Hongkong nezasáhne v případě čínského zatčení 12 lidí na moři

Hongkongská vláda nezasáhne v případě 12 obyvatel Hongkongu, které zatkly úřady pevninské Číny, když se pokusili lodí doplout na Tchaj-wan. Příbuzní zadržených žádali úřady o pomoc, hongkongská vláda však rozhodla, že jde o záležitost Pekingu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Skupina 12 lidí, která byla zatčena u břehů jihočínské provincie Kuang-tung 23. srpna, čelí obvinění z nelegálního přechodu do pevninské Číny. Pasažéři lodi měli namířeno na Tchaj-wan, který má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Z bývalé britské kolonie Hongkongu vypluli poté, co tam Peking zakročil proti prodemokratickým aktivistům.

Neúspěšný pokus skupiny uprchnout na Tchaj-wan podle Reuters dokládá obavy mnoha lidí v poloautonomním Hongkongu ohledně toho, co vnímají jako čínskou snahu zastavit jakékoliv snahy o prohloubení tamní demokracie. Čínské ministerstvo zahraničí v neděli zatčené označilo za separatisty. Ve vazbě jsou nyní v čínském Šen-čenu.

"Všichni, bez ohledu na to, kde se nacházejí, v jakékoliv jurisdikci, musí respektovat místní zákony a zodpovídat za své činy, " uvedl podle Reuters v prohlášení hongkongský bezpečnostní úřad, který zodpovídá za právo a pořádek v Hongkongu. Podle úřadu mohou obyvatelé Hongkongu, kteří v zámoří poruší zákony, očekávat od Hongkongu "proveditelnou pomoc", ale zároveň musí respektovat místní soudní systém.

Dvanáct zadržených podle úřadu čelí podezření z trestné činnosti v Hongkongu, přičemž deset z nich má na kontě vážná obvinění, jako jsou například žhářství, výroba či přechovávání výbušnin, držení zbraní, napadení policisty a výtržnictví. Těchto deset lidí bylo podle prohlášení propuštěno na kauci podmíněnou zákazem vycestovat z Hongkongu. Jeden ze zadržených čelí podezření z tajné spolupráce se zahraničními silami na základě bezpečnostního zákona, který Čína odhlasovala a jenž platí v Hongkongu od 30. června.

Nový bezpečnostní zákon trestá činy, jež Peking považuje za podvratné, separatistické nebo teroristické, či tajnou spolupráci se zahraničními aktéry. Kritici jej považují za porušení zásady jedna země, dva systémy, kterou má Čína při správě Hongkongu dodržovat po převzetí území od Británie v roce 1997. Podle zastánců naopak zákon zajistí stabilitu po měsících někdy násilných prodemokratických protestů.

Příbuzní zadržených v sobotu na tiskové konferenci žádali o jejich navrácení do Hongkongu. Nejmladší ze skupiny 12 zatčených je 16letý chlapec a řada dalších podle příbuzných potřebuje léky. Hongkongský bezpečnostní úřad uvedl, že rodiny mohou dostat právní pomoc a že bude možné zatčeným zajistit léky.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog

České ministerstvo spravedlnosti zamítlo milost pro penzistu Vladimíra Švece, odsouzeného před pěti lety v Hongkongu na 27 let za pašování drog. Loni na podzim vydaly hongkongské úřady seniora do ČR. Podle ministerstva spravedlnosti žádost o milost nesplňovala podmínky pro její udělení, uvedl dnes Český rozhlas-Radiožurnál. Švec byl zadržen na hongkongském letišti se zhruba třemi kilogramy kokainu, vinu ale vždy popíral. Tvrdil, že o drogách v kufru nevěděl.

Více souvisejících

Hongkong Čína

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy