Islámský stát děsí další kontinent. Zaútočil v Indii, odpálil bomby ve vlaku

Dillí - S radikálními islamisty z hnutí Islámský stát nebojuje jen Blízký východ a Evropa. Nově se musí mít na pozoru také Asie, kde se začíná šířit vliv džihádistů. Důkazem je úterní bombový útok na vlak plný civilistů.

Indická policie během zásahu ve městě Lakhnaú zneškodnila teroristu, kterého podezírá z nastražení bomby ve vlaku, jejíž výbuch zranil v úterý osm lidí. 

Informovala o tom indická televize NDTV, která uvedla, že terorista je zřejmě napojen na organizaci Islámský stát. Pokud se potvrdí předpoklad vyšetřovatelů, že útok ve vlaku spáchali osoby napojené na IS, půjde o první teroristický čin IS na území Indie.

Policejní operace, jejímž cílem bylo zadržet podezřelého, začala v úterý. Velení protiteroristických jednotek dostalo od tajných služeb tip na místo, kde by se podezřelý mohl nacházet. Ten se zabarikádoval v jednom z domů v muslimské čtvrti.

Vyjednávání s podezřelým o podmínkách, za kterých by byl ochoten se vzdát, nevedly k výsledku, policie se proto v noci na dnešek rozhodla pro útok na budovu. Následná přestřelka trvala 11 hodin. Muže nakonec našli mrtvého. 

U podezřelého a v domě se našly zbraně, munice, výbušnina, vlajka IS, mobilní telefony a brožura s časy odjezdů vlaků. Předpokládá se, že muž byl aktivním členem Islámského státu.

Úterní výbuch ve vlaku označily indické úřady za teroristický čin spáchaný Islámským státem. V souvislosti s vyšetřováním zadržely tři lidi.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Indie Teroristické útoky v Indii Terorismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy