V USA začal soud s Nikulinem. Je obviněn z hackerství, hrozí mu 30 let vězení

Výběrem členů poroty začal v pondělí v kalifornském San Francisku proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Napsaly to dnes agentury RIA Novosti a TASS s odvoláním na obhájce souzeného Arkadije Bucha. Podle něj první den řízení poznamenaly obavy předsedajícího soudce z koronaviru. Nikulina vydalo do USA předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Jevgenij  Nikulin
doporučujeme

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení.

Obžaloba se bude snažit prokázat, že souzený získal hesla uživatelů sítí s úmyslem ukradené informace buď prodat, nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. Americká média spekulovala, že Nikulin mohl být napojený na petrohradskou Agenturu pro výzkum internetu. Ta je považována za prodlouženou ruku ruské vlády a je spojována s politickou reklamou zadávanou z Ruska před prezidentskými volbami, které se ve Spojených státech konaly na podzim 2016.

Arkadij Buch ruským agenturám dnes potvrdil, že obhajoba a obžaloba v pondělí vybraly porotu, jež by měla po několikatýdenním řízení rozhodnout o vině či nevině Nikulina. Nicméně podle advokáta vzhledem k preventivním opatřením kvůli obavám z infekce koronavirem nyní lze stěží říct, zda proces skončí během března, jak je plánováno.

"Porota byla vybrána. Není špatná... Soudce je přísný. Přímo v sále je specialista na infekční onemocnění. Kvůli koronaviru je prováděna velmi přísná kontrola. Několik lidí bylo ze sálu vykázáno, protože popotahovali, posmrkávali," citovala agentura RIA Novosti vyjádření Nikulinova advokáta.

"Soudce se velmi vážně soustředil na koronavirus, aby všechno bylo na povrchu čisté, aby nikdo nedej bože kýchnul nebo kašlal - takoví museli ven ze sálu," řekl Buch.

Podle obhájce obžaloba navrhla Nikulinovi, aby přiznal vinu, přičemž "návrhy ohledně možného trestu byly velmi dobré", napsala RIA Novosti. "Jestliže však můj klient říká, že je nevinen, nemohu ho nutit, aby řekl, že je vinen," poznamenal k tomu advokát.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Denně onemocní sto tisíc lidí. Celkem 600 000 nakažených a 28 000 mrtvých

28.03.2020 13:27 Počet případů nákazy koronavirem překročil celosvětově hranici 600.000, na 28.000 z nich zemřelo.…

Proč mají USA nejvíc obyvatel nakažených koronavirem? Politolog nabízí…

28.03.2020 12:57 Aktualizováno NÁZOR - V dobách, kdy Spojené státy zasáhne krize, je obecným instinktem země semknout se kolem…

USA uvedou na trh test, který odhalí koronavirus za pár minut

28.03.2020 10:15 Zdravotnická firma Abbott Laboratories oznámila, že získala ve Spojených státech povolení uvést na…

USA vyrobí podle Trumpa 100 000 plicních ventilátorů

28.03.2020 09:15 Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama