Zrušení prezidentských primárek v New Yorku je protiústavní, rozhodl soud

Rozhodnutí Demokratické strany zrušit červnové prezidentské primárky v americkém státě New York je protiústavní, neboť brání uchazečům získat delegátské zastoupení pro letní nominační sjezd.

Bernie Sanders, americký senátor (Vermont)
doporučujeme

V úterý o tom podle agentury AP rozhodl federální soud, na který se obrátili vermontský senátor Bernie Sanders a newyorský podnikatel Andrew Yang.

Oba sice prezidentskou kampaň zastavili, delegáty na sjezd ale nadále sbírají. Jediným aktivním uchazečem o prezidentskou nominaci demokratů je někdejší viceprezident USA Joe Biden.

Předpokládá se, že demokraté v létě Bidena oficiálně nominují na prezidentský úřad, aby se v listopadových volbách střetl s republikánským šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Protože je Biden nyní jediný, kdo se o nominaci uchází, rozhodli se demokraté v New Yorku prezidentské primárky 23. června zrušit.

Yangovi, který dosud nezískal ani jednoho delegáta, a Sandersovi s 984 delegáty se takové nelíbilo, neboť jim brání získat odpovídající zastoupení pro nominační sjezd. Tento argument soud uznal a prohlásil postup strany za protiústavní.

Demokratická strana v New Yorku pořádání prezidentských primárek označila za zbytečné, neboť Bidena již podpořila většina někdejších stranických soků. Strana poukazovala i na bezpečnostní důvody vzhledem k současné pandemii nemoci covid-19.

Argument bezpečnosti soud zpochybnil, neboť strana ve stejný červnový termín pořádá v New Yorku ještě kongresové a státní primárky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden chce pracovat hned po inauguraci. Policie zabránila možnému útoku

17.01.2021 12:21 Aktualizováno Budoucí prezident Spojených států Joe Biden hodlá krátce po svém nástupu do úřadu 20. ledna…

KOMENTÁŘ: Kulhající demokracie, aneb občanská výchova z USA v přímém…

17.01.2021 12:09 KOMENTÁŘ MARTINY KLICPEROVÉ - V současné době se výuka odehrává hlavně zprostředkovaně. Poutavou…

USA mají skoro 400.000 obětí koronaviru

17.01.2021 10:42 Počet obětí epidemie ve Spojených státech brzy překoná hranici 400.000. Za sobotu podle dat…

Brazílie neschválila ruskou vakcínu. Nepovažuje ji za bezpečnou

17.01.2021 08:02 Brazilská agentura pro kontrolu léčiv (Anvisa) farmaceutické společnosti Uniao Quimica vrátila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama