Analytik o budoucnosti Ukrajiny i Ruska. Baxa vysvětluje, co by mohl přinést případný Putinův pád

Válka na Ukrajině se protáhne do příštího roku. Pro EuroZprávy.cz to říká strategický analytik Fabian Baxa z Univerzity obrany v Brně, který střídavě pracoval na mezinárodních a národních pracovištích OSN nebo NATO se zaměřením na analýzu situace v zájmových oblastech, plánování operací a rozvoje schopností. Nyní se podle serveru Obrana a strategie zaměřuje na trendy vývoje bezpečnostní situace a charakteru ozbrojených konfliktů. Baxa upozorňuje, že případný konec dnešní ruské vládnoucí garnitury v čele s Vladimirem Putinem nemusí nutně znamenat změnu k lepšímu.

Baxa vysvětlil, že práce vojenského analytika sestává z důkladného formulování předpokladů, které by měly být naplněny. „Jde o to, aby plán měl na delší časový horizont větší cenu než jenom potištěný papír. Nenaplněním nebo neodhadnutím vývoje, klidně jen jednoho předpokladu, celý plán ztrácí svou věrohodnost a je nutné jej aktualizovat s formulováním již pozměněných předpokladů. Proto součástí revize těchto dokumentů je také i revize strategických předpokladů,“ nastínil pro EuroZprávy.cz. 

Strategický předpoklad NATO tkvěl právě v brzké zásadní krizi. „A vida, pan Putin to v roce 2014 buď četl a rozhodl se tento předpoklad ověřit, nebo to naopak nečetl, a uskutečnila se akce Ruské federace na Krymu. Plánovači najednou zjistili, že uvedený předpoklad neplatí a související strategické dokumenty se musely zásadně přepracovat jak na alianční, tak na národní úrovni,“ uvedl Baxa.

Pro Ukrajinu je podpora ze Západu životně důležitá

Baxa předpokládá, že podpora Ukrajiny bude pokračovat. „Případně půjde ještě o navýšení podpory Ukrajiny ze strany USA, NATO a Evropské unie. Pokud se sníží, nebo zanikne, tak Ukrajina velmi rychle skončí a bude ráda, pokud uhájí aspoň zbytek svého území. V tomto případě by mohl nastat rozpad Ukrajiny podle známých dělících čar,“ varoval strategický analytik.

Taková podpora potřebuje toleranci občanů a politickou vůli ve zmíněných zemích a organizacích. „Dnes v USA ve spojení s volbami lze vidět signály o snižující se ochotě investovat do války na Ukrajině,“ zmínil Baxa. Obdobnou erozi spatřuje také v řadě evropských zemí. „Snad se to vládám podaří ustát při poklesu reálných příjmů a růstu cen pro obyvatelstvo.“

Vidí také souvislost v intenzitě následující zimy, kdy není jasné, zda zásoby plynu v Evropě budou stačit. „Pak opět platí, že stávající podpora v zemích NATO a EU bude postupně erodována s prodlužující se válkou na Ukrajině. Podobný vliv může mít nespokojenost obyvatelstva s ukrajinskými běženci, případně pak běženců s podporou hostitelských zemí,“ zhodnotil Baxa.

Vnitřní problémy západních zemí pak mohou vést k nátlaku na ukrajinskou vládu, aby jednala s Ruskou federací o ukončení konfliktu. „Ne vždy jednoznačně pozitivní postoj obyvatelstva ve většině zemí může být nahrazen prozíravějším s tlakem na vlády zemí přimět Ukrajinu jednat s Ruskem,“ pokračoval analytik. 

„Ukrajinské vládě se bude dařit udržovat podporu své politiky mezi obyvateli země, kdy při ztrátách na živé síle, na materiálu, se stále více ničenou energetickou infrastrukturou bude schopna nasazovat lidské a materiální zdroje tak, aby byla schopna úspěšně pokračovat ve válce proti mnohem silnějšímu nepříteli,“ doplnil Baxa. 

Ukrajincům se zatím daří nahrazovat ztráty na živé síle. Nemá však neomezené možnosti. „Ztráty ukrajinských ozbrojených sil při vedení obranné i útočné činnosti mohou být srovnatelné se ztrátami Ruska, ale to má nepochybně zásadně větší možnosti jak v lidských, tak i v materiálních zdrojích. Ukrajina může dostávat materiální zdroje ze zahraničí, ale lidské zdroje jsou především její vlastní,“ bilancuje expert. 

Jako další z proměnných uvedl analytik Baxa možnost nasazení strategických zbraní ze strany ruské armády. „Ruská federace bude pokračovat v dosavadní intenzitě bojové činnosti, kterou Ukrajina je zatím schopna akceptovat. Pokud Rusko nasadí strategické zbraně, především strategické letectvo, strategické řízené střely, i když jich má omezené množství a v nám neznámém technickém stavu, tak stávající zbraně Ukrajinců budou mít velké problémy se s nimi vypořádat. A nemusí jít o použití zbraní hromadného ničení z ruské strany,“ poznamenal.

Běžní Rusové můžou ztratit trpělivost

Apatie obyvatelstva Ruska k válce na Ukrajině bude podle něj dál pokračovat a vláda země nebude muset ve velké míře a masově zakročovat silou proti nespokojenému obyvatelstvu. „Pokud by vláda Ruské federace vlivem situace na frontě, a především vlivem situace v zemi, musela změnit svou politiku vzhledem k válce, i tak bude konflikt pokračovat více či méně ve stejném rozsahu a intenzitě,“ hodnotí Baxa.

Varuje však před změnou ve vedení Ruské federace, která nemusí být nutně k lepšímu. „Může dojít k náhradě dnešní garnitury zásadně ostřejšími vládci a situace na Ukrajině by se mohla zásadně změnit k horšímu. Taková změna ve vládnoucí garnituře federace, která by ukončila válku ve prospěch splnění ukrajinských podmínek pro jednání, je spíše fikcí.“

„To by se pak zvýšily odstředivé síly v Ruské federaci, což by mohlo mít za následek vyšší asertivitu jednotlivých regionů (Kavkaz, střední východ, Dálný východ) s rostoucím apetitem a podporou ze strany sousedních států Ruska,“ předpokládá Baxa. To by mohlo dokonce vést k zásadní změně dnešní podoby největší země světa. „To asi nikdo racionálně uvažující nechce,“ myslí si expert.

Baxa předpokládá, že Rusko ztratí politickou, ekonomickou a také vojenskou podporu ze strany dalších pólů multipolárního světa. Do tohoto řadí například Čínu nebo Indii. „Nebude schopno nakupovat vojenský materiál ani spotřební zboží ve světě. Tím se může zásadně změnit stávající apatie převážné části obyvatelstva. Důsledkem by mohly být nepokoje a zvýšený tlak na politické změny v zemi,“ zhodnotil analytik. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Fabian Baxa Vladimír Putin NATO Rusko Ukrajina Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

před 17 minutami

Německá policie, ilustrační foto

Německo zatklo 2 ruské agenty, kteří plánovali útoky v Německu

Prokuratura oznámila, že vyšetřovatelé zatkli dva muže německo-ruského původu kvůli podezření ze špionáže pro Rusko a údajnému plánování útoků v Německu, včetně cílů americké armády. Jejich cílem údajně bylo oslabit vojenskou podporu poskytovanou Ukrajině.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy