RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi

Kina se po dlouhém čekání dočkala vyhlíženého pokračování pro mnohé legendárního Gladiátora z roku 2000. I tentokrát za epickou sandálovou podívanou stojí obdivuhodně produktivní Ridley Scott. Vyrovnala se dvojka zbožštěné jedničce? A má tohle srovnání vůbec smysl?

Kariéra Ridleyho Scotta již od začátku osciluje mezi krvavou historií lidstva, korupcí a falší prolezlou současností a nebezpečně fascinující i neznámou budoucností. Jeho jméno si většinou spojujeme s rozmáchlou zábavou a epickými výjevy, ačkoli jeho tvorba nabízí samozřejmě mnohem větší rozmanitost. Není to ani rok, co představil svérázný portrét Napoleona, kde slavného vojevůdce vykreslil jako ukňouraného a zakomplexovaného tyrana. Gladiátorské pokračování představuje interpretačně mnohem uzavřenější dílo a ctí tradici přímočarých hollywoodských eposů. Někdy ale působí jako slastně zhýralý exces, což je paradoxně jeho nejsilnější poloha. A zanechme teď otázku, zda pokračování vůbec muselo vzniknout.

Když Ridley Scott roku 2000 natočil Gladiátora, šlo o renesanci hollywoodského velkofilmu. Opulentní a řemeslně vycizelované výjevy antického Říma, podmanivý patos, silná gesta a heroismus, stejně jako prostor pro intimní momenty. Film posbíral pět Oscarů a stal se jedním z nejnavštěvovanějších filmů roku. Nelze se však ubránit dojmu, že se Maximova cesta časem až příliš zbožštila a začalo se zapomínat na to, že šlo především o vzkříšení prachem zapadlého žánru, než o revoluční snímek. Kořeny sahají k italským sandálovkám a prestižním eposům ve stylu Bena Hura. Nemá smysl předstírat, že jde o myšlenkově bohatý klenot. Jde o poctivou a strhující zábavu v atraktivních římských kulisách. Nic víc, nic míň.

Právě se přehrává: Gladiátor II - trailer

Gladiátor II - trailer Video: YouTube

Pokračování, o němž se řadu let spekulovalo, je tak možná až příliš vystaveno přemrštěným očekáváním. A je škoda, že Scott a scenárista David Scarpa se snaží variovat mnohé principy a narativ skoro 25 let starého předobrazu. Protagonista je i tentokrát vyvrhel. Lucius je v rámci římského útlaku zajat, zatímco domov padne popelem. Jeho jediným motorem je pomsta. Má však vznešený původ. Film postupně rozkrývá konexe na staré známé postavy z prvního dílu, zatímco Řím se ocitá na hraně zhroucení kvůli neschopné vládě dvojice šílených císařů.

Luciuse se ujímá démonický a nevypočitatelný Macrinus, který mu slíbí pomstu výměnou za anomální výkony v arénách, s čímž Lucius nemá žádný problém. Zaslepený pomstou masakruje cokoli mu přijde pod ruku. Vyprávění od krvavých klání postupně osciluje k intimnější rovině rodinné minulosti, zatímco předkládá nesmrtelné ideály a víru v nezlomnou diplomacii a římskou společnost. Střetává se idealistická utopie, intriky, stagnace vladařů i boj o moc.

Gladiátor II toho nakousne opravdu spoustu. Nic však plně nerozkreslí a celkový dojem je zkrátka jeden velký chaos, srovnatelný se zápasem s paviány či nosorožci, kterým Lucius v aréně musí čelit. Upíná se k emocionálnímu jádru, které však nemá dostatek prostoru dýchat a působí tak nějak vynuceně? Luciusova proměna je krkolomně zasazená do scénáře, který ví, jakým způsobem chce skončit. Samotná cesta k závěru je ale neuspokojivá a neupřímná. Zvraty a cesta protagonisty jsou jak z příručky scenáristiky pro základní školy.

Emoce a intimní svět postav nejsou tažnou silou, jako spíš nadbytečným balastem. Snímek exceluje v absurdních momentech a intenzivních bitvách, mnohdy na hraně extravagantního campu. Dvojice císařů je vykreslena v takřka parodických konturách, každá z dalších gladiátorských bitev se předhání v šílených nápadech a hlavní zdroj zábavy ztělesňuje brilantně slizký Macrinus v podání Denzela Washingtona, jehož kreace do nablblé dekadence perfektně zapadá. Není nouze o vládnoucí opičku, uřezanou hlavu či patetické monology. Až se chce povzdechnout nad tím, že Scott se plně neoddal absurdně půvabnému a neserióznímu tónu.

Zvraty se předhání v pokleslosti, doprovázené spektakulární akcí, kterou režisér stále umí, i když evidentně rezignoval na větší nápaditost. Režie je maximálně efektivní, těží z dynamické střihové skladby. To je kolikrát na škodu a citelně se projevuje absence déle inscenovaných záběrů boje, jež napínají diváckou tenzi. Takhle jde pouze o popcornově uspokojivé řezání. Dvojka zkrátka ještě více umocňuje takřka telenovelové jádro a to ve všech aspektech. Právě díky absolutnímu “over the top přístupu” jde o vtahující zábavu a hříšnou potěchu, jakkoli bychom neměli zavírat oči nad zcela očividnými problémy. Touha podlehnout sošným mužům s meči je ale někdy až příliš silná.

Hodnocení: 55 %

Režie: Ridley Scott

Scénář: David Scarpa

Hrají: Paul Mescal, Denzel Washington, Pedro Pascal, Connie Nielsen, Joseph Quinn, Fred Hechinger, Derek Jacobi, Rory McCann, Tim McInnerny, Peter Mensah, Matt Lucas

Česká premiéra: 14. listopadu 2024

Distribuce: Cinemart

Související

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

Více souvisejících

recenze Gladiátor II (film) filmy Ridley Scott

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Olaf Scholz

Scholzova politická kariéra se blíží ke svému konci. V pondělí se rozhodne

Německý kancléř Olaf Scholz čelí klíčovému hlasování o důvěře, které se uskuteční v pondělí. Pravděpodobné odmítnutí jeho vlády v parlamentu povede k předčasným volbám, naplánovaným na 23. února. Tento proces, který začal již na počátku listopadu, ztělesňuje německý model pečlivě řízeného rozpadu vlády, jenž má zabránit chaosu podobnému tomu z dob Výmarské republiky, uvedl server Politico.

před 48 minutami

Ilustrační foto

Počasí může ohrozit dostupnost potravin. V Británii už zvedají varovný prst

Klimatické změny a administrativní překážky by mohly zásadně ohrozit přístup Velké Británie k cenově dostupným potravinám. Situace, které čelí britští farmáři, je čím dál složitější, přičemž důvodem jsou nejen nepříznivé výnosy, špatné počasí či důsledky brexitu, ale i širší kontext, který zahrnuje změny ve vládních dotacích a obchodních podmínkách. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset

Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, zaujímá po pádu syrského režimu Bašára al-Asada postoj, který se opírá o jeho dlouhodobý odpor k americkému zapojení do blízkovýchodních konfliktů. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 2 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 3 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

včera

včera

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

včera

včera

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy