Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.
Americká stanice CNN ve své nové analýze popsala hlavní důvod, proč má Trump Muska rád: „Je dynamický a je to génius.“ Nejbohatší člověk světa má pod svou záštitou společnosti jako automobilku Tesla, vesmírný projekt SpaceX nebo sociální síť X (bývalý Twitter).
Trumpovi se zřejmě zamlouvá, že se mu „dvoří“ nejbohatší člověk, zvláště poté, co do jeho kampaně před americkými prezidentskými volbami investoval miliony dolarů. Navíc Musk Trumpovi „uvolnil prostor“ na sociální síti X, kde může šířit svůj „konspirační pohled na svět“ před množstvím potenciálních voličů.
CNN podnikatele dokonce označila za „mnohem úspěšnější verzi samotného Trumpa“. Jedním z faktorů, které zvoleného prezidenta k Muskovi tak přitáhly, mohlo být to, jak podnikatel působí na mladou mužskou subkulturu – zde je i díky Tesle vnímán jako „ikona“. Oba muži spolu souzní v celé řadě témat: od migrace, přes práva LGBT komunity až po válku na Ukrajině.
Je tedy zřejmé, že Trump z úzkého partnerství s Muskem těží velké výhody – netýká se to pouze financí, nýbrž i popularity a možnosti projevovat své názory. Miliardář se během jeho kampaně stal namísto dárce peněz „neoficiálním šéfem štábu“, alespoň tak jeho pozici označil americký list New York Times.
Budoucí šéf Bílého domu může Muskovi nabídnout daleko víc, než je tomu naopak. Podnikatel dostal prostor k hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a jako „diplomat“ se sešel s íránským velvyslancem při OSN.
Trump Muska nově nominoval na pozici ředitele oddělení zaměřeného na efektivitu vlády, díky čemuž dostane možnost přijímat a propouštět federální zaměstnance, může se také podílet na restrukturalizaci celých institucí. Je to moc, o níž může běžný civilista pouze snít.
Podnikatel je s federální vládou už tak úzce propojen. Jeho firmy jen za poslední rok získaly zakázky v hodnotě tří miliard dolarů. Musk dokonce žádal Trumpa, aby zaměstnal zaměstnance společnosti SpaceX na ministerstvu obrany, což by pro něj znamenalo naprosto bezprecedentní vliv a vazby.
K tomu Musk čelí nejméně dvaceti vyšetřováním a kontrolám ze strany federálních regulačních orgánů. Tato šetření bude od ledna moci potlačit a snažit se o větší svobodu od dohledu. Software samořídícího vozu Tesla nebo raket SpaceX znečišťujících vodu už tedy nebudou federálním problémem – jakkoli by měly být.
Miliardář se také aktivně vkládá do toho, jak Trump tvoří svou vládu. Využil k tomu sociální síť X, kde vyzval příznivce, aby pomohli prosadit kandidáta na ministra financí. Přál si, aby se ministrem financí stal Howard Lutnick, šéf investiční banky Cantor Fitzgerald. Naopak nesouhlasil se Scottem Bessentem zakladatelem společnosti Key Square, zabývající se správou kapitálu. Ale Trump udělal opak – Lutnick získal post ministra obchodu.
Podle ekonoma Scotta Lincicoma ale nebude hrát Muskova snaha výrazný vliv na to, co Trump bude během své administrativy dělat. „Faktem je, že pokud bude Trump chtít cla, dostane je bez ohledu na to, kdo bude ve vedení ministerstva financí … Existuje spousta pák, které může použít, a opravdu bych v tom neočekával velký rozdíl,“ vysvětlil.
Muskův vliv na Trumpa neznamená pouze ovlivňování skládání administrativy. Naopak, projevuje se daleko za mořem. Dokonce už v květnu stanice NBC varovala, že se jejich kooperace velmi zamlouvá Číně, neboť právě zde má Musk rozsáhlé obchodní zájmy. Nejde o společnost SpaceX, nýbrž Teslu.
Ta má v Šanghaji největší továrnu – a pro její produkci je naprosto zásadní, aby mezi Washingtonem a Pekingem nezačala obchodní válka, jíž by Trump rád rozpoutal uvalením vysokých cel. Šanghajská gigafactory dokáže vyrobit až milion aut ročně a má potenciál naplno využít obrovského čínského trhu s automobily.
Miliardář sice aktivně podporuje Trumpovu přísnou politiku vůči Pekingu a podpořil uvalení vysokých cel, jeho podporu zvolenému prezidentovi ale nechápe třeba politický poradce čínské vlády Jia Qingguo. „Nechápu, proč Trumpa tolik podporuje, protože to, co Trump prosazoval, je proti jeho vlastnímu podnikání, přinejmenším proti jeho podnikání s Čínou,“ sdělil muž, který dříve působil jako děkan školy mezinárodních studií na Pekingské univerzitě.
Musk se tedy možná zbaví problémů v USA, ale poštve proti sobě čínské představitele, které ke svému byznysu nutně potřebuje. „Mezi Muskem a Čínou je velmi zajímavá dynamika v tom smyslu, že je potřebuje a snaží se tam prosazovat své obchodní zájmy, ale zároveň mu v dlouhodobém smyslu stále více potenciálně podkopávají jeho obchodní zájmy,“ přiblížil ekonom Kelly Grieco.
V Trumpově administrativě může kromě „kontrolora“ efektivity vlády zastat ještě jinou pozici – Grieco to označil za „jakýsi most mezi oběma zeměmi“. „Elonovo rozhodnutí spojit se s Trumpem v podstatě spojilo jeho budoucnost v Číně s tím, zda se mu podaří dosáhnout politických výsledků. To je důležité a je naprosto nejasné, zda si to ještě uvědomuje,“ zmínil Ian Bremmer, zakladatel a prezident poradenské společnosti Eurasia Group.
Jenže to, co Trump plánuje, je v přímém rozporu se zájmy Muska. „Z toho, co víme, se zdá, že můžeme očekávat, že Trump zvýší cla na čínské – mimochodem nejen čínské, ale možná i evropské a další – výrobky, a obchodní válka se tak bude stupňovat,“ uvedl pro EuroZprávy.cz programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , Elon Musk
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 2 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 10 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák