V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

Stíhání účastníků násilností v areálu washingtonského Kapitolu běží už více než čtyři měsíce a považuje se za jednu z nejspletitějších kauz v dějinách federálního ministerstva spravedlnosti. U sídla Kongresu se 6. ledna při schůzi k výsledkům prezidentských voleb sešly tisíce lidí a má se za to, že dovnitř samotné budovy proniklo kolem 800 výtržníků. Nepokoje trvaly několik hodin a kromě přerušení zasedání si vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných.

Vpád stoupenců nyní již bývalého prezidenta Donalda Trumpa odmítajících volební vítězství Joea Bidena provázely tvrdé srážky s bezpečnostními složkami a podle listu WP je aktuálně asi 75 lidí obviněných z napadení policie. Vícero podezřelých také čelí obviněním ze zločinného spiknutí kvůli plánování násilných akcí.

V takovýchto případech hrozí vysoké tresty, avšak ti z obviněných, kteří se přímo nezapojili do násilí nebo ničení majetku, mohou vyváznout s krátkým vězením nebo i bez něj, uvedla nedávno agentura AP.

"Lidé, kteří se zkrátka vezli s davem a moc netušili, do čeho jdou, myslím, že většinu z nich pravděpodobně nepošlou do vězení," řekla profesorka Rachel Barkowová působící na právnické fakultě Newyorské univerzity. "A co se mě týče, myslím si, že je to správné. Mít v rejstříku přestupek a projít si tím vším, to je nejspíš pro většinu těch lidí dost velký budíček," dodala.

Podle analýzy deníku WP pochází dosud obvinění lidé z 259 různých okresů rozprostřených mezi 44 amerických států a washingtonský federální okrsek District of Columbia. Je mezi nimi údajně skoro 70 současných či bývalých členů armády, bezpečnostních složek nebo státní správy. "Úřady více než 50 podezřelých spojili s politickými nebo krajně pravicovými skupinami jako Proud Boys a Oath Keepers," dodává WP.

Do poslední kategorie spadá i Ethan Nordean, kterého v dubnu soudce poslal do vyšetřovací vazby. Je stíhán za údajné podněcování politicky motivovaného násilí. Někdejší lídr nacionalistické organizace Proud Boys (Hrdí hoši) podle materiálů čerstvě zveřejněných prokuraturou po napadení Kongresu zanevřel na Trumpa, kterému prý do té doby "dával všechno".

"Ano, probudil nás, ale vyvolal v nás dojem, že přijde nějaká velká spravedlnost... a to se nikdy nestalo, teď nad některými z mých dobrých přátel i nade mnou visí vězení, protože jsme následovali vedení tohohle chlápka a nikdy nezapochybovali," uvedl údajně Nordean ve zprávě z 20. ledna.

Žádné pravomocné rozsudky zatím v souvislosti s bezprecedentními událostmi ze 6. ledna nepadly. V polovině dubna přineslo stíhání první přiznání viny ze strany podezřelého. S vyšetřovateli se ve snaze zajistit si nižší trest dohodl člen skupiny Oath Keepers Ryan Schaffer obviněný mimo jiné z napadení příslušníka ochranky Kapitolu.

Lednové události chce vyšetřit také Kongres. Lídři dvou politických stran ve sněmovním výboru pro vnitřní bezpečnost dnes uvedli, že se dohodli na zřízení komise, která by se zabývala "fakty a okolnostmi" útoku na Kapitol. Demokratický předseda výboru Bennie Thompson a republikán John Katko avizovali, že příslušný návrh zákona by mohli předložit už příští týden.

Dohoda podle zpravodajského webu Axios počítá s vytvořením desetičlenného panelu. Polovinu vyšetřovatelů by jmenovali lídři demokratů ve Sněmovně reprezentantů a Senátu Nancy Pelosiová a Chuck Schumer a druhou polovinu republikáni Kevin McCarthy a Mitch McConnell. Podle Thompsona je cílem vytvořit nezávislou komisi s odborníky na práci bezpečnostních složek, občanská práva i zpravodajské operace.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy