USA uvalily sankce na 14 čínských činitelů kvůli Hongkongu

Spojené státy dnes uvalily finanční sankce a cestovní zákazy na 14 čínských činitelů, kteří podle nich sehráli roli při nedávném odvolání čtyř prodemokratických zákonodárců z hongkongského parlamentu.

Hongkong
doporučujeme

Krok je podle agentury Reuters další snahou prezidenta Donalda Trumpa upevnit před odchodem z funkce tvrdý postoj USA vůči Číně a tím i zúžit manévrovací prostor nastupující hlavy státu Joea Bidena.

Sankce míří na místopředsedy jednoho z nejvlivnějších výborů čínského legislativního sboru. "Neutuchající útoky Pekingu na hongkongský demokratický proces vyprázdnily Legislativní radu, čímž z ní udělaly jen loutkový orgán bez smysluplné opozice," uvedl ve vyjádření šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Hongkongská vláda nakloněná Číně v listopadu zbavila funkce čtyři opoziční zákonodárce s odvoláním na bezpečnostní zákon, který nedávno Peking zavedl ve své poloautonomní provincii přes lokální i mezinárodní protesty. Ze sboru následně na protest odstoupili i všichni zbylí opoziční zákonodárci, kteří se hlásí k hnutí, jež od loňska pořádá v provincii masivní protesty proti pekingské vládě.

Dnes oznámené sankce zakazují 14 čínským činitelům cesty do USA a zmrazí veškerý jejich majetek ve Spojených státech. Američané a americké společnosti s nimi rovněž nesmějí obchodovat.

Trumpova administrativa již dříve uvalila podobné sankce na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou, bývalé a současné šéfy hongkongské policie a na další vysoce postavené činitele, kteří podle USA sehráli roli v omezování prodemokratických hlasů v Hongkongu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

Hainesová žádá, aby USA zaujaly agresivní postoj vůči Číně

19.01.2021 21:44 Spojené státy by měly zaujmout důrazný postoj vůči hrozbě, kterou představuje dnešní útočná a…

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama