Indonéská policie zabila šest údajných stoupenců vlivného klerika

Při střetu s indonéskou policií zemřelo šest údajných stoupenců vlivného islámského duchovního Rizieqa Shihaba. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na šéfa policie v Jakartě.

Indie, ilustrační foto
doporučujeme

Incident se odehrál dnes po půlnoci místního času na dálnici, když na policejní vůz zaútočila posádka stíhaného automobilu s domnělými přívrženci islámského klerika. V následné přestřelce zemřelo šest údajných islamistů, uvedl náčelník policie v indonéském hlavním městě Fadil Imran.

Policie vyšetřuje kontroverzního duchovního za porušení vládních opatření proti šíření koronaviru, kterého se podle ní dopustil účastí na masovém uvítacím shromáždění po svém návratu do největší většinově muslimské země z exilu v Saúdské Arábii.

Pětapadesátiletý klerik stojí v čele konzervativní islamistické organizace Fronta obránců islámu, která v posledních letech získala vliv i v indonéské politice. Zemi opustil v roce 2017 po obvinění z pornografie a urážky státní ideologie. Rizieqovi stoupenci obvinění považují za smyšlená, podle nich mají za cíl klerika zdiskreditovat.

Když v listopadu přistál v Jakartě, desetitisíce lidí se bez ohledu na koronavirová opatření nahrnuly na letiště, aby Rizieqa uvítaly.

Předtím svým odchodem z Indonésie stál duchovní v čele hnutí proti bývalému křesťanskému guvernérovi Jakarty Basukimu Tjahajaovi Purnamaovi, který byl obviněn a následně odsouzen k trestu vězení za urážku islámu. Demonstrace proti guvernérovi byly největší od pádu režimu diktátora Suharta v roce 1998.

Po svém návratu Rizieq ohlásil plán "morální křížové výpravy" a v této souvislosti se sešel s několika politiky a opozičními představiteli.

Témata: Indie | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Číňané objevili koronavirus ve vzorcích kontaminované zmrzliny

16.01.2021 13:12 Na severu Číny odhalili koronavirus SARS-CoV-2 ve vzorcích zmrzliny. Úřady proto zabavily tisíce…

Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím…

16.01.2021 09:08 Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je…

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím…

16.01.2021 00:01 NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama