Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.
Rusko na krok USA odpovědělo změnou své jaderné doktríny a sliby „přiměřené“ odvety. Podle západních představitelů se však Moskva spíše než na eskalaci bojů na Ukrajině může zaměřit na hybridní útoky jinde ve světě. Ty mohou zahrnovat sabotáž, atentáty nebo podporu amerických protivníků na Blízkém východě a v Indo-Pacifiku.
Evropští ministři zahraničí, včetně představitelů Francie, Německa, Itálie, Polska, Španělska a Spojeného království, na úterním jednání v Bruselu společně obvinili Rusko z „systematického útoku na evropskou bezpečnostní architekturu“.
V USA mezitím mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller vyjádřil „nesmírné znepokojení“ nad ruskou hybridní válkou. Jako příklad zmínil nedávné poškození podmořských optických kabelů v Baltském moři, které považuje za sabotáž. Miller zdůraznil, že další podobné akce nebudou ponechány bez odpovědi.
První ukrajinský útok raketami ATACMS zasáhl skladiště munice v ruské Brjanské oblasti, jak informoval The New York Times s odkazem na americké a ukrajinské zdroje. Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že pět raket bylo sestřeleno a jedna zneškodněna, ale americké zdroje uvedly, že byly zachyceny pouze dvě.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento útok za krok, který Moskva považuje za přímé zapojení NATO do konfliktu. Vladimir Putin navíc podepsal revizi jaderné doktríny, která snižuje práh pro použití jaderných zbraní.
Evropští i američtí představitelé se obávají, že Rusko bude pokračovat v intenzifikaci své hybridní kampaně. Šéf NATO Mark Rutte nedávno varoval, že „frontová linie této války se stále více posouvá za hranice Ukrajiny“ a zahrnuje například Baltskou oblast či západní Evropu.
Poškození optických kabelů v Baltském moři, které narušilo komunikaci mezi evropskými zeměmi, je aktuálně vyšetřováno jako potenciální sabotáž. Německý ministr obrany Boris Pistorius označil incident za podezřelý a vyloučil možnost náhodného poškození.
Kromě sabotáží existují obavy z nárůstu atentátů a útoků na kritickou infrastrukturu v Evropě. Podle jednoho z bývalých evropských obranných činitelů je EU „zcela nepřipravená“ čelit intenzifikované hybridní válce.
Navzdory ruským výhrůžkám premiér Spojeného království Keir Starmer prohlásil, že podpora Ukrajiny bude pokračovat. „Nezodpovědná rétorika Ruska nás neodradí,“ uvedl během summitu G20 v Brazílii.
Očekává se, že Rusko bude dále rozšiřovat svou hybridní válku jako součást odvety za dodávky zbraní Ukrajině. Bezpečnostní analytici varují, že tyto útoky mají za cíl nejen zastrašit obyvatelstvo, ale také ovlivnit politické rozhodování a podporu Ukrajiny na Západě.
Napětí mezi Západem a Ruskem nadále roste, přičemž Moskva se snaží využít jakýchkoli příležitostí k oslabení jednoty NATO a EU. Evropské státy tak stojí před naléhavou potřebou posílit obranu své kritické infrastruktury a čelit novým hrozbám hybridní války.
Související

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
válka na Ukrajině , Rusko , Bílý dům USA
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
před 3 hodinami

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
před 3 hodinami

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
před 3 hodinami

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
před 4 hodinami

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
před 5 hodinami

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
před 5 hodinami

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
před 6 hodinami

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
před 7 hodinami

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
před 7 hodinami

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
před 8 hodinami

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
před 9 hodinami

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
před 9 hodinami

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
před 10 hodinami

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
před 10 hodinami

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
před 11 hodinami

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
před 11 hodinami

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
před 12 hodinami

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
před 12 hodinami

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
před 13 hodinami
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek