Japonský plán vypustit vodu z Fukušimy možná skončí u mezinárodního soudu

Jižní Korea zvažuje, že by se obrátila na mezinárodní soud kvůli rozhodnutí Japonska, které chce do dvou let začít vypouštět do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima. Tu zničilo před deseti let silné zemětřesení a následná vlna cunami. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na jihokorejský prezidentský úřad.

JE Fukušima
doporučujeme

Jihokorejský prezident Mun Če-in nařídil svým úředníkům, aby prověřili možnost postoupit případ Mezinárodnímu soudu pro námořní právo v Hamburku. Cílem Soulu je japonský plán zastavit, uvedl mluvčí jihokorejského prezidenta Kang Min-sok.

Tokio oznámilo svůj záměr vypustit kontaminovanou vodu z Fukušimy v úterý a jihokorejský prezident Mun při dnešní schůzce s japonským velvyslancem v Soulu Kóičim Aibošim vyjádřil z plánu velké obavy. Japonské oznámení již dříve vyvolalo rozhořčené reakce ekologických organizací, místních rybářů a také Jižní Koreje a Číny, které s Japonskem sousedí.

Japonsko tvrdí, že vypouštění vody z Fukušimy nebude mít příliš negativní dopady na životní prostředí. Oznámení Tokia podpořil i Washington. Voda, která byla použita pro ochlazování reaktorů poškozených přírodní katastrofou, je nyní v nádržích v areálu elektrárny, jejich kapacita však bude naplněna na podzim 2022. Japonci ji čistí pomocí filtračního systému, který odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia - izotopu vodíku, jenž se těžko separuje a je pokládán za relativně neškodný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama