Čína má problém. Tamní ekonomika čelí zcela neznámé situaci, varuje konzultantka

NÁZOR - Koronavirová krize se ve světě vymyká z rukou a mnoho zemí má problém odvrátit katastrofální ekonomickou realitu, kterou pandemie vyvolala, konstatuje Clare Merrithewová v komentáři pro server National Interest. Ekonomická konzultantka rozebrala, jak situace ovlivňuje čínské hospodářství.

Čína
doporučujeme

Mimořádně tvrdý úder

Smrtící virový zápal plic se šířil s každou hodinu, což přimělo mnoho zemí, například Itálii, Španělsko, Francii a Německo k uzavření některých městských center, připomíná konzultantka. Dodává, že lidem po celém světě bylo doporučeno uchýlit se do izolace alespoň na měsíc, což má negativní dopad na jejich spotřebitelské chování.

"Výroba, dodavatelské řetězce a dodávky služeb jsou ve většině předních ekonomik paralyzovány," píše Merrithewová. Doplňuje, že s možností zhroucení mezinárodního obchodu se potýká celý svět, ale jedna ekonomická supervelmoc - Čína - byla zasažena koronavirem mimořádně tvrdě.

Téměř každý stát světa omezil cestování a v Číně došlo k uzavření Wu-chanu a dalších provincií, což vážně ohrožuje obchod v zemi, deklaruje konzultantka. Tento vývoj podle ní podrývá stabilizaci, ke které v Číně došlo na konci loňského roku, a finanční experti předpovídají, že při dalším šíření viru bude čínský HDP meziročně klesat nejen v prvním, ale též ve druhém a třetím letošním čtvrtletí.

To v Číně vyvolává velké obavy, protože země takovou situaci za posledních 30 let nezažila, upozorňuje Merrithewová. Podotýká, že pro ekonomický propad je typický masivní úbytek pracovních míst, který je s ohledem na dramatičnost vývoje v Číně nevyhnutelný.

"Ve skutečnosti se jen pár dobře strukturovaných podniků vyhne celkovému uzavření provozu, pokud tato pandemie přetrvá," pokračuje konzultantka. Připomíná, že ve Wu-chanu, kde se virus poprvé objevil, většina firem již propustila přes 75 % své pracovní síly, jelikož je prakticky nemožné provozovat firmu, když vláda nařídí lidem izolaci.     

Experti tak odhadují, že i kdyby se bývalo podařilo zastavit pandemii do konce března, v Číně by i tak zaniklo 5 milionů pracovních míst a toto číslo poroste spolu s tím, jak se virus dále šíří, uvádí Merrithewová. Dodává, že jedinou nadějí pro čínské pracovníky je skutečnost, že zhruba 30 % čínských malých a středních podniků se již vrátilo téměř k běžnému fungování, především díky rychlým zásahům čínské vlády.

Ve snaze zabránit růstu nezaměstnanosti v nadcházejících měsících čínská vláda nabízí zaměstnavatelům dotace, které jim mají pomoci udržet si co možná nejvíce zaměstnanců, vysvětluje konzultantka. Podotýká, že vláda také poskytuje firmám úvěry, které mají především udržet stabilní zaměstnanost.

Vítězové i poražení

I při oživení pracovního trhu zůstává v Číně nízká produktivita práce, a to kvůli karanténě, navíc stav dodavatelských řetězců v zemi i v zahraničí se den ode dne zhoršuje, což zřejmě poškodí zahraniční investice, varuje Merrithewová. Soudí, že na druhou stranu bude po odeznění pandemie pro nově zakládané společnosti v Číně snazší získat nejlepší místní talenty kvůli propouštění.

Čína je nadále lídrem v zavádění bezdrátové sítě 5G, připomíná konzultantka s tím, že na tom tvrdý úder ze strany koronaviru nic nezměnil. Dodává, že toho je dosahováno díky státem vlastněným mobilním operátorům a skutečností, že čínská střední třída má o tuto novou technologii velký zájem.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mobilní operátoři v Číně chtějí spustit své nabídky této služby jen rok poté, co bude v zemi dostupná, konstatuje Merrithewová. Domnívá se, že to bude hrát velkou roli v posunu čínské digitální infrastruktury a toto posílení propojenosti občanů i komerčních subjektů půjde využít k oživení ekonomiky země.

Mezi odvětví, které čínská protikoronavirová opatření zasáhla nejvíce, řadí konzultantka automobilový průmysl, především výrobce v provincii Chu-pej, kde produkce součástek do pro auta poklesla téměř o polovinu a některé podniky zcela zavřely, což narušilo světové dodavatelské řetězce, v důsledku čehož lze v nadcházejících měsících očekávat nedostatek náhradních dílů.

Zasažen byl také trh s chytrými telefony a dalšími elektronickými zařízeními, jejichž výroba poklesla v důsledku uzavření podniků a čínské modely mohou brzy dočasně zcela zmizet z nabídky, upozorňuje Merrithewová. Doplňuje, že dopady restrikcí také silně pociťují aerolinky a všichni v sektoru pohostinství, který je v Číně velmi rozsáhlý.

"Existují odvětví, které na šíření koronaviru silně profitují," konstatuje autorka komentáře. Považuje za ně především internetový maloobchod, jelikož zákazníci se uchýlili k nákupu základního zboží přes internet a podobně kvete i online dodávka jídla. Podobně nebyly v Číně negativně zasaženy například farmakologické firmy či výrobci biotechnologií a respiračních ochranných pomůcek, uzavírá Merrithewová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína prosazuje v léčbě covidu-19 tradiční medicínu, většina Číňanů…

05.07.2020 10:39 Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení…

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy