Filipíny mají 5000 nových případů nákazy, lékaři volají po karanténě

Téměř 5000 případů nákazy koronavirem přibylo za posledních 24 hodin na Filipínách, což je pro tuto asijskou zemi se 107 miliony obyvatel dosavadní rekord. Počet lidí nakažených od začátku epidemie se tam už blíží 100.000.

Filipíny, ilustrační foto
doporučujeme

Filipínští lékaři vyzvali vládu, aby v metropoli Manile vyhlásila přísnou karanténu. Nejvíce případů nemoci covid-19 pak v Asii má Indie. V této zemi, která má 1,3 miliardy obyvatel, se počet prokázaných případů zvýšil za poslední den asi o 57.000 na 1,69 milionu.

Ve filipínském hlavním městě Manile musely být tento týden uzavřeny dvě velké nemocnice, protože se nový koronavirus rozšířil mezi zdravotnickým personálem. Další nemocnice v hlavním městě uvedly, že mají lůžka pro pacienty s covidem už zaplněná a další nemocné nepřijímají.

Filipíny jsou nyní s 98.232 infikovanými druhou nejhůře poznamenanou zemí jihovýchodní Asie po 268milionové Indonésii, kde se za poslední den počet nakažených zvýšil o 1560 na 109.936 případů. Existují obavy, že Filipíny by mohly Indonésii brzy předstihnout. Úmrtí s covidem zaznamenaly Filipíny 2039, za poslední den se počet zemřelých zvýšil o 17. Indonésie má obětí 5193.

Filipínští lékaři vyzvali prezidenta Rodriga Duterteho, aby od 1. do 15. srpna znovu nařídil zákaz vycházení v metropoli Manile a okolních provinciích. Podle agentury Reuters se k výzvě připojilo 80 zdravotnických skupin zastupujících 80.000 lékařů a milion zdravotních sester.

"Do nemocnic proudí nekonečný zástup pacientů, kteří potřebují naléhavou péči, a naši zdravotníci jsou zcela vyčerpáni," uvedl předseda lékařského sdružení Philippine Medical Association Jose Santiago. Prezident Duterte nařídil svému krizovému týmu, aby se situací začal zabývat. Někteří vládní představitelé ale již uvedli, že Manila si další uzavírku nemůže z ekonomických důvodů dovolit vzhledem k tomu, že bylo město od března mnoho týdnů v přísné karanténě.

Rekordní nárůst počtu případů nákazy ohlásila třetím dnem také japonská metropole Tokio, kde se nově potvrdilo 472 případů infekce koronavirem. V celém Japonsku přibylo nakažených 1123. Úřady v některých městech už byly nuceny obnovit některá omezující opatření pro firmy, informovala agentura Kjódó. Od začátku epidemie Japonsko eviduje více než 37.000 prokázaných infekcí a 1026 úmrtí na komplikace spojené s covidem.

V Indii přibylo za poslední den přes 57.000 případů nákazy, země se tak blíží počtu 1,7 milionu infekcí. Podle absolutního počtu případů nákazy koronavirem je Indie třetí nejhůře zasaženou zemí světa po Spojených státech a Brazílii. Při zohlednění počtu obyvatel je ale podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) až v osmé desítce a v tomto ohledu si teď vede lépe než například Česká republika. Indické úřady uvedly, že rostoucí počet případů je důsledkem jednak uvolňování karanténních opatření, která tvrdě doléhala především na chudé dělníky, jednak důsledkem rozsáhlejšího testování. Úmrtí s covidem má Indie 36.511.

V indické metropoli Dillí, kde se situace zlepšuje, byl už ve čtvrtek zrušen noční zákaz vycházení a otevřela se většina tělocvičen, uvedla televize NDTV. Uzavřené naopak zůstává metro, kina, divadla, bazény či bary.

Úřady na Srí Lance, které chtěly ode dneška za přísných kontrol otevřít hranice turistům z celého světa, se rozhodly znovuotevření odložit nejméně o dva týdny. Vstup do země tak bude možný nejdříve v polovině srpna, píše server Travel Off Path.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkong obvinil 24 obyvatel, připomněli si masakr na náměstí Nebeského…

07.08.2020 13:42 Nejméně 24 obyvatel Hongkongu čelí obviněním kvůli nepovolenému červnovému shromáždění, kde si lidé…

Stále jsme v šoku, říká Libanonka. Exploze v Bejrútu ji zastihla během…

07.08.2020 11:06 Exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu šokovala místní obyvatele. Některé zastihla i při…

V KLDR po záplavách panují obavy ze špatné sklizně, Kim Čong-un byl na…

07.08.2020 09:54 Severokorejské zemědělské oblasti zasáhly záplavy, což vyvolává obavy z nedostatku potravin, píše…

Čína odsoudila k trestu smrti dalšího Kanaďana

07.08.2020 09:15 Čínský soud oznámil, že odsoudil k trestu smrti kanadského občana jménem Jie Ťien-chuej za přepravu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama