Indie se potýká s koronavirem i záplavami, přes milion lidí muselo opustit domov

Povodně přicházející každoročně s monzunovými dešti zaplavily rozsáhlé oblasti hustě obydlené východní Indie a donutily více než milion lidí opustit domovy. Země se zároveň potýká s velkými denními nárůsty počtu případů koronavirové nákazy a dnes ohlásila rekordní počet zemřelých, citovaly agentury AP a Reuters prohlášení indických úřadů.

Monzunové deště, nezbytné pro zemědělství v jižní Asii, tento rok Indii tvrdě zasáhly společně s pandemií covidu-19. Úřady dnes oznámily dalších 32.695 infekcí a dosud nejvyšší denní přírůstek 606 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Reálný počet nakažených však podobně jako jinde ve světě může být mnohonásobně vyšší, podotýká AP.

Od počátku epidemie se v zemi s 1,3 miliardou obyvatel nakazilo přes 968.000 lidí, z čehož 24.915 nemocných zemřelo. Indii co do počtu infikovaných celosvětově překonaly pouze Spojené státy a Brazílie.

Záplavy si ve státech Ásám, Bihár a Džharkhand vyžádaly nejméně deset životů a více než 70 lidí bylo zraněno. Za posledních 24 hodin déšť zaplavil tisíce vesnic a místní úřady se snaží zajistit dodržování bezpečnostních koronavirových nařízení v nouzových ubytovnách.

Deště zasáhly i národní park Kaziranga, kde zahynulo nejméně 50 divokých zvířat. Rezervace zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO je domovem dvou třetin světové populace nosorožců indických a někteří z těchto velkých býložravců se kvůli počasí zatoulali i do vesnic, kde působí potíže již tak zaměstnaným záchranářům.

Při prudkých záplavách, které postihly indonéskou provincii Jižní Sulawesi, přišlo podle nové bilance o život nejméně 32 lidí a dalších 16 osob se pohřešuje. S odvoláním na oficiální činitele o tom dnes informovala agentura AP.

Stovky záchranářů pátrají po pohřešovaných vesničanech, ale jejich úsilí maří pokračující deště. Záplavy začaly v sobotu večer, kdy se kvůli prudkému dešti rozvodnily tři řeky v provincii. Řada silnic zůstává zaplavená nánosy bahna, což ztěžuje přístup do postižených oblastí.

Silné deště způsobují v Indonésii časté povodně a sesuvy půdy. Situaci komplikuje skutečnost, že miliony lidí žijí v hornatých oblastech, které jsou náchylné k sesuvům půdy, nebo v blízkosti záplavových nížin.

Související

Bouřky, ilustrační foto

V Indii začala sezóna monzunů. Blesky zabily za jeden den přes 100 lidí

Nejméně 107 lidí dnes zemřelo v severní a západní Indii po zásahu bleskem. Desítky dalších lidí byly zraněny. V jihoasijské zemi začala sezona monzunových dešťů, při kterých nejsou ztráty na životech při zásahu bleskem ničím neobvyklým. Dnešní bilance je však nejvyšší za několik posledních let, píše agentura AFP s odvoláním na indické úřady.

Více souvisejících

Povodně v Indii Indie indonésie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy