Zemřel Viktor Šejmov, bývalý major KGB. Vyzradil Američanům klíčové informace

Ve věku 73 let zemřel ve Spojených státech bývalý major sovětské tajné služby KGB Viktor Šejmov, který v roce 1980 uprchl ze SSSR a jako šéf šifrovacího oddělení rozvědky předal americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) mimořádně cenné informace. Podle čtvrteční zprávy listu The Washington Post Šejmov zemřel už v říjnu ve Virginii na plicní onemocnění.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

CIA
doporučujeme

Po svém dramatickém útěku, kdy Sovětský svaz opustil skryt v zavazadlovém prostoru automobilu, se Šejmov dostal na stránky světového tisku zejména v roce 1990.

Tehdy oznámil, že za atentátem na papeže Jana Pavla II. z roku 1981 stojí KGB. Potvrdil rovněž všeobecně předpokládaný fakt, že agenti sovětské tajné služby v roce 1979 zavraždili tehdejšího afghánského prezidenta Háfizulláha Amína, levicového radikála, který se vymknul kontrole Moskvy.

Mezi plány KGB patřila podle Šejmova také likvidace uprchlého agenta KGB Jurije Nosenka či záměr zlámat nohy tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi, který utekl na Západ na začátku 60. let.

Šejmov po svém útěku vyzradil Američanům sovětské šifrovací postupy, ale rovněž jim oznámil, že dva pracovníci ministerstva zahraničí USA a jeden agent CIA pracují pro Moskvu. Jeho informace, že americké velvyslanectví v Moskvě je plné odposlouchávací techniky, vedlo k vyklizení budovy a vybudování nového sídla ambasády.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokraté v Senátu bojují za odvolání Trumpa

22.01.2020 19:27 V Senátu amerického Kongresu dnes začala další fáze soudní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi…

V New Yorku vypukl soud s producentem Weinsteinem, hrozí mu doživotí

22.01.2020 18:42 Aktualizováno Soud na newyorském Manhattanu dnes začal projednávat ostře sledovanou kauzu hollywoodského…

Guaidó naléhá na Evropu, Venezuela potřebuje podporu

22.01.2020 18:32 Venezuela potřebuje podporu evropských zemí, aby se zbavila současné diktatury ožebračující…

Trumpovu inauguraci doprovázely finanční machinace? Stát Washington podal…

22.01.2020 17:17 Washingtonská prokuratura obvinila inaugurační výbor, který v roce 2017 organizoval nástup Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama