Navalná převzala ocenění, které poměrně udělili jejímu manželovi

Julija Navalná, vdova po zesnulém ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném, převzala v neděli v Drážďanech ocenění, které poměrně udělili jejímu manželovi. Drážďanskou cenu míru dotovanou částkou 10.000 eur jí předali na ceremonii v místním divadle, agentura DPA.

Bývalý německý prezident Joachim Gauck na ceremonii vyzdvihl Navalného jako "nesobeckého, téměř nadlidsky odvážného člověka, který ukázal, že může existovat i jiné Rusko". Dodal, že jeho celoživotní práce "zůstává vzorem pro všechny, kdo věří ve svobodu a důstojnost, a to včetně obyvatel Ruska".

Gauck také uvedl, že Navalného dlouholetý boj "proti zkorumpované elitě" byl v konečném důsledku jedním z "nejdůležitějších faktorů delegitimizace" režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Vyzdvihl, že Navalnyj ve svém snažení přetrval navzdory permanentnímu zastrašování a pronásledování ze strany ruských úřadů. Zároveň označil za "povzbuzující a inspirující" vidět, jak v práci tohoto politika nyní pokračuje jeho manželka. "Skláním se před vámi velkou úctou a hlubokým respektem," řekl Navalné.

Navalná ve své děkovné řeči uvedla, že svět už konečně musí poslouchat ty, kteří ho léta varovali před Putinem. Narážela přitom podle DPA na válku, kterou vede Putin na Ukrajině a kterou odsoudil i její manžel. Dodala, že s Putinem se nedá vyjednávat a nedá se věřit žádnému z jeho slov. Samotné ocenění věnovala lidem, kteří v Rusku bojují za mír, přičemž riskují ztrátu všeho.

Někdejší německý ministr vnitra Gerhart Baum, který na ceremonii zastupoval organizátory, označil Navalného za "ochránce lidských práv", který obětoval svůj život. Vyzdvihl také jeho manželku Juliji, která ho v jeho úsilí podporovala ai nyní pokračuje v jeho boji. Dodal, že odkaz Navalného "si musíme připomínat a musíme se ptát sami sebe, co můžeme udělat pro svobodu nejen zde, ale také v Rusku."

Drážďanská mírová cena se od roku 2010 uděluje lidem za jejich výjimečný přínos k míru či mezinárodnímu porozumění. V seznamu jejích laureátů byli dosud dva rodáci ze Sovětského svazu. V roce 2010 ji získal Michail Gorbačov, a v roce 2015 Stanislav Petrov, který v roce 1983 zabránil možnému jadernému konfliktu mezi SSSR a Spojenými státy.

Alexej Navalnyj zemřel 16. února ve vězeňském táboře v obci Charp v Jamalskoněneckém autonomním okruhu v Ťumenské oblasti na severu západní Sibiře. Podle oficiální verze zemřel přirozenou smrtí. Navalného spolupracovníci se domnívají, že byl zavražděn.

Související

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Julia Navalná

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 47 minutami

před 56 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy