Kdo umožňuje přežívat režimu v KLDR? Historik vystoupil se závažným obviněním

NÁZOR - Od doby Kim Čong-ila razí Severní Korea hrdě doktrínu ekonomické soběstačnosti, připomíná Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik z think tanku Center for National Interest vysvětluje, že podle této severokorejské státní ideologie, čučche, jsou Severokorejci páni svého osudu a nepodléhají žádné vnější síle.

Jeden díl z mnoha

Experti proti tomu dlouho tvrdí naprostý opak, vyzdvihuje autor komentáře. Konstatuje, že podle jejich názoru je přežití KLDR hluboce závislé na zahraniční pomoci a dotacích z cizích zemí.

Množství analýz z poslední doby se soustředí vazby režimu Kim Čong-una na Čínu, což považuje Episkopos za oprávněné. Podotýká, že čínské dodávky potravin i energií jsou nepostradatelné pro udržení sužované severokorejské ekonomiky nad vodou.

"Ale i když je takto důležitá, čínská pomoc představuje pouze jeden díl v širší, pokoutné obchodní síti, kterou KLDR využívá k obcházení mezinárodních sankcí, které jsou na ni uvalené," píše historik. Dodává, že v posledním desetiletí Severní Korea pěstuje především plodné ekonomické vztahy s Ruskem, svým severním sousedem a někdejším studenoválečným spojencem.

Rusko, které je stejně jako Čína stálým členem Rady bezpečnosti OSN, v poslední dekádě podepsalo prakticky každý větší mezinárodní sankční balíček cílící na Severní Koreu, upozorňuje Episkopos. Poukazuje, že Kreml tak sice nadále mezinárodní snahy usnadnit jaderné odzbrojení Korejského poloostrova verbálně podporuje, ale smíšené zkušenosti s ruským vynucováním sankčních rezolucí poskytují méně jednoznačný obraz.  

Poslední tři rezoluce Rady bezpečnosti č. 2371, 2375 a 2397 týkající se KLDR obsahují například stále přísnější opatření, která mají znemožnit Severokorejcům pracovat v zahraničí, protože Pchjongjang využívá celou jejich mzdu - nebo přinejmenším její většinu - k vlastnímu přežití, nastiňuje odborník. Dodává, že podle některých odhadů zahraniční pracovníci vydělávají severokorejskému režimu až půl miliardy dolarů ročně.

Rusko nicméně příliš nespěchá s repatriací zhruba 30 tisíc Severokorejců, kteří se v posledních letech vydali na sever, aby pracovali na ruském dálném východě, upozorňuje Episkopos. Konstatuje, že podle ruského ministerstva zahraničí sice zbývá deportovat poslední tisícovku takových pracovníků, ale experti se domnívají, že Moskva využívá právní skuliny v podobě studentských víz ke každoročnímu najímání tisíců nových severokorejských pracovníků.

Ruská součinnost je klíčová

"Moskva také nadále jedná jako jeden z největším severokorejských dodavatelů energií, pohrdajíc četnými sankcemi zakazujícími export energií do KLDR," pokračuje historik. Odkazuje na statistiky OSN, podle kterých Rusko každoročně vyveze do Severní Koreje ropu v objemu tisíců tun.  

Přesnější odhady jsou obtížné s ohledem na způsoby, kterými ruští a severokorejští prostředníci provozují v posledním desetiletí sofistikovanou obchodní síť, uvádí autor komentáře. Vysvětluje, že desítky severokorejských těžebních společností dováží ropu skrze zahraniční zprostředkovatele z asijsko-pacifického regionu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Takové transakce je těžké vysledovat, navíc americké ministerstvo financí poukazuje také na praxi nelegálního překládání nákladu z lodě na loď, k němuž dochází pod záštitou mnoha vrstev padělaných dokumentů, upozorňuje Episkopos. Doplňuje, že zásilky ropy určené pro Čínu bývají v tichosti doručeny do ruského pohraničního města Chasan a následně pašovány po železnici do nedalekého severokorejského města Rason.    

Rusko působí také jako zprostředkovatel mezi Severní Koreou a dalšími obchodními partnery, poukazuje odborník. Zmiňuje tvrzení západních tajných služeb, že KLDR opakovaně využívá ruské přístavy Nachodka a Cholmsk na Dálném východě coby uzly pro dodávky svého uhlí do Jižní Koreji a Japonska, čímž porušuje sankční režim.

Rozsáhlé severokorejské ekonomické vztahy s Čínou jsou dobře zdokumentovány a často diskutovány, ale existuje tendence podceňovat, jak masivně je mezinárodní sankční režim propustný na nejsevernějším cípu hranice KLDR, deklaruje historik. "Zkušenost z uplynulé dekády přinejmenším demonstruje, že aktivní ruská součinnost a dobrá vůle je klíčová pro jakékoliv soustředěné mezinárodní snahy vynutit si změny v severokorejském chování," uzavírá Episkopos.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Rusko Čína

Aktuálně se děje

před 14 minutami

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

včera

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

včera

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

včera

včera

včera

včera

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

včera

včera

včera

včera

Biden: Příměří v Gaze může být už zítra. Záleží na Hamásu

Příměří ve válce Hamásu a Izraele může nastat už zítra, pokud Hamás propustí zajatce, prohlásil v sobotu americký prezident Joe Biden. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy