Volby USA: Debata prezidentských kandidátů má být virtuální. Nepůjdu, vzkázal Trump

Americký prezident Donald Trump řekl, že je pro něj nepřijatelná virtuální televizní debata s jeho demokratickým rivalem v boji o Bílý dům Joem Bidenem a že se takové nezúčastní.

Donald Trump
doporučujeme

To, že se oba politici za týden ve floridském Miami nestřetnou před televizními kamerami tváří v tvář, oznámila dnes komise pro prezidentské debaty. Její rozhodnutí souvisí s tím, že Trump onemocněl covidem-19.

"Na virtuální debatu nepůjdu," řekl Trump v rozhovoru s televizí Fox Business poté, co Komise pro prezidentské debaty (CPD) oznámila, že on a Biden se jí zúčastní "každý na jiném místě". Debata naplánovaná na příští čtvrtek se měla původně konat ve floridském Miami.

"Nebudu ztrácet čas virtuální debatou. To není to, o čem debaty jsou, sedět za počítačem a mít debatu. Je to směšné. A pak vás odstřihnou, kdykoli se jim zachce," pokračoval Trump v dnešním interview konaném po telefonu. Šéf jeho volebního štábu Bill Stepien, který měl také pozitivní test na virus SARS-CoV-2, poté oznámil, že "místo toho uspořádáme mítink".

CPD dnes uvedla, že pro dálkový duel se rozhodla "s cílem ochránit zdraví a bezpečí všech zúčastněných". U Trumpa podle oficiálních informací test prokázal koronavirovou infekci před týdnem, desítky hodin po první televizní debatě s Bidenem. Demokratický kandidát se podle všeho nenakazil, na rozdíl od mnoha lidí, kteří byli s Trumpem minulý týden v kontaktu.

Bidenův tým tento týden uváděl, že druhá debata je v původním formátu možná jen v případě souhlasu zdravotnických expertů, a dnešní oznámení CPD přivítal. "Viceprezident Biden se těší na možnost mluvit přímo k americkému lidu a srovnat svůj plán na spojení země a lepší způsob obnovy s neúspěšným vůdcovstvím Donalda Trumpa," citovala agentura Reuters mluvčí Kate Bedingfieldovou.

Zda je Trump po koronavirové infekci stále nakažlivý, nelze s jistotou tvrdit. Poradci v Bílém domě nicméně v souvislosti s jeho pondělním návratem z nemocnice dostali instrukce, aby na schůzky s prezidentem chodili v ochranném vybavení včetně rukavic a pláště.

Dnes Trump řekl, že si myslí, že už není vůbec nakažlivý. Stepien zase v prohlášení tvrdí, že Trump by v termínu druhé debaty měl za sebou "vícero negativních testů" na koronavirus. O jaké informace se toto tvrzení opírá, není jasné. Američtí novináři podotýkají, že Bílý dům stále odmítá sdělit, kdy měl prezident naposledy negativní test.

Problémy s covidem-19 Trumpa donutily k izolaci v čase vrcholící předvolební kampaně, která se pro něj podle čerstvých průzkumů preferencí nevyvíjí vůbec dobře. Třetí a poslední televizní duel s Bidenem byl naplánovaný na 22. října. Hlavním termínem prezidentských a dalších voleb je 3. listopad, možnost předčasného hlasování ale už napříč Spojenými státy využily miliony lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalifornii znovu sužují rozsáhlé požáry, na útěku je 100 tisíc lidí

27.10.2020 07:27 Na útěk před dvěma rozsáhlými požáry se v jižní Kalifornii vydalo v pondělí ze svých domovů na 100…

Senát USA schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu, konzervativní…

27.10.2020 07:19 Americký Senát dnes hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce…

V jižní Kalifornii muselo kvůli požáru domovy opustit 60 tisíc lidí

26.10.2020 21:08 Šedesát tisíc obyvatel jižní Kalifornie muselo dnes kvůli rozsáhlému požáru opustit své domovy.…

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

26.10.2020 19:58 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama