Indie se potýká s koronavirem i záplavami, přes milion lidí muselo opustit domov

Povodně přicházející každoročně s monzunovými dešti zaplavily rozsáhlé oblasti hustě obydlené východní Indie a donutily více než milion lidí opustit domovy. Země se zároveň potýká s velkými denními nárůsty počtu případů koronavirové nákazy a dnes ohlásila rekordní počet zemřelých, citovaly agentury AP a Reuters prohlášení indických úřadů.

Povodně, ilustrační foto
doporučujeme

Monzunové deště, nezbytné pro zemědělství v jižní Asii, tento rok Indii tvrdě zasáhly společně s pandemií covidu-19. Úřady dnes oznámily dalších 32.695 infekcí a dosud nejvyšší denní přírůstek 606 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Reálný počet nakažených však podobně jako jinde ve světě může být mnohonásobně vyšší, podotýká AP.

Od počátku epidemie se v zemi s 1,3 miliardou obyvatel nakazilo přes 968.000 lidí, z čehož 24.915 nemocných zemřelo. Indii co do počtu infikovaných celosvětově překonaly pouze Spojené státy a Brazílie.

Záplavy si ve státech Ásám, Bihár a Džharkhand vyžádaly nejméně deset životů a více než 70 lidí bylo zraněno. Za posledních 24 hodin déšť zaplavil tisíce vesnic a místní úřady se snaží zajistit dodržování bezpečnostních koronavirových nařízení v nouzových ubytovnách.

Deště zasáhly i národní park Kaziranga, kde zahynulo nejméně 50 divokých zvířat. Rezervace zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO je domovem dvou třetin světové populace nosorožců indických a někteří z těchto velkých býložravců se kvůli počasí zatoulali i do vesnic, kde působí potíže již tak zaměstnaným záchranářům.

zdroj: YouTube

Při prudkých záplavách, které postihly indonéskou provincii Jižní Sulawesi, přišlo podle nové bilance o život nejméně 32 lidí a dalších 16 osob se pohřešuje. S odvoláním na oficiální činitele o tom dnes informovala agentura AP.

Stovky záchranářů pátrají po pohřešovaných vesničanech, ale jejich úsilí maří pokračující deště. Záplavy začaly v sobotu večer, kdy se kvůli prudkému dešti rozvodnily tři řeky v provincii. Řada silnic zůstává zaplavená nánosy bahna, což ztěžuje přístup do postižených oblastí.

Silné deště způsobují v Indonésii časté povodně a sesuvy půdy. Situaci komplikuje skutečnost, že miliony lidí žijí v hornatých oblastech, které jsou náchylné k sesuvům půdy, nebo v blízkosti záplavových nížin.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína zavádí přísnější opatření proti plýtvání jídlem

13.08.2020 15:20 Čína zavádí tvrdší opatření proti plýtvání jídlem. Prezident Si Ťin-pching totiž tento týden…

Dosáhli v Indii kolektivní imunity proti covidu? Odborníci se neshodnou

13.08.2020 12:55 Teorie kolektivní imunity mluví o situaci, kdy je vůči nemoci imunní tolik lidí, že se nákaza…

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

12.08.2020 21:35 Syrský prezident Bašár Asad dnes označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou…

Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

12.08.2020 21:05 Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama