"Zastavte toto monstrum." Konference OSN k výročí konce války v Bosně přerostla v hádku

Konference uspořádaná v sídle OSN při příležitosti 25. výročí konce války v Bosně přerostla v urážky a vzájemné obviňování mezi bosenskosrbským předákem Miloradem Dodikem s Valentinem Inzkem, který má z pozice vysokého představitele OSN pro Bosnu a Hercegovinu dohlížet na mír v zemi.

Dlouhodobé pře uvedené dvojice jsou v bosenské politice běžným jevem už řadu let, nyní však povýšily na mezinárodní úroveň. Úterní kulatý stůl k budoucnosti Bosny uspořádal k výročí daytonské mírové dohody z prosince 1995 ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzja. Přítomni byli velvyslanci zemí Rady bezpečnosti.

Inzko, jehož úřad má v Bosně za úkol dohlížet na plnění daytonské dohody, obvinil Dodika, že popírá válečné zločiny, především pak masakr ve Srebrenici z roku 1995, který Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii označil za genocidu. Nepřímo rovněž varoval před možným rozpadem země.

"Je zde vztyčení pomníku odsouzenému válečnému zločinci Radovanu Karadžičovi, popírání srebrenické genocidy a další podobná rétorika, která ohrožuje jednotu (Bosny). Po 25 letech jsme svědky rušení ustanovení přijatých v Daytonu," citoval Inzka server Balkan Insight.

Dodik v reakci označil rakouského diplomata slovinského původu za "monstrum" a cizince, který slouží zájmům Bosňáků (dříve Muslimů), kteří jsou početně nejsilnějším národem Bosny. Zbylé dva konstitutivní národy země jsou Srbové a Chorvaté.

"Zastavte toto monstrum, které se nám snaží vnutit rozhodnutí, která daytonská dohoda neumožňuje. Je to cizinec, které Bosnu zničí, mstí se Srbům a Chorvatům," řekl Dodik. Vysoký představitel OSN pro Bosnu ve skutečnosti na základě daytonské dohody disponuje rozsáhlými pravomocemi, včetně odvolávání politiků ohrožujících ústavní pořádek. Od roku 2011 je však nikdy nevyužil.

"V RS nebudeme oficiálně oznamovat ani se řídit jakýmkoliv jeho rozhodnutím. Zvážím zahájení procesu sjednocení RS s mateřským Srbskem," prohlásil Dodik s odkazem na Republiku srbskou, kterou daytonská dohoda definuje jako jednu ze dvou entit tvořících stát Bosna a Hercegovina.

Na Dodikovu stranu vystoupil dlouholetý neformální vůdce bosenských Chorvatů Dragan Čović, podle nějž je Inzkův popis situace v Bosně "neúplný" a neodráží legitimní požadavky chorvatského národa v Bosně.

Zastání se Inzkovi naopak dostalo od velvyslanců Spojených států, Německa a dalších západních zemí. "Myslel jsem, že toto setkání dá příležitost k dialogu o situaci v Bosně, a slyšel jsem velmi dlouhý monolog plný osobních urážek adresovaných vysokému představiteli. Nemyslím si, že by se takto mělo mluvit v Radě bezpečnosti," řekl německý velvyslanec Günter Sautter.

Související

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici

Balkánské státy přijmou na rozdíl od Česka pakt o migraci. Co je k tomu vede?

Pro země na Balkáně je otázka migrace na každodenním pořádku. Vedly tudy totiž minimálně dvě hojně využívané migrační trasy a stále tu vznikají další. Většina zemí v regionu přesto přijala pakt OSN o migraci, zatímco USA a Česko zůstávají na straně těch, kteří jeho přijetí odmítají. Kabinetu Andreje Babiše (ANO) chybí v dokumentu hlavně jasné odsouzení nelegální migrace.

Více souvisejících

Válka na Balkáně Milorad Dodik OSN bosna a hercegovina srbsko diplomacie

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy