Zrušení prezidentských primárek v New Yorku je protiústavní, rozhodl soud

Rozhodnutí Demokratické strany zrušit červnové prezidentské primárky v americkém státě New York je protiústavní, neboť brání uchazečům získat delegátské zastoupení pro letní nominační sjezd.

Bernie Sanders, americký senátor (Vermont)
doporučujeme

V úterý o tom podle agentury AP rozhodl federální soud, na který se obrátili vermontský senátor Bernie Sanders a newyorský podnikatel Andrew Yang.

Oba sice prezidentskou kampaň zastavili, delegáty na sjezd ale nadále sbírají. Jediným aktivním uchazečem o prezidentskou nominaci demokratů je někdejší viceprezident USA Joe Biden.

Předpokládá se, že demokraté v létě Bidena oficiálně nominují na prezidentský úřad, aby se v listopadových volbách střetl s republikánským šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Protože je Biden nyní jediný, kdo se o nominaci uchází, rozhodli se demokraté v New Yorku prezidentské primárky 23. června zrušit.

Yangovi, který dosud nezískal ani jednoho delegáta, a Sandersovi s 984 delegáty se takové nelíbilo, neboť jim brání získat odpovídající zastoupení pro nominační sjezd. Tento argument soud uznal a prohlásil postup strany za protiústavní.

Demokratická strana v New Yorku pořádání prezidentských primárek označila za zbytečné, neboť Bidena již podpořila většina někdejších stranických soků. Strana poukazovala i na bezpečnostní důvody vzhledem k současné pandemii nemoci covid-19.

Argument bezpečnosti soud zpochybnil, neboť strana ve stejný červnový termín pořádá v New Yorku ještě kongresové a státní primárky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Chci si promluvit." Ozbrojený muž se vřítil do rezidence kanadského…

03.07.2020 15:36 Kanadská policie zatkla ozbrojeného muže, který v automobilu projel zavřenou bránou směřující k…

Volby v USA: Biden drtivě porazí Trumpa? Nové průzkumy zde

03.07.2020 14:52 Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden si v celostátním měřítku udržuje nad…

Koronavirus: V Brazílii téměř 62 tisíc mrtvých, Mexiko v počtu nakažených…

03.07.2020 12:16 Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a…

USA trhly absolutní rekord. Mají přes 55 000 nakažených za den

03.07.2020 08:30 Aktualizováno Spojené státy zaregistrovaly za čtvrtek více než 55.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy