ANALÝZA | Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Americká stanice CNN ve své nové analýze popsala hlavní důvod, proč má Trump Muska rád: „Je dynamický a je to génius.“ Nejbohatší člověk světa má pod svou záštitou společnosti jako automobilku Tesla, vesmírný projekt SpaceX nebo sociální síť X (bývalý Twitter).

Trumpovi se zřejmě zamlouvá, že se mu „dvoří“ nejbohatší člověk, zvláště poté, co do jeho kampaně před americkými prezidentskými volbami investoval miliony dolarů. Navíc Musk Trumpovi „uvolnil prostor“ na sociální síti X, kde může šířit svůj „konspirační pohled na svět“ před množstvím potenciálních voličů.

CNN podnikatele dokonce označila za „mnohem úspěšnější verzi samotného Trumpa“. Jedním z faktorů, které zvoleného prezidenta k Muskovi tak přitáhly, mohlo být to, jak podnikatel působí na mladou mužskou subkulturu – zde je i díky Tesle vnímán jako „ikona“. Oba muži spolu souzní v celé řadě témat: od migrace, přes práva LGBT komunity až po válku na Ukrajině.

Je tedy zřejmé, že Trump z úzkého partnerství s Muskem těží velké výhody – netýká se to pouze financí, nýbrž i popularity a možnosti projevovat své názory. Miliardář se během jeho kampaně stal namísto dárce peněz „neoficiálním šéfem štábu“, alespoň tak jeho pozici označil americký list New York Times.

Budoucí šéf Bílého domu může Muskovi nabídnout daleko víc, než je tomu naopak. Podnikatel dostal prostor k hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a jako „diplomat“ se sešel s íránským velvyslancem při OSN.

Trump Muska nově nominoval na pozici ředitele oddělení zaměřeného na efektivitu vlády, díky čemuž dostane možnost přijímat a propouštět federální zaměstnance, může se také podílet na restrukturalizaci celých institucí. Je to moc, o níž může běžný civilista pouze snít.

Podnikatel je s federální vládou už tak úzce propojen. Jeho firmy jen za poslední rok získaly zakázky v hodnotě tří miliard dolarů. Musk dokonce žádal Trumpa, aby zaměstnal zaměstnance společnosti SpaceX na ministerstvu obrany, což by pro něj znamenalo naprosto bezprecedentní vliv a vazby.

K tomu Musk čelí nejméně dvaceti vyšetřováním a kontrolám ze strany federálních regulačních orgánů. Tato šetření bude od ledna moci potlačit a snažit se o větší svobodu od dohledu. Software samořídícího vozu Tesla nebo raket SpaceX znečišťujících vodu už tedy nebudou federálním problémem – jakkoli by měly být.

Miliardář se také aktivně vkládá do toho, jak Trump tvoří svou vládu. Využil k tomu sociální síť X, kde vyzval příznivce, aby pomohli prosadit kandidáta na ministra financí. Přál si, aby se ministrem financí stal Howard Lutnick, šéf investiční banky Cantor Fitzgerald. Naopak nesouhlasil se Scottem Bessentem zakladatelem společnosti Key Square, zabývající se správou kapitálu. Ale Trump udělal opak – Lutnick získal post ministra obchodu.

Podle ekonoma Scotta Lincicoma ale nebude hrát Muskova snaha výrazný vliv na to, co Trump bude během své administrativy dělat. „Faktem je, že pokud bude Trump chtít cla, dostane je bez ohledu na to, kdo bude ve vedení ministerstva financí … Existuje spousta pák, které může použít, a opravdu bych v tom neočekával velký rozdíl,“ vysvětlil.

Muskův vliv na Trumpa neznamená pouze ovlivňování skládání administrativy. Naopak, projevuje se daleko za mořem. Dokonce už v květnu stanice NBC varovala, že se jejich kooperace velmi zamlouvá Číně, neboť právě zde má Musk rozsáhlé obchodní zájmy. Nejde o společnost SpaceX, nýbrž Teslu.

Ta má v Šanghaji největší továrnu – a pro její produkci je naprosto zásadní, aby mezi Washingtonem a Pekingem nezačala obchodní válka, jíž by Trump rád rozpoutal uvalením vysokých cel. Šanghajská gigafactory dokáže vyrobit až milion aut ročně a má potenciál naplno využít obrovského čínského trhu s automobily.

Miliardář sice aktivně podporuje Trumpovu přísnou politiku vůči Pekingu a podpořil uvalení vysokých cel, jeho podporu zvolenému prezidentovi ale nechápe třeba politický poradce čínské vlády Jia Qingguo. „Nechápu, proč Trumpa tolik podporuje, protože to, co Trump prosazoval, je proti jeho vlastnímu podnikání, přinejmenším proti jeho podnikání s Čínou,“ sdělil muž, který dříve působil jako děkan školy mezinárodních studií na Pekingské univerzitě.

Musk se tedy možná zbaví problémů v USA, ale poštve proti sobě čínské představitele, které ke svému byznysu nutně potřebuje. „Mezi Muskem a Čínou je velmi zajímavá dynamika v tom smyslu, že je potřebuje a snaží se tam prosazovat své obchodní zájmy, ale zároveň mu v dlouhodobém smyslu stále více potenciálně podkopávají jeho obchodní zájmy,“ přiblížil ekonom Kelly Grieco.

V Trumpově administrativě může kromě „kontrolora“ efektivity vlády zastat ještě jinou pozici – Grieco to označil za „jakýsi most mezi oběma zeměmi“. „Elonovo rozhodnutí spojit se s Trumpem v podstatě spojilo jeho budoucnost v Číně s tím, zda se mu podaří dosáhnout politických výsledků. To je důležité a je naprosto nejasné, zda si to ještě uvědomuje,“ zmínil Ian Bremmer, zakladatel a prezident poradenské společnosti Eurasia Group.

Jenže to, co Trump plánuje, je v přímém rozporu se zájmy Muska. „Z toho, co víme, se zdá, že můžeme očekávat, že Trump zvýší cla na čínské – mimochodem nejen čínské, ale možná i evropské a další – výrobky, a obchodní válka se tak bude stupňovat,“ uvedl pro EuroZprávy.cz programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi.

Související

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.
Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Elon Musk

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Donald Trump

Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset

Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, zaujímá po pádu syrského režimu Bašára al-Asada postoj, který se opírá o jeho dlouhodobý odpor k americkému zapojení do blízkovýchodních konfliktů. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 1 hodinou

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 2 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

včera

včera

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

včera

včera

Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

včera

včera

Rusko už nebudeme potřebovat. Připravme se na to, vyzval nový evropský komisař

Dan Jørgensen, nový evropský komisař pro energetiku, oznámil, že jeho hlavní prioritou je připravit plán, který definitivně přeruší veškeré energetické vazby Evropské unie na Rusko. Ve svém prvním rozhovoru od nástupu do funkce pro Politico varoval, že úsilí EU o odstřižení od ruských energetických zdrojů stagnuje a je třeba znovu získat dynamiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy