Diktátor, který zklamal svůj lid? Největším nepřítelem Kima není koronavirus

NÁZOR - Nikdo nepochybuje o tom, že severokorejská ekonomika - která příliš neprosperuje ani v dobrých časech - zabředla do deprese, konstatuje Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities soudí, že vůdce KLDR Kim Čong-un by nepřipomínal "velký namáhavý pochod", tedy hladomor z 90. let, pokud by si nemyslel, že vládnoucí strana a byrokracie, která podpírá jeho rodovou dynastii, zklamala severokorejský lid.

Jaké budou dopady koronaviru?

Kim ve skutečnosti loni v říjnu otevřeně plakal během vojenské přehlídky a omlouval se Severokorejcům za to, že nenaplnil ekonomické sliby, které v minulosti dal, připomíná analytik. Dodává, že za nepříznivý vývoj událostí diktátor může "děkovat" koronaviru.

Poté, co Kimův režim loni zavedl uzávěru hranic s Čínou, jediným velkým ekonomickým partnerem KLDR, která byla nejpřísnější na světe, vzájemný obchod poklesl o 80 %, poukazuje autor komentáře. Otázka podle něj zní, zda hospodářský otřes, který Severní Korea zažívá, bude mít dlouhodobé dopady na její domácí a zahraniční politiku.

"Sotva lze vidět také změny, které by preferovaly Spojené státy," pokračuje DePetris. Poukazuje, že domácí pozice Kima byla během prvních let jeho vlády neustále zpochybňována, ale ve skutečnosti je jeho kontrola severokorejského politického systému dnes prakticky neotřesitelná. Vysoce postavení představitelé v úřednictvu, v armádě či vládnoucí straně, kteří se pokusí v přísně hierarchizovaném systému získat náznak nezávislosti, jsou totiž zpravidla rychle a násilně odstaveni, dodává analytik.

Hodně se mluví o Kimově mladší sestře Kim Jo-čong a jejím bleskovém vzestupu mezi severokorejskou elitu, připomíná autor komentáře. Vyzdvihuje však, že diktátorova sestra se jeví spíše jako vykonavatelka vůle svého bratra než samostatný aktér.

Největší nepřítel Kima na domácí frontě je podle DePetrise dnes stejný, jako byl před tím, než koronavirus dále poškodil severokorejskou ekonomiku. Analytik za něj považuje vládcovo podlomené zdraví.

Také severokorejská zahraniční politika se zřejmě výrazněji nepromění, očekává DePetris. Domnívá se, že Pchjongjang se bude nadále obracet na Čínu a Rusku, naskytne-li se příležitost.

Další kapitolu budou psát Spojené státy

"Je pravděpodobné, že ti, kteří rozhodují o severokorejské ekonomice, budou pobízet Peking, aby rychle normalizoval obchodní vztahy, jakmile budou Severokorejci dostatečně proočkovaní," píše analytik. Zdůrazňuje, že sblížení Pchjongjangu s Washingtonem či uvolnění severokorejsko-amerických vztahů ale není na stole.

Bez ohledu na "namáhavý pochod" představuje denuklearizace pro Kima nadále tabuizované téma, deklaruje autor komentáře. Připomíná, že severokorejský diktátor sice před třemi lety s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem podepsal prázdné tiskové prohlášení o denuklearizaci Korejského poloostrova, jeho kroky však ukazují, že se extrémně zdráhá o svém jaderném arzenálu jednat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojené státy a Severní Korea se tak nacházejí patové v situaci, kdy stávající Bidenova administrativa zůstává odhodlána zastavit veškeré severokorejské programy zbraní hromadného ničení, zatímco Pchjongjang se nemá k jakémukoliv dialogu, dokud bude jeho protistrana trvat na konceptu denuklearizace, vysvětluje DePetris. Dodává, že v případě země, která se po celou svou historii potýká s ekonomickými sankcemi a různými těžkostmi, je těžké si představit, co by Washington mohl nabídnout, aby přesvědčil Kima k opuštění politiky jaderné garance vlastního přežití.  

Politika amerického prezidenta Joe Bidena vůči KLDR teprve vzniká v četných amerických úřadech, upozorňuje analytik. Míní, že její výsledný obsah naznačí, zda Spojené státy přistoupí k severokorejskému jadernému programu s otevřenou myslí, nebo se 46. šéf Bílého domu bude fixovat na nerealistické cíle, podobně jako jeho tři předchůdci.

"Příští kapitola se bude odvíjet od toho, jak k této otázce přistoupí Spojené státy, nikoliv jaké ekonomické zoufalství pociťuje Kim," uzavírá autor komentáře.  

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy