Navalná převzala ocenění, které poměrně udělili jejímu manželovi

Julija Navalná, vdova po zesnulém ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném, převzala v neděli v Drážďanech ocenění, které poměrně udělili jejímu manželovi. Drážďanskou cenu míru dotovanou částkou 10.000 eur jí předali na ceremonii v místním divadle, agentura DPA.

Bývalý německý prezident Joachim Gauck na ceremonii vyzdvihl Navalného jako "nesobeckého, téměř nadlidsky odvážného člověka, který ukázal, že může existovat i jiné Rusko". Dodal, že jeho celoživotní práce "zůstává vzorem pro všechny, kdo věří ve svobodu a důstojnost, a to včetně obyvatel Ruska".

Gauck také uvedl, že Navalného dlouholetý boj "proti zkorumpované elitě" byl v konečném důsledku jedním z "nejdůležitějších faktorů delegitimizace" režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Vyzdvihl, že Navalnyj ve svém snažení přetrval navzdory permanentnímu zastrašování a pronásledování ze strany ruských úřadů. Zároveň označil za "povzbuzující a inspirující" vidět, jak v práci tohoto politika nyní pokračuje jeho manželka. "Skláním se před vámi velkou úctou a hlubokým respektem," řekl Navalné.

Navalná ve své děkovné řeči uvedla, že svět už konečně musí poslouchat ty, kteří ho léta varovali před Putinem. Narážela přitom podle DPA na válku, kterou vede Putin na Ukrajině a kterou odsoudil i její manžel. Dodala, že s Putinem se nedá vyjednávat a nedá se věřit žádnému z jeho slov. Samotné ocenění věnovala lidem, kteří v Rusku bojují za mír, přičemž riskují ztrátu všeho.

Někdejší německý ministr vnitra Gerhart Baum, který na ceremonii zastupoval organizátory, označil Navalného za "ochránce lidských práv", který obětoval svůj život. Vyzdvihl také jeho manželku Juliji, která ho v jeho úsilí podporovala ai nyní pokračuje v jeho boji. Dodal, že odkaz Navalného "si musíme připomínat a musíme se ptát sami sebe, co můžeme udělat pro svobodu nejen zde, ale také v Rusku."

Drážďanská mírová cena se od roku 2010 uděluje lidem za jejich výjimečný přínos k míru či mezinárodnímu porozumění. V seznamu jejích laureátů byli dosud dva rodáci ze Sovětského svazu. V roce 2010 ji získal Michail Gorbačov, a v roce 2015 Stanislav Petrov, který v roce 1983 zabránil možnému jadernému konfliktu mezi SSSR a Spojenými státy.

Alexej Navalnyj zemřel 16. února ve vězeňském táboře v obci Charp v Jamalskoněneckém autonomním okruhu v Ťumenské oblasti na severu západní Sibiře. Podle oficiální verze zemřel přirozenou smrtí. Navalného spolupracovníci se domnívají, že byl zavražděn.

Související

Ruská policie, ilustrační fotografie

Ruská policie překazila pietní setkání na počest Navalného

Ruské jednotky zvláštního určení v úterý v Moskvě ukončily setkání mládežnických aktivistů, kteří se sešli, aby společně sledovali online přenos koncertu na počest nedožitých 48. narozenin ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Koncert nazvaný "Ahoj, zde Navalnyj" se konal v úterý v Berlíně.

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Julia Navalná

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 4 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy