Hongkong zpřísňuje protikoronavirová opatření. Čína tajila nákazu ve Wu-chanu, říká lékař

Hongkongské úřady dnes rozhodly o zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Od středy bude v Hongkongu zakázáno shromažďování více než dvou lidí, budou uzavřeny restaurace a lidé budou muset povinně nosit roušky na všech veřejných místech, a to i ve venkovních prostorách, informovala agentura Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Hongkongu za poslední den přibylo rekordních 145 nových případů nákazy koronavirem. Pevninská Čína dnes oznámila 61 nových případů, což je nejvyšší číslo od poloviny dubna. 

Hongkong, který má 7,5 milionu obyvatel, od začátku epidemie registruje přes 2600 nakažených a 20 úmrtí s covidem. Postup nákazy se hongkongským úřadům dlouho dařilo úspěšně zvládat, ale v posledních třech týdnech počet místních přenosů infekce roste. Úřady již dříve v červenci zakázaly provoz restaurací po šesté hodině večer, během dne ale mohly fungovat normálně. Nyní budou restaurační zařízení uzavřena úplně. Opatření - společně s dalšími - vstoupí v platnost ve středu a potrvá sedm dní, informuje Reuters.

Počet případů covidu-19 roste také v pevninské Číně, která za poslední den zaznamenala 61 infekcí, což je nejvíc od poloviny dubna. V předchozím dni registrovala 46 nových případů. Většina nových nákaz (41) pochází z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny. V metropoli této oblasti Urumči úřady otestovaly na koronavirus již 2,3 z 3,5 milionu obyvatel, přičemž u 178 osob byla zjištěna nákaza.

Čínským úřadům se rozsáhlým testováním a vyhledáváním kontaktů nakažených daří potlačovat ohniska, která se v poslední době objevují v různých částech země. Denně tak v nejlidnatějším státě světa přibývají jen desítky případů. Čína s více než 1,3 miliardy obyvatel od začátku epidemie eviduje 83.891 potvrzených výskytů koronaviru, počet úmrtí se již delší dobu nemění a zůstává na 4634.

Koronavirus se začal šířit na konci loňského roku v čínském městě Wu-chan; podle názoru části expertů se přenesl na lidi ze zvířat na wuchanském tržišti Chua-nan. To bylo již v lednu uzavřeno a dezinfikováno. Hongkongský lékař Yuen Kwok-Yung, který diagnostikoval první pacienty ve Wu-chanu, BBC řekl, že podezírá místní úřady z počátečního tajení rozsahu nákazy. Podle něj čínské úřady ničily fyzické důkazy a na výsledky klinických testů reagovaly pomalu.

"Když jsme přišli na tržiště Chua-nan, už tam nebylo nic k vidění, protože bylo prázdné. Nemohli jsme identifikovat hostitele, ze kterého se virus přenesl na člověka," řekl profesor Yuen, jenž patřil mezi první odborníky, kteří varovali, že se nový typ koronaviru může přenášet i z člověka na člověka. "Mám podezření, že úřady ve Wu-chanu epidemii utajovaly. Místní představitelé měli informace okamžitě předat dál, ale neudělali to," prohlásil lékař.

Z utajování rozsahu epidemie ve Wu-chanu Čínu již dříve obvinily Spojené státy i další země. Peking ale tato obvinění odmítá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie má pátým dnem přes 50 000 nově nakažených

03.08.2020 18:45 Koronavirus se v Indii za uplynulý den nově prokázal u 52.972 lidí, 771 dalších pacientů s covidem…

Přepadení věznice: V Afghánistánu pokračují boje s islamisty, řada mrtvých…

03.08.2020 16:18 Aktualizováno Útok Islámského státu (IS) na věznici ve městě Dželálábád na východě Afghánistánu a následný střet…

Melbourne dál zpřísňuje karanténu, nová opatření se dotknou stovek tisíc…

03.08.2020 14:27 Druhé největší australské město Melbourne, ve kterém již kvůli šíření koronaviru platí přísné…

Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

03.08.2020 00:01 NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama