GLOSA | Události Petra Nutila: Rusko je stále bez hranic, Česko bez obrany proti propagandě

Dnes to, moji milí, bude monotématické. Sorry jako. Téma dnešního dílu Událostí je prostě příliš vážné. Jde totiž o stále pokračující válku na Ukrajině.  

Ruský vůdce Vladimir Putin po zmanipulovanýcha a nesvobodných volbách při okázalém ceremoniálu v Kremlu zahájil další šestileté období v čele země. Aktuálně Putin vládne Rusku už 24 let 8 měsíců. Hlavně proto, že opozice je kriminalizována a nemůže se účastnit voleb.  

Několik dní poté  poté Rusko znovu zaútočilo na Ukrajinu i ze severu. V Charkovské oblasti se tak Ukrajinci brání už podruhé během dvou let pozemní ruské invazi. Tento pokus o otevření druhé fronty dle odhadů slouží především o oslabení ukrajinské obrany ve zbytku země, především v Doněcké oblasti. Na zbytek země samozřejmě stále dopadají ruské rakety a zabíjejí civilisty.  

Pokud chcimírům ani tenhle vývoj nedokáže otevřít oči, tak pak už asi nic. Nebo možná přece jen něco. Třeba prosté uvědomění si, že rezignací před agresí nezískáte mír, ale otroctví.  

Fandům Ruska pravděpodobně nelze navíc doporučit nic jiného, než reálný a dlouhodobý pobyt v Rusku. Z historie víme, že to už leckomu otevřelo oči. Navíc - pokud bychom se k našim dezolátům chovali tak, jak se ruský režim chová ke svým oponentům, asi by byli dost překvapeni, posuďte sami:  

Ruské zákony o cenzuře, které mimo jiné kriminalizují „šíření záměrně nepravdivých informací o použití ruských ozbrojených sil“ a stanovily tresty od pokut až po 15 let vězení. K tomu stačí to, co se děje na Ukrajině, označit jako „invazi, útok, válku“ atd.  

Dále pak (cituji z Vojenských rozhledů) „.. při sebemenší snaze a projevu nesouhlasu s ruskou prezentací „speciální vojenské operace“ jsou lidé perzekuováni, vůči protestujícím jsou zahajována trestní obvinění a ukládány správní sankce. Za projevy takového nesouhlasu ruská vláda považuje například: 

  • Nošení oblečení v kombinaci modré a žluté barvy nebo mít lak na nehtech v těchto barvách 
  • Výměna cenovek v supermarketech za protiválečné letáky 
  • Komentování nebo kritika války na sociálních sítích, soukromě či veřejně 
  • Zobrazování slov „autocenzura“, „žádná válka“ nebo „za mír“ na veřejnosti 
  • Sundání proválečných transparentů „Z“. 
  • Publikování online o ruských vojenských obětech na Ukrajině 

A jak si vedeme my?  

Prezident Petr Pavel v rozhovoru s rakouským listem Die Presse vyjádřil názor, že Evropa je na začátku delší konfrontace s Ruskem, která ale nemusí být vojenského rázu. „Chtějí obnovit imperiální velikost Sovětského svazu, včetně jeho sféry vlivu, a říkají to velmi otevřeně. Měli bychom to proto brát vážně. Musíme se připravit na to, že Rusko nebude mírovým partnerem,“ míní Pavel. Moskva už se podle něho v řadě evropských zemí ukázala jako „ničivá síla“, která se snaží šířit propagandu a často i zjevné lži. 

Stojí za to poznamenat, že se naše vláda se za dobu výkonu své funkce na budování rezistence proti těmto propagandistickým vlivům zcela vykašlala. Tuhle slabost, neodvahu a politickou nevůli čelit jim považuji za jednu z nejzásadnějších dlouhodobých chyb a budoucích škod na naší demokracii. A nejsem v tom sám, přečtěte si třeba tenhle rozhovor poslancem Exnerem. Nespokojenost s nekonáním vlády začíná probublávat I demokratickou občanskou společností. Takže soudím, že o tom ještě bude dost slyšet.  

Závěrem pojďme připomenout, co buď pro Ukrajinu, nebo proti Rusku můžete udělat vy. V ideálním případě můžete přispět libovolnou částkou na zbraně pro Ukrajinu. Protože ať se nám to líbí nebo ne, války se vyhrávají zbraněmi. A ty teď Ukrajinci potřebují ze všeho nejvíc.  

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině glosa Česká republika Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 4 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

včera

Bidenovi mají problém. Prezidentova syna Huntera uznali u soudu vinným

Porota soudu v americkém státě Delaware, u kterého se projednává kauza Huntera Bidena, v úterý uznala syna současného amerického prezidenta vinným ve všech třech bodech obžaloby v případu nelegálního držení zbraní. Informovala o tom agentura AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy