Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.
Rusko na krok USA odpovědělo změnou své jaderné doktríny a sliby „přiměřené“ odvety. Podle západních představitelů se však Moskva spíše než na eskalaci bojů na Ukrajině může zaměřit na hybridní útoky jinde ve světě. Ty mohou zahrnovat sabotáž, atentáty nebo podporu amerických protivníků na Blízkém východě a v Indo-Pacifiku.
Evropští ministři zahraničí, včetně představitelů Francie, Německa, Itálie, Polska, Španělska a Spojeného království, na úterním jednání v Bruselu společně obvinili Rusko z „systematického útoku na evropskou bezpečnostní architekturu“.
V USA mezitím mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller vyjádřil „nesmírné znepokojení“ nad ruskou hybridní válkou. Jako příklad zmínil nedávné poškození podmořských optických kabelů v Baltském moři, které považuje za sabotáž. Miller zdůraznil, že další podobné akce nebudou ponechány bez odpovědi.
První ukrajinský útok raketami ATACMS zasáhl skladiště munice v ruské Brjanské oblasti, jak informoval The New York Times s odkazem na americké a ukrajinské zdroje. Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že pět raket bylo sestřeleno a jedna zneškodněna, ale americké zdroje uvedly, že byly zachyceny pouze dvě.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento útok za krok, který Moskva považuje za přímé zapojení NATO do konfliktu. Vladimir Putin navíc podepsal revizi jaderné doktríny, která snižuje práh pro použití jaderných zbraní.
Evropští i američtí představitelé se obávají, že Rusko bude pokračovat v intenzifikaci své hybridní kampaně. Šéf NATO Mark Rutte nedávno varoval, že „frontová linie této války se stále více posouvá za hranice Ukrajiny“ a zahrnuje například Baltskou oblast či západní Evropu.
Poškození optických kabelů v Baltském moři, které narušilo komunikaci mezi evropskými zeměmi, je aktuálně vyšetřováno jako potenciální sabotáž. Německý ministr obrany Boris Pistorius označil incident za podezřelý a vyloučil možnost náhodného poškození.
Kromě sabotáží existují obavy z nárůstu atentátů a útoků na kritickou infrastrukturu v Evropě. Podle jednoho z bývalých evropských obranných činitelů je EU „zcela nepřipravená“ čelit intenzifikované hybridní válce.
Navzdory ruským výhrůžkám premiér Spojeného království Keir Starmer prohlásil, že podpora Ukrajiny bude pokračovat. „Nezodpovědná rétorika Ruska nás neodradí,“ uvedl během summitu G20 v Brazílii.
Očekává se, že Rusko bude dále rozšiřovat svou hybridní válku jako součást odvety za dodávky zbraní Ukrajině. Bezpečnostní analytici varují, že tyto útoky mají za cíl nejen zastrašit obyvatelstvo, ale také ovlivnit politické rozhodování a podporu Ukrajiny na Západě.
Napětí mezi Západem a Ruskem nadále roste, přičemž Moskva se snaží využít jakýchkoli příležitostí k oslabení jednoty NATO a EU. Evropské státy tak stojí před naléhavou potřebou posílit obranu své kritické infrastruktury a čelit novým hrozbám hybridní války.
Související

Rusko poprvé přiznalo, že jednání jsou na mrtvém bodě. Už mě frustrují obě strany, stěžuje si Trump

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
válka na Ukrajině , Rusko , Bílý dům USA
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
před 29 minutami

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
před 1 hodinou

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
před 2 hodinami

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
před 2 hodinami

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
před 3 hodinami

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
před 4 hodinami

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
před 5 hodinami

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
před 5 hodinami

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
před 5 hodinami

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
před 6 hodinami

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
před 6 hodinami

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
před 7 hodinami

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
před 7 hodinami

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
před 7 hodinami

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
před 8 hodinami

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
před 8 hodinami

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
před 9 hodinami

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
před 9 hodinami

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
před 9 hodinami
Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.
Zdroj: Jakub Jurek