V USA začal soud s Nikulinem. Je obviněn z hackerství, hrozí mu 30 let vězení

Výběrem členů poroty začal v pondělí v kalifornském San Francisku proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Napsaly to dnes agentury RIA Novosti a TASS s odvoláním na obhájce souzeného Arkadije Bucha. Podle něj první den řízení poznamenaly obavy předsedajícího soudce z koronaviru. Nikulina vydalo do USA předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Jevgenij  Nikulin

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení.

Obžaloba se bude snažit prokázat, že souzený získal hesla uživatelů sítí s úmyslem ukradené informace buď prodat, nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. Americká média spekulovala, že Nikulin mohl být napojený na petrohradskou Agenturu pro výzkum internetu. Ta je považována za prodlouženou ruku ruské vlády a je spojována s politickou reklamou zadávanou z Ruska před prezidentskými volbami, které se ve Spojených státech konaly na podzim 2016.

Arkadij Buch ruským agenturám dnes potvrdil, že obhajoba a obžaloba v pondělí vybraly porotu, jež by měla po několikatýdenním řízení rozhodnout o vině či nevině Nikulina. Nicméně podle advokáta vzhledem k preventivním opatřením kvůli obavám z infekce koronavirem nyní lze stěží říct, zda proces skončí během března, jak je plánováno.

"Porota byla vybrána. Není špatná... Soudce je přísný. Přímo v sále je specialista na infekční onemocnění. Kvůli koronaviru je prováděna velmi přísná kontrola. Několik lidí bylo ze sálu vykázáno, protože popotahovali, posmrkávali," citovala agentura RIA Novosti vyjádření Nikulinova advokáta.

"Soudce se velmi vážně soustředil na koronavirus, aby všechno bylo na povrchu čisté, aby nikdo nedej bože kýchnul nebo kašlal - takoví museli ven ze sálu," řekl Buch.

Podle obhájce obžaloba navrhla Nikulinovi, aby přiznal vinu, přičemž "návrhy ohledně možného trestu byly velmi dobré", napsala RIA Novosti. "Jestliže však můj klient říká, že je nevinen, nemohu ho nutit, aby řekl, že je vinen," poznamenal k tomu advokát.

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Související:

Právě se děje

reklama