USA vyzvaly Čínu, aby místo nároků řešila pandemii koronaviru

Vláda Spojených států dnes vyzvala Čínu, aby se místo územním nárokům v Jihočínském moři věnovala mezinárodnímu tažení proti pandemii nemoci covid-19. Informovala o tom agentura Kjódó. Washington tak reagoval na incident ze čtvrtka minulého týdne, kdy podle tvrzení Hanoje čínské hlídkové plavidlo potopilo vietnamskou rybářskou loď. Vietnam, který s Čínou vede o tuto strategicky důležitou oblast spor, podal Pekingu oficiální protest.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

"Vyzýváme (Čínu), aby se soustředila na podporu mezinárodního úsilí v boji proti pandemii," uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. Čína by podle ní měla přestat zneužívat zranitelnosti jiných států tím, že rozšiřuje protiprávní požadavky v Jihočínském moři.

Zatímco Vietnam obvinil Čínu z potopení lodi, Peking situaci hodnotí opačně. Vietnamský člun podle něj nelegálně vplul do oblasti, aby zde lovil, a odmítl odplout. Člun se potopil poté, co učinil několik nebezpečných manévrů a srazil se s čínským hlídkovým plavidlem, uvedla čínská pobřežní stráž s tím, že i čínská strana podala kvůli incidentu protest v Hanoji.

Vietnam a Čína vedou letitý spor o strategickou oblast v Jihočínském moři, kterým procházejí významné námořní trasy a v němž se pravděpodobně nacházejí rozsáhlá naleziště nerostných surovin. V loňském roce vyvolával mezi oběma státy napětí geologický průzkum, který čínské lodi po tři měsíce prováděly kvůli možné těžbě ropy.

Peking považuje za své téměř celé Jihočínské moře a u útesů v tomto moři buduje umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se rozhodnutím nebude řídit. Na různé části Jihočínského moře si vedle Číny a Vietnamu činí nárok také Filipíny, Brunej, Indonésie, Malajsie, Tchaj-wan a Japonsko.

Témata: USA | Čína | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden je jistým kandidátem demokratů na prezidenta, postaví se Trumpovi

06.06.2020 08:35 Bývalý americký viceprezident Joe Biden už má jistou nominaci pro nadcházející volební souboj s…

V USA za 24 hodin přibylo dalších 922 úmrtí s koronavirem

06.06.2020 08:30 Statistka obětí nemoci covid-19 se v USA za poslední den zvýšila o 922. Celkem země registruje už…

Brazílie ohlásila přes 30 000 nakažených za jediný den

06.06.2020 08:27 V Brazílii za uplynulý den opět přibylo přes 30.000 nových případů nákazy koronavirem a více než…

Mexiko hlásí rekordní nárůst počtu nakažených

06.06.2020 08:26 Mexiko zaznamenalo rekordní nárůst počtu případů nákazy koronavirem - za den přibylo přes 4346…

Související:

Právě se děje

Další zprávy