Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Použití balistické rakety s více hlavicemi (MIRV) ze strany Ruska během bojů na Ukrajině představuje závažný zlom v mezinárodních bezpečnostních paradigmatech a současně eskaluje již tak napjatou situaci mezi Moskvou a Západem. Tato událost nejenže porušuje dekády trvající zásady odstrašení z dob studené války, ale také vyvolává obavy z možných budoucích scénářů zahrnujících jaderné zbraně.

Od dob studené války byly balistické rakety s více hlavicemi konstruovány jako základní prvek doktríny vzájemně zaručeného zničení (MAD). Tento koncept spočíval v tom, že i po jaderném útoku by přeživší část arzenálu dokázala zničit klíčové cíle protivníka, čímž by jakýkoli útočník riskoval vlastní devastaci. Tato doktrína měla zajistit, že jaderné zbraně zůstanou nástrojem odstrašení, nikoli použití.

Hans Kristensen, ředitel projektu pro nukleární informace při Federaci amerických vědců, však upozorňuje, že použití MIRV raket může vést spíše k provokaci preventivních útoků, než k jejich odstrašení. Důvodem je fakt, že zničit více hlavic na odpalovacím zařízení je snazší než čelit jejich zneškodnění během letu.

Použití rakety vybavené MIRV proti ukrajinskému městu Dnipro přináší několik klíčových poznatků. Záběry útoku ukázaly, jak jednotlivé hlavice dopadají pod různými úhly, což klade obrovské nároky na systémy protivzdušné obrany, které musí každou hlavici zneškodnit samostatně. I přesto, že tyto hlavice nebyly jaderné, jejich nasazení v konvenčních operacích vytváří nové bezpečnostní riziko a stupňuje nejistotu.

Rusko sice Spojené státy předem informovalo o plánu použít tuto raketu, což zabránilo okamžitému vzplanutí mezinárodních obav, ale otázky přetrvávají. Každý další ruský odpal obdobného typu může nyní vyvolat paniku napříč Evropou. Klíčová otázka zní: Bylo toto jen cvičení, nebo jsme svědky konce doktríny odstrašení?

Analytici se shodují, že nasazení MIRV v boji představuje přímé ohrožení stability globálního bezpečnostního systému. Použití těchto zbraní sice není jaderné, ale přesto významně narušuje vnímanou hranici mezi konvenčním a jaderným konfliktem. Tento krok může vést k posílení závodů ve zbrojení a vytvoření nových strategií na obou stranách konfliktu.

Zůstává otázkou, zda mezinárodní společenství dokáže najít cestu k obnovení důvěry v odstrašení, nebo zda se svět posouvá k éře, kde hrozba jaderné eskalace přestává být pouze teoretická.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 13 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy