Afghánští vojáci bez svolení opustili 200 stanovišť, zbraně ukořistil Tálibán

Příslušníci afghánských bezpečnostních sil opustili bez povolení zhruba 200 bojových a kontrolních stanovišť v provincii Kandahár, která patří k baštám islamistického hnutí Tálibán. V některých případech vojáci a policisté zanechali na místě zbraně a střelivo, kterých se zmocnili povstalci, píše dnes agentura AFP. Afghánské ministerstvo obrany zprávu popřelo.

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

"Afghánské bezpečností síly se stáhly ze 193 stanovišť," uvedl guvernér provincie Kandahár Hajatulláh Haját. Zprávu potvrdil také jeden z místních poslanců.

"Stáhli se, aniž by padnul jediný výstřel, a Tálibán teď má všechny zbraně, které ukořistil armádě, a používá je proti nám," uvedl agentuře AFP jeden místní policista. Podle místních představitelů opustili ve většině případů svá stanoviště příslušníci armády.

"Většina náčelníků a důstojníků, kteří zanedbali své povinnosti, byla odvolána z funkce a předána spravedlnosti," uvedl guvernér Haját.

Provincie Kandahár patří baštám hnutí Talibán, které se do oblasti na jihu země stáhlo poté, co jeho vládu v roce 2001 svrhla mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. Správní střediskem provincie je druhé největší afghánské město.

Hnutí Tálibán soustřeďuje v posledních měsících své útoky na afghánské složky. Naopak přestaly útoky na americká a další zahraniční vojska, k čemuž se Tálibán zavázal v únorové dohodě s USA o stažení cizích jednotek z afghánského území. S afghánskou vládou povstalci od září vyjednávají o budoucím uspořádání země, rozhovory jsou ale nyní alespoň do 5. ledna přerušené.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím…

16.01.2021 09:08 Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je…

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím…

16.01.2021 00:01 NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Epidemie koronaviru: Hirošima zvažuje hromadnou testovací kampaň pro 800…

15.01.2021 10:56 Až 800.000 lidí zvažuje na koronavirus otestovat regionální vláda japonské prefektury Hirošima. Šlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama