Trumpovi a byznysmenům uniká, co hrozí ekonomice během pandemie, tvrdí profesor

NÁZOR - "Jako ekonom jsem normálně nadšen, když prezidenti či další přední politici zdůrazňují ekonomický aspekt otázek veřejné politiky," začíná Lawrence Summer svůj komentář pro server Washington Post. Profesor z Harvardské univerzity dodává, že plně podporuje politiku ekonomického růstu, analýzu přínosů a nákladů, obchodní dohody, flexibilnější trh a obezřetnou deregulaci, ale děsí ho ekonomické argumenty stávajícího prezidenta Donalda Trumpa, kterými odmítá doporučení zdravotnických expertů v boji s pandemií koronaviru.

Základní nepochopení

I pokud odhlédneme od morálních úvah, které bychom měli brát v potaz, z čistě ekonomického hlediska se Trump zcela mýlí, kritizuje Summers. Prezidentovy tweety, že léčba nemůže být ničivější než problém a že nelze zničit zemi jejím uzavřením, podle něj avizují možný zvrat v opatřeních izolace lidí a ukazují, že šéf Bílého domu nechápe základní ekonomickou výzvu, kterou pandemie přináší, a uniká mu nejracionálnější a ekonomicky nejcitlivější řešení.  

"Cestou, kterou (Trump) prosazuje, by byl ekonomický růst a blahobyt nakonec poškozen, nikoliv podpořen," píše profesor. Za základní neporozumění považuje představu, že ztráta růstu a pracovních míst je primárně důsledkem izolace lidí, ne pandemie samotné.

Momentálně počet nakažených v USA přesáhl 50 tisíc a každým dnem se zdvojnásobuje, upozorňuje ekonom. Připouští, že někteří lidé by bez zákazů nadále cestovali, nakupovali a stravovali se jako normálně, ale pokládá otázku, zda by skutečně pokračoval běžný život za situace, kdy se virem nakazí miliony Američanů a dojde k zahlcení nemocnic, což očekává během pár týdnů, pokud bude izolace zrušena.

Summer vzpomíná, jak se nedávno léčil s natrženým stehenním svalem a v jistý moment žádal lékaře, aby mu sundali fixaci, protože nemohl hýbat kolenem. Ti mu však vysvětlili, že pokud tak učiní předčasně, může být zmařen veškerý pokrok, který zaznamenal a celá léčba by mohla začít znovu a s horším východiskem. "Naštěstí jsem je pochopil, zkrotil svou netrpělivost a dnes jsem v pořádku," píše profesor. Tvrdí, že to samé platí o opatřeních k sociální izolaci.

Předčasné odvolání či rozvolnění těchto opatření může být podle ekonoma katastrofální z ekonomického i lékařského hlediska a vyústit v novou vlnu pandemie, která zabije více lidí. Jestliže by reakcí na takovou situaci byl návrat omezení, avšak za mnohem nevýhodnějších podmínek při větším rozsahu nákazy, pak by se ekonomické škody velmi znásobily a ty, které neseme nyní, by se zdály jako zanedbatelné, varuje Summers.

Falešné naděje nepomohou

Jen velmi dočasná sociální izolace ve skutečnosti představuje nejhorší politickou alternativu, jelikož velká část expertů tvrdí, že připustit plné a rychlé šíření koronaviru jako cosi nevyhnutelného by bylo fatální chybou, míní profesor. Připouští však, že pokud toto má být další strategií, není důvod ji odkládat a nést náklady spojené s dočasnou izolací.

Přesto se Summers obává, že brzké uvolnění omezení umožní rapidní šíření nemoci a přinese spektrum vedlejších rizik a nákladů. Pokládá následující otázky: Bude za situace, kdy je údajně bezpečné držet se starých zvyklostí, veřejnost věřit radám úřadů, které je předtím mátly? Jaké budou náklady další nejistoty na finančních trzích, až se ukáže, že americká vláda dávala lživé bezpečnostní záruky? A budou ostatní země ochotné nakupovat americké zboží, když se Spojené státy postavily radám expertů a vrátily se k exportu?   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Prezident srovnal výzvu pandemie s výzvou války," připomíná profesor. Podotýká, že Američané ale nevedou války za svobodu s tím, že budou bojovat jen pár týdnů a pak boj vzdají.

Vyzdvihování dočasných ekonomických přínosů nad dlouhodobé zdraví obyvatel je podle Summerse nebezpečnou strategií a za situace, kdy počty nakažených stále rostou, je třeba od byznysmenů slyšet něco jiného než požadavek návratu k obchodu. Přesto Trumpa a přední byznysmeni, kteří jej nabádají k opuštění orientace na veřejné zdraví ve prospěch pandemické politiky, mají pravdu v tom, že chtějí současné těžké období překonat co nejrychleji, uznává ekonom. Dodává, že ale není správné upínat se k falešným nadějím, nýbrž k realistickým strategiím, které umožní cílené snižování šíření nemoci.  

"To znamená více testování, více trasování a lepší zařízení pro ty, kteří musejí být odděleni od ostatních nebo léčeni," konstatuje profesor. Věří, že přijde doba, kdy bude možné postupně uvolnit stávající opatření a zahájit pomoc ekonomice, což se stane v momentě, kdy se nárůst nových případů nebude zrychlovat, až budou platit adekvátní opatření rychle zachytávající a zadržující nová ohniska nákazy a až si budeme jistí, že unáhlenými kroky neohrozíme těžce vykoupený pokrok.   

Související

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomika Donald Trump Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

před 34 minutami

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

před 1 hodinou

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

před 1 hodinou

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

před 3 hodinami

Letní počasí, ilustrační foto

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování

V Česku se uplynulý týden obešel bez příliš vysokých teplot, ale hned na začátku nového týdne před nimi meteorologové varují. V jednom konkrétním regionu dnes může ojediněle být až 32 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

včera

včera

včera

včera

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

včera

Bouřlivé počasí je zpět. Meteorologové varují před kroupami a přívaly deště

Počasí v Česku, tedy především na Moravě a ve Slezsku, si žádá vydání dvou varování. Od nedělní 13. hodiny vstoupí v platnost výstraha před silnými bouřkami. Pro pondělní odpoledne varují meteorologové před vysokými teplotami. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy