KLDR testovala tři střely krátkého doletu. Vážná hrozba pro mír, reaguje Japonsko

Severní Korea dnes ze svého východního pobřeží odpálila tři střely krátkého doletu, které dopadly do moře mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.

KLDR odpálila nejméně tři blíže neurčené střely
doporučujeme

Pchjongjang zbrojní zkoušku provedl týden poté, co po tříměsíční přestávce obnovil testy svých střel, uvedla agentura Reuters.

Podle jihokorejské armády KLDR při testu použila vícenásobný raketový odpalovací systém (MLRS). Trojice střel byla podle informací jihokorejské armády vyslána ze severokorejské základny Sondok. Střely dosáhly vzdálenosti až 200 kilometrů a výšky až 50 kilometrů.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga prohlásil, že KLDR pravděpodobně odpálila větší počet balistických střel, které doletěly do vzdálenosti 100 až 200 kilometrů. Žádná z nich však podle něj nedopadla do výlučné ekonomické zóny Japonska.

"Nejnovější severokorejská akce je vážnou hrozbou pro mír a bezpečnost Japonska... a problémem pro celé mezinárodní společenství," dodal Suga.

Jižní Korea vyjádřila nad dnešní severokorejskou zkouškou politování a zdůraznila, že test porušuje mezikorejskou dohodu, v níž obě země slíbily zmírnit napětí na Korejském poloostrově a zdržet se vzájemných vojenských provokací.

Nová severokorejská zkouška se uskutečnila týden od chvíle, kdy komunistický režim odpálil z okolí přístavního města Wonsan dvě střely krátkého doletu. Po 240 kilometrech letu dopadly obě do moře. Bylo to první testování střel KLDR od konce loňského listopadu a osobně na ně dohlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Severokorejský vůdce v závěru loňského roku prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Postěžoval si na "gangsterské sankce a nátlak" a varoval, že pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji moderních zbraňových systémů. Přislíbil také, že brzy předvede "novou strategickou zbraň".

Rozhovory mezi Pchjongjangem a Washingtonem o ukončení severokorejského jaderného programu výměnou za zrušení sankcí vůči KLDR stagnují od druhého summitu severokorejského diktátora Kima a amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Vietnamu na jaře 2019, který skončil předčasně a bez dohody.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stále jsme v šoku, říká Libanonka. Exploze v Bejrútu ji zastihla během…

07.08.2020 11:06 Exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu šokovala místní obyvatele. Některé zastihla i při…

V KLDR po záplavách panují obavy ze špatné sklizně, Kim Čong-un byl na…

07.08.2020 09:54 Severokorejské zemědělské oblasti zasáhly záplavy, což vyvolává obavy z nedostatku potravin, píše…

Čína odsoudila k trestu smrti dalšího Kanaďana

07.08.2020 09:15 Čínský soud oznámil, že odsoudil k trestu smrti kanadského občana jménem Jie Ťien-chuej za přepravu…

Libanon zaznamenal denní rekordní počet nákaz koronaviru

06.08.2020 20:55 V Libanonu za uplynulých 24 hodin přibylo 255 potvrzených případů koronaviru, což je dosud vůbec…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama