Analytik o budoucnosti Ukrajiny i Ruska. Baxa vysvětluje, co by mohl přinést případný Putinův pád

Válka na Ukrajině se protáhne do příštího roku. Pro EuroZprávy.cz to říká strategický analytik Fabian Baxa z Univerzity obrany v Brně, který střídavě pracoval na mezinárodních a národních pracovištích OSN nebo NATO se zaměřením na analýzu situace v zájmových oblastech, plánování operací a rozvoje schopností. Nyní se podle serveru Obrana a strategie zaměřuje na trendy vývoje bezpečnostní situace a charakteru ozbrojených konfliktů. Baxa upozorňuje, že případný konec dnešní ruské vládnoucí garnitury v čele s Vladimirem Putinem nemusí nutně znamenat změnu k lepšímu.

Baxa vysvětlil, že práce vojenského analytika sestává z důkladného formulování předpokladů, které by měly být naplněny. „Jde o to, aby plán měl na delší časový horizont větší cenu než jenom potištěný papír. Nenaplněním nebo neodhadnutím vývoje, klidně jen jednoho předpokladu, celý plán ztrácí svou věrohodnost a je nutné jej aktualizovat s formulováním již pozměněných předpokladů. Proto součástí revize těchto dokumentů je také i revize strategických předpokladů,“ nastínil pro EuroZprávy.cz. 

Strategický předpoklad NATO tkvěl právě v brzké zásadní krizi. „A vida, pan Putin to v roce 2014 buď četl a rozhodl se tento předpoklad ověřit, nebo to naopak nečetl, a uskutečnila se akce Ruské federace na Krymu. Plánovači najednou zjistili, že uvedený předpoklad neplatí a související strategické dokumenty se musely zásadně přepracovat jak na alianční, tak na národní úrovni,“ uvedl Baxa.

Pro Ukrajinu je podpora ze Západu životně důležitá

Baxa předpokládá, že podpora Ukrajiny bude pokračovat. „Případně půjde ještě o navýšení podpory Ukrajiny ze strany USA, NATO a Evropské unie. Pokud se sníží, nebo zanikne, tak Ukrajina velmi rychle skončí a bude ráda, pokud uhájí aspoň zbytek svého území. V tomto případě by mohl nastat rozpad Ukrajiny podle známých dělících čar,“ varoval strategický analytik.

Taková podpora potřebuje toleranci občanů a politickou vůli ve zmíněných zemích a organizacích. „Dnes v USA ve spojení s volbami lze vidět signály o snižující se ochotě investovat do války na Ukrajině,“ zmínil Baxa. Obdobnou erozi spatřuje také v řadě evropských zemí. „Snad se to vládám podaří ustát při poklesu reálných příjmů a růstu cen pro obyvatelstvo.“

Vidí také souvislost v intenzitě následující zimy, kdy není jasné, zda zásoby plynu v Evropě budou stačit. „Pak opět platí, že stávající podpora v zemích NATO a EU bude postupně erodována s prodlužující se válkou na Ukrajině. Podobný vliv může mít nespokojenost obyvatelstva s ukrajinskými běženci, případně pak běženců s podporou hostitelských zemí,“ zhodnotil Baxa.

Vnitřní problémy západních zemí pak mohou vést k nátlaku na ukrajinskou vládu, aby jednala s Ruskou federací o ukončení konfliktu. „Ne vždy jednoznačně pozitivní postoj obyvatelstva ve většině zemí může být nahrazen prozíravějším s tlakem na vlády zemí přimět Ukrajinu jednat s Ruskem,“ pokračoval analytik. 

„Ukrajinské vládě se bude dařit udržovat podporu své politiky mezi obyvateli země, kdy při ztrátách na živé síle, na materiálu, se stále více ničenou energetickou infrastrukturou bude schopna nasazovat lidské a materiální zdroje tak, aby byla schopna úspěšně pokračovat ve válce proti mnohem silnějšímu nepříteli,“ doplnil Baxa. 

Ukrajincům se zatím daří nahrazovat ztráty na živé síle. Nemá však neomezené možnosti. „Ztráty ukrajinských ozbrojených sil při vedení obranné i útočné činnosti mohou být srovnatelné se ztrátami Ruska, ale to má nepochybně zásadně větší možnosti jak v lidských, tak i v materiálních zdrojích. Ukrajina může dostávat materiální zdroje ze zahraničí, ale lidské zdroje jsou především její vlastní,“ bilancuje expert. 

Jako další z proměnných uvedl analytik Baxa možnost nasazení strategických zbraní ze strany ruské armády. „Ruská federace bude pokračovat v dosavadní intenzitě bojové činnosti, kterou Ukrajina je zatím schopna akceptovat. Pokud Rusko nasadí strategické zbraně, především strategické letectvo, strategické řízené střely, i když jich má omezené množství a v nám neznámém technickém stavu, tak stávající zbraně Ukrajinců budou mít velké problémy se s nimi vypořádat. A nemusí jít o použití zbraní hromadného ničení z ruské strany,“ poznamenal.

Běžní Rusové můžou ztratit trpělivost

Apatie obyvatelstva Ruska k válce na Ukrajině bude podle něj dál pokračovat a vláda země nebude muset ve velké míře a masově zakročovat silou proti nespokojenému obyvatelstvu. „Pokud by vláda Ruské federace vlivem situace na frontě, a především vlivem situace v zemi, musela změnit svou politiku vzhledem k válce, i tak bude konflikt pokračovat více či méně ve stejném rozsahu a intenzitě,“ hodnotí Baxa.

Varuje však před změnou ve vedení Ruské federace, která nemusí být nutně k lepšímu. „Může dojít k náhradě dnešní garnitury zásadně ostřejšími vládci a situace na Ukrajině by se mohla zásadně změnit k horšímu. Taková změna ve vládnoucí garnituře federace, která by ukončila válku ve prospěch splnění ukrajinských podmínek pro jednání, je spíše fikcí.“

„To by se pak zvýšily odstředivé síly v Ruské federaci, což by mohlo mít za následek vyšší asertivitu jednotlivých regionů (Kavkaz, střední východ, Dálný východ) s rostoucím apetitem a podporou ze strany sousedních států Ruska,“ předpokládá Baxa. To by mohlo dokonce vést k zásadní změně dnešní podoby největší země světa. „To asi nikdo racionálně uvažující nechce,“ myslí si expert.

Baxa předpokládá, že Rusko ztratí politickou, ekonomickou a také vojenskou podporu ze strany dalších pólů multipolárního světa. Do tohoto řadí například Čínu nebo Indii. „Nebude schopno nakupovat vojenský materiál ani spotřební zboží ve světě. Tím se může zásadně změnit stávající apatie převážné části obyvatelstva. Důsledkem by mohly být nepokoje a zvýšený tlak na politické změny v zemi,“ zhodnotil analytik. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Fabian Baxa Vladimír Putin NATO Rusko Ukrajina Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

Nad Ukrajinou se stahují mračna. Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v úterním rozhovoru pro Fox News varoval, že bez podpory Spojených států by Ukrajina nebyla schopná odolat ruské invazi. Zelenskyj zdůraznil, že jednota mezi Ukrajinou, USA a Evropou je klíčová pro udržení odporu proti Rusku. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy