Nečekaný obrat po brexitu? Lidé chtějí „ausexit“

Canberra/Londýn – Poté, co Velká Británie v referendu odhlasovala svůj odchod z Evropské unie, takzvaný brexit, se strhla řada diskuzí na téma dalších „exitů“. Jak ale nyní upozorňuje bruselský server Politico, objevily se také zprávy o exitu, který nikdo nečekal - „ausexitu“, tedy odtržení Austrálie od společenství Commonwealth realms.

Australské referendum?

Server informuje, že britské rozhodnutí opustit Evropskou unii inspirovalo australské republikány, kteří nyní na internetu volají po jejich vlastních odtržení – od sdružení Commonwealth realms, do kterého patří zejména bývalé kolonie a dominia Velké Británie a ve kterém platí formální vláda britského panovníka.

Austrálie je v současnosti konstituční monarchií, právě to by ale australští republikáni chtěli změnit. Jak server připomíná, Nigel Farage, předseda Strany nezávislosti Spojeného království, přitom po oznámení výsledků referenda vyzýval k větší a hlubší spolupráci se zeměmi Commonwealthu.

„Brexit nás rozhodně posunul kupředu," uvedl Peter FitzSimons, předseda Australského republikánského hnutí. „Jedna věc je, že monarchisté chtějí zůstat blízko Velké Británii. Otázkou ale teď je, jestli chceme zůstat blízko Malé Británii," podotkl dále FitzSimmons a dodal: „Kdybychom teď měli referendum, vyhráli bychom."

Vzestup Australské republiky?

FitzSimmons upozornil, že se během prvních tří dnů po britském hlasování zvýšil počet žádostí o členství v hnutí 20krát. „Velká Británie se zdála být neochvějnou skálou gibraltarské stability už od trestaneckých dní Austrálie, ale nyní hraničí s nestabilitou. Domnívám se, že to je součást důvodu, proč tolik lidí přichází do Australského republikánského hnutí," okomentoval to s narážkou na fakt, že Austrálie byla původně trestaneckou kolonií.

Jak server vysvětluje, v čele Austrálie jako konstituční monarchie v tuto chvíli stojí britská královna Alžběta II, jejíž role je sice převážně symbolická, určité pravomoci ale má. To zahrnuje například i jmenování premiéra v případě, když je parlament po volbách zablokován, nebo jeho odvolání v případě vyjádření nedůvěry.

Austrálie již jednou o nezávislosti hlasovala, a to v roce 1999. Tehdy ale referendum dopadlo silně ve prospěch udržení konstituční monarchie. Tehdejší australský premiér John Howard byl navíc silným zastáncem monarchie.

Doba se změnila

Jak ale server upozorňuje, od té doby se doba změnila a političtí lídři nyní v Austrálii téměř jednohlasně podporují republiku. Současný premiér Malcom Turnbull je navíc bývalým předsedou Australského republikánského hnutí. Ačkoliv se nechal slyšet, že během královniny vlády další referendum požadovat nebude, následně zdůraznil, že jeho „oddanost tomu, aby Austrálie měla ve svém čele Australana, je pořád stejná".

„Ale monarchisté ironii britského odmítnutí Bruselu, zatímco si své vlastní kolonie drží pod palce, nevidí a domnívají se, že je to příliš povyku pro nic," dodává na závěr server.

„Podpora, kterou to získalo, je jen setrvačnost a brzy vyprchá," dodal Philip Benwell, předseda neziskové organizace Australská monarchistická liga, která prosazuje udržení australské monarchie.

Související

Ilustrační foto

Austrálie schválila přelomový zákon. Mladým kompletně zakazuje sociální sítě

Australský Senát schválil zákon, který zakazuje dětem mladším 16 let používat sociální sítě, což je opatření považované za nejpřísnější svého druhu na světě. Zákon, který vejde v platnost nejdříve za 12 měsíců, ukládá technologickým společnostem pokutu až 50 milionů australských dolarů (přibližně 750 milionů Kč), pokud nebudou dodržovat nová pravidla.

Více souvisejících

Austrálie ausexit Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy