi Ruskem a USA stanovuje, že obě země mohou mít na svých rozmístěných mezikontinentálních raketách, v jaderných ponorkách a strategických bombardérech maximálně 1550 hlavic. Čína má podle odhadů Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) asi 320 hlavic.

Richard výboru sdělil, že má Čína nyní více takzvaných množivých jaderných reaktorů, než měla původně, což je podle něj příklad toho, "jak rychle se Čína mění, nebo alespoň toho, jak rychle na to přicházíme". Množivé reaktory vyrábí více štěpného materiálu, než samy spotřebují. "S množivým reaktorem nyní máte k dispozici bohatý zdroj plutonia v kvalitě použitelné ve zbraních," řekl Richard. "To změní horní limity toho, co by Čína mohla udělat ohledně rozvoje svých jaderných možností, pokud by chtěla," dodal.

Šéf Stratcom rovněž varoval, že podle zjištění amerických tajných služeb má Čína část svých zbraní připravených k okamžitému odpálení a že by mohla vypálit jaderný protiútok hned ve chvíli, kdy její senzory zaznamenají přicházející hrozbu. Předpisy v USA například stanovují, že zahájení protiútoku je možné až po potvrzení trajektorie přicházející rakety a ujištění, že nese jadernou hlavici.

Rusko má podle Richarda zase k dispozici mnoho nového vybavení. "Mají druhou generaci nové ponorky s balistickými střelami a mají pro ni nové rakety. Jsou celkem schopné. Mají velmi působivou mezikontinentální balistickou raketu na tuhá paliva, zcela novou. Mají nové mobilní rakety. Lépe vyzbrojili svoje bombardéry," shrnul modernizaci ruského arzenálu.

USA mají podle šéfa Stratcom v současné chvíli "adekvátní" protiraketovou obranu, měly by se však ujistit, že udrží tempo s postupem svých geopolitických rivalů. "Bez investic do stávajících zbraní riskujeme zastarávání a irelevantnost a mohli bychom se dostat do bodu, kdy nám už žádný objem peněz nepomůže se snížením operativních rizik, jimž budeme čelit," poznamenal Richard.

Témata: EZ

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Související:

Právě se děje

reklama