Co tají Čína o původu koronaviru? Analytik naznačil, kdy se svět dozví pravdu

NÁZOR - Spolu s tím, jak se pandemie koronaviru šíří světem, nevyhnutelně vyvstávají otázky o jejím původu, konstatuje Dean Cheng v komentáři pro server National Interest. Bezpečnostní analytik z think tanku The Heritage Foundation připomíná, že virus pochází z Číny - podle prvotních analýz se objevil na tzv. mokrém trhu ve Wu-chanu -, ale objevuje se i mnoho dalších teorií.

Absence informací nevede k tichu

Některé teorie tvrdí, že virus unikl z čínské laboratoře pro vývoj biologických zbraní, další zase naznačují, že může pocházet z jiného, civilního výzkumného zařízení, nastiňuje analytik. Konstatuje ovšem, že vědci obeznámení z nejpokročilejším virologickým výzkumem nenalezli žádný důkaz, že by kdokoliv na světě dokázal vytvořit nový virus, což se rovná vytvoření zcela nového života.

"Je to jiné než replikovat či modifikovat existující viry," pokračuje Cheng. Dodává, že mnoho analýz navíc naznačuje, že koronavirus se pro tyto účely příliš nehodí a existují mnohem lepší kandidáti pro vývoj biologických zbraní, například neštovice, mor nebo hantavirus, protože koronaviry se velmi podobají běžnému nachlazení.

Za daleko pravděpodobnější považuje analytik možnost, že vir náhodou unikl z jednoho z výzkumných zařízení nedaleko Wu-chanu, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, které studuje netopýří viry a nachází se poblíž nyní nechvalně proslulého mokrého trhu. Nehody se dějí po celém světě a není vyloučeno, že k ní došlo i v tomto zařízení, upozorňuje odborník. Připomíná, že čínská média již dříve informovala o případech, kdy byla laboratorní zvířata prodávána na maso.

To, že je něco možné, ovšem neznamená, že k tomu skutečně došlo, zdůrazňuje Cheng. Deklaruje, že je velmi pravděpodobné, že původ koronavirové epidemie se nikdy nepodaří zcela objasnit, především způsob přenosu viru na člověka, pokud Čína neotevře své archivy a neposkytne celkový popis událostí z přelomu let 2019 a 2020.

Je ironií, že právě kvůli malé pravděpodobnosti transparentního přístupu Pekingu a Komunistické strany Číny se budou nadále šířit konspirační teorie a spekulace, konstatuje analytik. Soudí, že čínským komunistům uniká, že absence informací nevede k tichu, ale naopak vytváří vakuum, které plní zvěsti a šum.

Zakrývání problému

"Čínští představitelé ale se vytrvale snaží zakrýt rozsah problému, nejen před vnějšími pozorovateli, ale také před vlastními občany," pokračuje Cheng. Jako příklad dává oftalmologa Li Wen-lianga, který údajně již koncem prosince varoval své nadřízené před neznámým virem napadajícím pacienty, za což byl spolu se svými kolegy uvězněn a údajně přinucen podepsat dokument, v němž se doznal k šíření lží narušujících veřejný pořádek.  

Jeden z čínský zdrojů dokonce tvrdí, že původní vzorky nového viru byly na příkaz zničeny, uvádí expert. Doplňuje, že podle starosty Wu-chanu čínská státní televize záměrně zadržovala informace o nemoci s odkazem na nutnost dodržovat formální procedury. Starosta toto prohlásil 27. ledna, ale již o dva týdny dříve existovaly silné důkazy o přenosu koronaviru mezi lidmi,  vyzdvihuje Cheng. Podotýká, že přesto se pokračovalo v přípravě hromadné pouliční večere za účasti 40 tisíc rodin a město před uzavřením opustilo na 5 milionů lidí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Peking se drží svých vzorců i 4 měsíce po vypuknutí pandemie, kritizuje analytik. Připomíná, že podle čínských úřadů nemá země téměř nové případy a žádné nové oběti nemoci, ale to by znamenalo, že čínské vedení ví, co se děje v každém koutě země o velikosti Spojených států, která má ovšem ve srovnání s nimi čtyřnásobnou populaci.

"Znamená to věřit, že nejsou žádné případy koronaviru ve vězeňských táborech držících milion Ujgurů. A předpokládá to brát za slovo čínské představitele, kteří vyhostili americké novináře, kteří by mohli nezávisle pátrat," píše odborník.  

Větší transparentnost na čínské straně by znamenala velký krok na cestě k umlčení nejbizarnějších spekulací a pomohla Číně plnit její mezinárodní závazky tváří v tvář globální zdravotní hrozbě, tvrdí Cheng. Do doby, než k takovému obrau dojde, ale nikomu nedoporučuje pokoušet se zadržet dech.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy