Japonsko ruší nouzový stav. Lidé musí změnit životní styl, apeluje Šinzó Abe

Na celém území Japonska se dneškem ruší nouzový stav vyhlášený s cílem zabránit šíření koronaviru. Nejdéle platil stav nouze v metropoli Tokiu a okolí a na severním ostrově Hokkaidó, i v těchto oblastech ho ale dnes premiér Šinzó Abe ukončil, informovala tisková agentura Kjódó.

Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Třetí největší ekonomika světa vyhlásila celostátní nouzový stav kvůli epidemii covidu-19 před pěti týdny a platit měl do konce května. Vzhledem k příznivému vývoji ale 14. května vláda stav nouze zrušila ve většině oblastí s výjimkou osmi prefektur, mezi něž patřila i města jako Tokio, Ósaka a Kjódó.

Premiér Abe ocenil, že se Japonsku podařilo epidemii dostat pod kontrolu za pouhý měsíc a půl, a podotkl, že to ukazuje sílu "japonského modelu". Varoval ale zároveň, že pokud by infekcí začalo opět výrazněji přibývat, bude nouzový stav znovu zaveden. Až do konce května lidé nemají překračovat hranice mezi jednotlivými prefekturami.

Nouzový stav umožňoval guvernérům žádat po občanech, aby nevycházeli ze svých domovů a nesdružovali se. Na rozdíl od jiných zemí úřady nemohly tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

Premiér podle agentury Kjódó dnes vyzval obyvatele Japonska, aby nadále dbali na společenský odstup a nošení roušek a, pokud možno, pracovali z domova. Podle něj musejí Japonci "změnit životní styl."

Tokijská guvernérka Juriko Koikeová řekla, že metropole začne nyní uvolňovat omezení, takže se otevřou například knihovny či muzea. V další fázi uvolňování přijdou na řadu divadla a kina, uzavřené naopak zůstanou posilovny a tělocvičny. Tokio bylo s 5100 případy postiženo epidemií nejhůře, dnes potvrdilo ale již jen pět nových případů nákazy.

Japonsko s více než 126 miliony obyvatel eviduje podle agentury Reuters od začátku epidemie kolem 16.600 případů nákazy koronavirem a 839 úmrtí pacientů s covidem-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

07.03.2021 08:12 Desítky tisíc lidí vyšly dnes do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která…

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama