Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.
Rusko na krok USA odpovědělo změnou své jaderné doktríny a sliby „přiměřené“ odvety. Podle západních představitelů se však Moskva spíše než na eskalaci bojů na Ukrajině může zaměřit na hybridní útoky jinde ve světě. Ty mohou zahrnovat sabotáž, atentáty nebo podporu amerických protivníků na Blízkém východě a v Indo-Pacifiku.
Evropští ministři zahraničí, včetně představitelů Francie, Německa, Itálie, Polska, Španělska a Spojeného království, na úterním jednání v Bruselu společně obvinili Rusko z „systematického útoku na evropskou bezpečnostní architekturu“.
V USA mezitím mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller vyjádřil „nesmírné znepokojení“ nad ruskou hybridní válkou. Jako příklad zmínil nedávné poškození podmořských optických kabelů v Baltském moři, které považuje za sabotáž. Miller zdůraznil, že další podobné akce nebudou ponechány bez odpovědi.
První ukrajinský útok raketami ATACMS zasáhl skladiště munice v ruské Brjanské oblasti, jak informoval The New York Times s odkazem na americké a ukrajinské zdroje. Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že pět raket bylo sestřeleno a jedna zneškodněna, ale americké zdroje uvedly, že byly zachyceny pouze dvě.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento útok za krok, který Moskva považuje za přímé zapojení NATO do konfliktu. Vladimir Putin navíc podepsal revizi jaderné doktríny, která snižuje práh pro použití jaderných zbraní.
Evropští i američtí představitelé se obávají, že Rusko bude pokračovat v intenzifikaci své hybridní kampaně. Šéf NATO Mark Rutte nedávno varoval, že „frontová linie této války se stále více posouvá za hranice Ukrajiny“ a zahrnuje například Baltskou oblast či západní Evropu.
Poškození optických kabelů v Baltském moři, které narušilo komunikaci mezi evropskými zeměmi, je aktuálně vyšetřováno jako potenciální sabotáž. Německý ministr obrany Boris Pistorius označil incident za podezřelý a vyloučil možnost náhodného poškození.
Kromě sabotáží existují obavy z nárůstu atentátů a útoků na kritickou infrastrukturu v Evropě. Podle jednoho z bývalých evropských obranných činitelů je EU „zcela nepřipravená“ čelit intenzifikované hybridní válce.
Navzdory ruským výhrůžkám premiér Spojeného království Keir Starmer prohlásil, že podpora Ukrajiny bude pokračovat. „Nezodpovědná rétorika Ruska nás neodradí,“ uvedl během summitu G20 v Brazílii.
Očekává se, že Rusko bude dále rozšiřovat svou hybridní válku jako součást odvety za dodávky zbraní Ukrajině. Bezpečnostní analytici varují, že tyto útoky mají za cíl nejen zastrašit obyvatelstvo, ale také ovlivnit politické rozhodování a podporu Ukrajiny na Západě.
Napětí mezi Západem a Ruskem nadále roste, přičemž Moskva se snaží využít jakýchkoli příležitostí k oslabení jednoty NATO a EU. Evropské státy tak stojí před naléhavou potřebou posílit obranu své kritické infrastruktury a čelit novým hrozbám hybridní války.
Související
Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území
Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán
válka na Ukrajině , Rusko , Bílý dům USA
Aktuálně se děje
před 14 minutami
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
před 45 minutami
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
před 1 hodinou
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
před 1 hodinou
Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?
před 2 hodinami
Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území
před 2 hodinami
Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků
před 3 hodinami
Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán
před 4 hodinami
Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní
před 4 hodinami
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
před 4 hodinami
Nad Ukrajinou se stahují mračna. Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát
před 5 hodinami
Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?
před 6 hodinami
Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy
před 6 hodinami
BBC: Ukrajina je na pomezí taktického neúspěchu. Ruské jednotky postupují, ohrožují strategická města
před 7 hodinami
Medveděv vyhrožuje jadernou válkou čím dál agresivněji. Zatemnil mu alkohol mysl?
před 7 hodinami
Počasí: Přívaly sněhu v Evropě zasáhnou i část Česka. Meteorologové varují
před 7 hodinami
Zelenskyj apeluje na svět, aby jednal. Čím více času Putin má, tím horší je situace, prohlásil
před 8 hodinami
Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků
před 8 hodinami
Může Putin rozpoutat třetí světovou? Expert odpověděl na otázku, která je opět na stole
před 9 hodinami
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 9 hodinami
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
Bezpečnostní experti se pro EuroZprávy.cz shodli na tom, že si Kreml z různých důvodů nemůže dovolit použít na Ukrajině jaderné zbraně. Změnou jaderné doktríny se ale ruské vedení jednoznačně snaží o zastrašení Spojených států a NATO.
Zdroj: Jakub Jurek