Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou. Politici hovořili o bezpečnostních výzvách v Tichém a Indickém oceánu a o postupu vůči Číně a KLDR, napsala japonská tisková agentura Kjódó. Spojené státy jsou pro Japonsko dlouhodobě klíčovým vojenským spojencem a obě země mají uzavřenou bezpečnostní smlouvu.

Joe Biden
doporučujeme

Podle tiskové zprávy Bílého domu Biden a Suga chtějí, aby byl Korejský poloostrov zcela zbavený jaderných zbraní. To by znalo zastavení a likvidaci severokorejského jaderného programu, což KLDR odmítá.

Biden také v rozhovoru se Sugou uvedl, že vojenská ochrana USA se v případě Japonska vztahuje také na neobydlené souostroví Senkaku v Východočínském moři. Souostroví považuje Tokio za své území, ale ostrovy si činí nároku také Peking. Čína má ve Východočínském moři rozsáhlé územní požadavky, které Japonsko a další země v oblasti většinou odmítají.

Suga a Biden se také shodli na posílení spojenectví mezi Japonskem a USA a na spolupráci s Austrálií a Indií v rámci koalice Quad. Jejím hlavní cílem je čelit aktivitám Číny v Tichomoří a Indickém oceánu.

Biden a Suga "se zavázali ke spolupráci v rámci epidemie covidu-19 a klimatických změn, při prosazování společných hodnot a při zajišťování globální bezpečnosti a prosperity", uvedl Bílý dům.

Biden s japonským premiérem nemluvil poprvé. Oba politici hovořili v listopadu po amerických prezidentských volbách a v lednu krátce před nástupem Bidena do úřadu. Podle agentury Reuters japonský premiér uvedl, že navštíví Washington, jakmile to epidemická situace dovolí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

28.02.2021 11:35 Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem…

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama