RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi

Kina se po dlouhém čekání dočkala vyhlíženého pokračování pro mnohé legendárního Gladiátora z roku 2000. I tentokrát za epickou sandálovou podívanou stojí obdivuhodně produktivní Ridley Scott. Vyrovnala se dvojka zbožštěné jedničce? A má tohle srovnání vůbec smysl?

Kariéra Ridleyho Scotta již od začátku osciluje mezi krvavou historií lidstva, korupcí a falší prolezlou současností a nebezpečně fascinující i neznámou budoucností. Jeho jméno si většinou spojujeme s rozmáchlou zábavou a epickými výjevy, ačkoli jeho tvorba nabízí samozřejmě mnohem větší rozmanitost. Není to ani rok, co představil svérázný portrét Napoleona, kde slavného vojevůdce vykreslil jako ukňouraného a zakomplexovaného tyrana. Gladiátorské pokračování představuje interpretačně mnohem uzavřenější dílo a ctí tradici přímočarých hollywoodských eposů. Někdy ale působí jako slastně zhýralý exces, což je paradoxně jeho nejsilnější poloha. A zanechme teď otázku, zda pokračování vůbec muselo vzniknout.

Když Ridley Scott roku 2000 natočil Gladiátora, šlo o renesanci hollywoodského velkofilmu. Opulentní a řemeslně vycizelované výjevy antického Říma, podmanivý patos, silná gesta a heroismus, stejně jako prostor pro intimní momenty. Film posbíral pět Oscarů a stal se jedním z nejnavštěvovanějších filmů roku. Nelze se však ubránit dojmu, že se Maximova cesta časem až příliš zbožštila a začalo se zapomínat na to, že šlo především o vzkříšení prachem zapadlého žánru, než o revoluční snímek. Kořeny sahají k italským sandálovkám a prestižním eposům ve stylu Bena Hura. Nemá smysl předstírat, že jde o myšlenkově bohatý klenot. Jde o poctivou a strhující zábavu v atraktivních římských kulisách. Nic víc, nic míň.

Právě se přehrává: Gladiátor II - trailer

Gladiátor II - trailer Video: YouTube

Pokračování, o němž se řadu let spekulovalo, je tak možná až příliš vystaveno přemrštěným očekáváním. A je škoda, že Scott a scenárista David Scarpa se snaží variovat mnohé principy a narativ skoro 25 let starého předobrazu. Protagonista je i tentokrát vyvrhel. Lucius je v rámci římského útlaku zajat, zatímco domov padne popelem. Jeho jediným motorem je pomsta. Má však vznešený původ. Film postupně rozkrývá konexe na staré známé postavy z prvního dílu, zatímco Řím se ocitá na hraně zhroucení kvůli neschopné vládě dvojice šílených císařů.

Luciuse se ujímá démonický a nevypočitatelný Macrinus, který mu slíbí pomstu výměnou za anomální výkony v arénách, s čímž Lucius nemá žádný problém. Zaslepený pomstou masakruje cokoli mu přijde pod ruku. Vyprávění od krvavých klání postupně osciluje k intimnější rovině rodinné minulosti, zatímco předkládá nesmrtelné ideály a víru v nezlomnou diplomacii a římskou společnost. Střetává se idealistická utopie, intriky, stagnace vladařů i boj o moc.

Gladiátor II toho nakousne opravdu spoustu. Nic však plně nerozkreslí a celkový dojem je zkrátka jeden velký chaos, srovnatelný se zápasem s paviány či nosorožci, kterým Lucius v aréně musí čelit. Upíná se k emocionálnímu jádru, které však nemá dostatek prostoru dýchat a působí tak nějak vynuceně? Luciusova proměna je krkolomně zasazená do scénáře, který ví, jakým způsobem chce skončit. Samotná cesta k závěru je ale neuspokojivá a neupřímná. Zvraty a cesta protagonisty jsou jak z příručky scenáristiky pro základní školy.

Emoce a intimní svět postav nejsou tažnou silou, jako spíš nadbytečným balastem. Snímek exceluje v absurdních momentech a intenzivních bitvách, mnohdy na hraně extravagantního campu. Dvojice císařů je vykreslena v takřka parodických konturách, každá z dalších gladiátorských bitev se předhání v šílených nápadech a hlavní zdroj zábavy ztělesňuje brilantně slizký Macrinus v podání Denzela Washingtona, jehož kreace do nablblé dekadence perfektně zapadá. Není nouze o vládnoucí opičku, uřezanou hlavu či patetické monology. Až se chce povzdechnout nad tím, že Scott se plně neoddal absurdně půvabnému a neserióznímu tónu.

Zvraty se předhání v pokleslosti, doprovázené spektakulární akcí, kterou režisér stále umí, i když evidentně rezignoval na větší nápaditost. Režie je maximálně efektivní, těží z dynamické střihové skladby. To je kolikrát na škodu a citelně se projevuje absence déle inscenovaných záběrů boje, jež napínají diváckou tenzi. Takhle jde pouze o popcornově uspokojivé řezání. Dvojka zkrátka ještě více umocňuje takřka telenovelové jádro a to ve všech aspektech. Právě díky absolutnímu “over the top přístupu” jde o vtahující zábavu a hříšnou potěchu, jakkoli bychom neměli zavírat oči nad zcela očividnými problémy. Touha podlehnout sošným mužům s meči je ale někdy až příliš silná.

Hodnocení: 55 %

Režie: Ridley Scott

Scénář: David Scarpa

Hrají: Paul Mescal, Denzel Washington, Pedro Pascal, Connie Nielsen, Joseph Quinn, Fred Hechinger, Derek Jacobi, Rory McCann, Tim McInnerny, Peter Mensah, Matt Lucas

Česká premiéra: 14. listopadu 2024

Distribuce: Cinemart

Související

Více souvisejících

recenze Gladiátor II (film) filmy Ridley Scott

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 3 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 4 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 6 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 8 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1

Pardubice vyhrály třetí finálový zápas Tipsport extraligy v Brně 4:1 a vedou v sérii 2:1. Kapitán Lukáš Sedlák, který se vrátil na led po ošetření rány na rtu, zazářil gólem a asistencí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy