Čína má problém. Tamní ekonomika čelí zcela neznámé situaci, varuje konzultantka

NÁZOR - Koronavirová krize se ve světě vymyká z rukou a mnoho zemí má problém odvrátit katastrofální ekonomickou realitu, kterou pandemie vyvolala, konstatuje Clare Merrithewová v komentáři pro server National Interest. Ekonomická konzultantka rozebrala, jak situace ovlivňuje čínské hospodářství.

Mimořádně tvrdý úder

Smrtící virový zápal plic se šířil s každou hodinu, což přimělo mnoho zemí, například Itálii, Španělsko, Francii a Německo k uzavření některých městských center, připomíná konzultantka. Dodává, že lidem po celém světě bylo doporučeno uchýlit se do izolace alespoň na měsíc, což má negativní dopad na jejich spotřebitelské chování.

"Výroba, dodavatelské řetězce a dodávky služeb jsou ve většině předních ekonomik paralyzovány," píše Merrithewová. Doplňuje, že s možností zhroucení mezinárodního obchodu se potýká celý svět, ale jedna ekonomická supervelmoc - Čína - byla zasažena koronavirem mimořádně tvrdě.

Téměř každý stát světa omezil cestování a v Číně došlo k uzavření Wu-chanu a dalších provincií, což vážně ohrožuje obchod v zemi, deklaruje konzultantka. Tento vývoj podle ní podrývá stabilizaci, ke které v Číně došlo na konci loňského roku, a finanční experti předpovídají, že při dalším šíření viru bude čínský HDP meziročně klesat nejen v prvním, ale též ve druhém a třetím letošním čtvrtletí.

To v Číně vyvolává velké obavy, protože země takovou situaci za posledních 30 let nezažila, upozorňuje Merrithewová. Podotýká, že pro ekonomický propad je typický masivní úbytek pracovních míst, který je s ohledem na dramatičnost vývoje v Číně nevyhnutelný.

"Ve skutečnosti se jen pár dobře strukturovaných podniků vyhne celkovému uzavření provozu, pokud tato pandemie přetrvá," pokračuje konzultantka. Připomíná, že ve Wu-chanu, kde se virus poprvé objevil, většina firem již propustila přes 75 % své pracovní síly, jelikož je prakticky nemožné provozovat firmu, když vláda nařídí lidem izolaci.     

Experti tak odhadují, že i kdyby se bývalo podařilo zastavit pandemii do konce března, v Číně by i tak zaniklo 5 milionů pracovních míst a toto číslo poroste spolu s tím, jak se virus dále šíří, uvádí Merrithewová. Dodává, že jedinou nadějí pro čínské pracovníky je skutečnost, že zhruba 30 % čínských malých a středních podniků se již vrátilo téměř k běžnému fungování, především díky rychlým zásahům čínské vlády.

Ve snaze zabránit růstu nezaměstnanosti v nadcházejících měsících čínská vláda nabízí zaměstnavatelům dotace, které jim mají pomoci udržet si co možná nejvíce zaměstnanců, vysvětluje konzultantka. Podotýká, že vláda také poskytuje firmám úvěry, které mají především udržet stabilní zaměstnanost.

Vítězové i poražení

I při oživení pracovního trhu zůstává v Číně nízká produktivita práce, a to kvůli karanténě, navíc stav dodavatelských řetězců v zemi i v zahraničí se den ode dne zhoršuje, což zřejmě poškodí zahraniční investice, varuje Merrithewová. Soudí, že na druhou stranu bude po odeznění pandemie pro nově zakládané společnosti v Číně snazší získat nejlepší místní talenty kvůli propouštění.

Čína je nadále lídrem v zavádění bezdrátové sítě 5G, připomíná konzultantka s tím, že na tom tvrdý úder ze strany koronaviru nic nezměnil. Dodává, že toho je dosahováno díky státem vlastněným mobilním operátorům a skutečností, že čínská střední třída má o tuto novou technologii velký zájem.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mobilní operátoři v Číně chtějí spustit své nabídky této služby jen rok poté, co bude v zemi dostupná, konstatuje Merrithewová. Domnívá se, že to bude hrát velkou roli v posunu čínské digitální infrastruktury a toto posílení propojenosti občanů i komerčních subjektů půjde využít k oživení ekonomiky země.

Mezi odvětví, které čínská protikoronavirová opatření zasáhla nejvíce, řadí konzultantka automobilový průmysl, především výrobce v provincii Chu-pej, kde produkce součástek do pro auta poklesla téměř o polovinu a některé podniky zcela zavřely, což narušilo světové dodavatelské řetězce, v důsledku čehož lze v nadcházejících měsících očekávat nedostatek náhradních dílů.

Zasažen byl také trh s chytrými telefony a dalšími elektronickými zařízeními, jejichž výroba poklesla v důsledku uzavření podniků a čínské modely mohou brzy dočasně zcela zmizet z nabídky, upozorňuje Merrithewová. Doplňuje, že dopady restrikcí také silně pociťují aerolinky a všichni v sektoru pohostinství, který je v Číně velmi rozsáhlý.

"Existují odvětví, které na šíření koronaviru silně profitují," konstatuje autorka komentáře. Považuje za ně především internetový maloobchod, jelikož zákazníci se uchýlili k nákupu základního zboží přes internet a podobně kvete i online dodávka jídla. Podobně nebyly v Číně negativně zasaženy například farmakologické firmy či výrobci biotechnologií a respiračních ochranných pomůcek, uzavírá Merrithewová.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat

Čína tento týden hostí summit s lídry Evropské unie. Peking požaduje zrušení cel na elektromobily, Brusel ho však viní z podpory Ruska v jeho válce proti Ukrajině a agresivní hospodářské politiky. Obě strany vstupují do jednání s minimem důvěry, zato s maximem očekávání. Výsledek určí další směřování evropsko-čínských vztahů ve světě sílícího strategického soupeření. Obě strany se přitom nutně potřebují.
Ilustrační foto Analýza

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje

Spojené státy a Čína svádějí intenzivní boj o kontrolu nad vzácnými zeminami – strategickými surovinami nezbytnými pro technologie i zbrojní průmysl. Čínská dominance v těžbě a zpracování těchto prvků vedla prezidenta Donalda Trumpa k zahájení obchodní války, která odhalila zranitelnost Západu. USA teď investují do těžby i recyklace, aby snížily závislost a posílily vlastní surovinovou bezpečnost.

Více souvisejících

Čína Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?

Ještě předtím než všichni tuzemští pohároví zástupci vstoupili do bojů o účast v hlavních fází evropských soutěží, už vědí, s kým se utkají v další fázi předkol. Z pondělního losování ve švýcarském Nyonu tak vyplývá, že nejtěžší vyhlídky má z českých účastníků Viktoria Plzeň. Český vicemistr by se totiž v případě postupu z 2. předkola Ligy mistrů přes Servette Ženeva utkal s někým z dvojice Glasgow Rangers-Panathinaikos Atény. To v bojích o Evropskou ligu čeká Ostravu po případném postupu do 3. předkola buď slovinské Celje nebo kyperská AEK Larnaka. A své možné příští soky má na vybranou i pražská Sparta, která po kazašském Aktobe může změřit síly s dalšími méně známými celky – s Ararat-Armenia či s rumunským klubem Universitateu Kluž.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ozzy Osbourne

Zemřel legendární Ozzy Osbourne

Svět rockové hudby přišel o jednu z největších legend. Ve věku 76 let zemřel slavný britský zpěvák Ozzy Osbourne, frontman metalové skupiny Black Sabbath. Větších komerčních úspěchů dosáhl během následné sólové kariéry. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

před 7 hodinami

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

před 9 hodinami

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

před 9 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

před 10 hodinami

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

před 11 hodinami

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

před 11 hodinami

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

před 12 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

před 14 hodinami

Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých

Tragédie otřásla v pondělí bangladéšským hlavním městem, když se vojenský stíhací letoun zřítil přímo na školní areál v severní části Dháky. Podle oficiálních údajů přišlo o život nejméně 27 lidí, z toho 25 dětí. Dalších 171 osob utrpělo zranění, většinou školáci, kteří byli převezeni do několika nemocnic v metropoli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy