Japonce čeká sezona novoročních firemních večírků. Část lidí se jich děsí

V Japonsku se blíží sezona večírků zvaných bónenkai, jimiž se lidé loučí s uplynulým rokem. Ne všichni se ale na tyto tradiční party, při kterých se scházejí zaměstnanci se svými nadřízenými ke společným hostinám a popíjení, těší, píše list The Guardian.

Kritika zazněla například v deníku Asahi šimbun, který čtenáře na svých internetových stránkách vyzval, aby se k tradici bónenkai vyjádřili. Někteří uvedli, že se nadcházejících večírků obávají, protože si před svými výše postavenými kolegy budou muset dávat pozor na své chování. Jistý pisatel přitom označil firemní večírky za "hotová muka".

Podle ankety deníku Asahi šimbun se mnoha zaměstnancům ulevilo, že kvůli riziku nové vlny epidemie nemoci covid-19 firmy večírky na závěr roku zrušily nebo bónenkai pořádají on-line. "Líbí se mi uvolněná atmosféra (on-line večírků). Byl bych pro, aby tento typ party zůstal i po skončení pandemie," napsal jeden z diskutérů.

V nedávném průzkumu společnosti Nippon Life Insurance více než 60 procent dotázaných odpovědělo, že podobné večírky po pracovní době "nejsou potřeba"; za "naprosto nutné" je naopak označilo 11 procent respondentů.

Odpůrcům této zvyklosti nejvíc vadil tlak na zaměstnance dodržovat firemní hierarchii při akcích, které by měly být bezstarostnými společenskými setkáními. Další uvedli, že bónenkai považují za jistou formu neplacených přesčasů. Více než pětina účastníků průzkumu řekla, že jednoduše nemají rádi alkohol.

"Počet lidí, kteří zpochybňují potřebu scházet se nad sklenkou alkoholu, vzrostl v době, kdy kvůli opatřením přijatým s cílem omezit šíření koronaviru nebylo možné večírky pořádat," řekl Tomoki Inoue z firmy Nippon Life Insurance japonské tiskové agentuře Kjódó.

Navzdory kritikám ale bónenkai zůstávají důležitým datem v pracovním kalendáři, příležitostí zamyslet se nad uplynulými 12 měsíci a utužit kolektiv nad společným drinkem. Tradice se přitom netýká jen korporátů. Také školy, univerzity a státní úřady si často v prosinci rezervují v restauracích večery s neomezenou konzumací jídla a nápojů.

Rychlý návrat k časům před pandemií, kdy jediným zdravotním rizikem nočního hýření byla následná kocovina, se ale čekat nedá, ačkoli počet případů nákazy koronavirem v Japonsku zůstává nízký a japonské bary a restaurace jsou již opět bez omezení otevřené. Podle analytické firmy Tokyo Shoko Research 70 procent firem uvedlo, že letos nebudou bónenkai pořádat. Loni v prosinci to bylo 94 procent společností.

Související

Více souvisejících

Japonsko

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy