Sanders chce prověřit některé volební výsledky v Iowě

Kampaň Bernieho Sanderse dnes oficiálně požádala o kontrolu výsledků z několika okrsků v americkém státě Iowa, kde před týdnem začalo několikaměsíční klání o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Informovala o tom agentura Reuters. V Iowě hlasování provázely velké technické problémy a Sanders tam těsně prohrál s bývalým starostou South Bendu v Indianě Petem Buttigiegem.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Bernie Sanders, americký senátor (Vermont)
doporučujeme

"Kontrola je jen prvním krokem v procesu," uvedl v prohlášení Jeff Weaver, poradce Sandersovy kampaně. "Je to nezbytná součást zjišťování, zda Iowané mohou důvěřovat konečným výsledkům stranických shromáždění," dodal.

Buttigieg podle aktuálních propočtů získal 14 ze 41 iowských delegátů, kteří na červencovém sjezdu Demokratické strany budou spolu s delegáty z dalších států vybírat oficiálního stranického kandidáta pro prezidentské volby. Sanders se po prvním stranickém střetu může opřít o 12 delegátů, senátorka Elizabeth Warrenová o osm delegátů, bývalý viceprezident USA Joe Biden o šest delegátů a senátorka Amy Klobucharová o jednoho delegáta.

Stranická shromáždění v Iowě, na kterých demokraté svého zájemce o prezidentskou nominaci vybírali, mají velmi komplikovaná pravidla. Orientaci ve výsledcích zkomplikovaly také technické potíže, které bránily rychlému sečtení hlasů. Řada médií a také šéf celostátního vedení Demokratické strany Tom Perez poukázali na nejasnosti sčítání a hlášení výsledků.

Sanders ještě na konci minulého týdne naznačoval, že o kontrolu výsledků žádat nebude, dnes ale jeho kampaň o audit požádala. Ověřit chce výsledky v necelých třech desítkách okrsků. Slibuje si od toho, že po nápravě chyb získá Sanders ještě jednoho delegáta.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co sleduje Rusko? Bezpečnostní expert varuje před postranními úmysly Moskvy

21.02.2020 00:01 NÁZOR – Příští rok v únoru vyprší smlouva New START, která omezuje počty amerických a ruských…

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 21:48 Aktualizováno Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

O debatu demokratických kandidátů na prezidenta byl zájem

20.02.2020 21:18 Středeční televizní debata uchazečů o nominaci amerických demokratů pro prezidentské volby přitáhla…

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama