
Severní Korea vypálila směrem do Japonského moře dva projektily, zřejmě balistické rakety krátkého doletu. Podle agentury Reuters o tom informovala jihokorejská armáda, která v pořadí již třetí podobný test od začátku března nazvala "vysoce nevhodným" vzhledem ke globální pandemii způsobené koronavirem.
KLDR střely vypálila dnes před sedmou hodinou ranní místního času (pátek 22:00 SEČ) z provincie Severní Pchjongan severně od metropole Pchjongjangu.
Uletěly 410 kilometrů a dosáhly maximální výšky 50 kilometrů, načež dopadly v moři východně od Korejského poloostrova. Japonsko start raket potvrdilo a uvedlo, že nedosáhly japonských vod.
#SouthKorea military on Saturday accused #NorthKorea of firing two ballistic missiles and #Japan said that there had been no indication of anything coming down in Japanese territory or its exclusive economic zone: media https://t.co/LUNDLZHRct
— Global Times (@globaltimesnews) March 21, 2020
"Podobné vojenské kroky Severní Koreje v době, kdy COVID-19 působí těžkosti po celém světě, jsou vysoce nevhodné," uvedl podle agentury Reuters jihokorejský generální štáb s odkazem na nemoc způsobovanou koronavirem a vyzval KLDR k okamžitému pozastavení podobných aktivit.
Severní Korea zatím oficiálně neohlásila žádný případ nákazy koronavirem na svém území, místní státní média však hovoří o opatřeních pro boj s virem jako o otázce "národní existence".
Podle expertů by epidemie v KLDR mohla mít těžké následky vzhledem k málo rozvinutému zdravotnickému systému a nedostatku zdravotnických pomůcek. Vysoce postavený činitel americké armády minulý týden prohlásil, že si je "v podstatě jistý", že Severní Korea nakažené na svém území má. KLDR sousedí s Čínou, kde se virus koncem loňského roku objevil poprvé.
Podle dnešního sdělení severokorejských médií by se měl 10. dubna sejít severokorejský parlament. Vzhledem k tomu, že se jedná o setkání asi 700 nejvyšších režimních činitelů na jednom místě, jednalo by se podle pozorovatelů o sebevědomé gesto vzhledem ke globální pandemii nemoci COVID-19. Ta si po celém světě vyžádala již přes 11.000 obětí a řada vyspělých zemí kvůli ní bezprecedentně omezuje shromažďování a pohyb svých obyvatel.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un v závěru loňského roku prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Postěžoval si na "gangsterské sankce a nátlak" a varoval, že pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji moderních zbraňových systémů. Přislíbil také, že brzy předvede "novou strategickou zbraň".
Související

Severní Korea nasadí proti Ukrajině až 30 tisíc vojáků

Ruská letní ofenziva na Ukrajinu se blíží. Pomáhat mají i tisíce vojáků z KLDR
Severní Korea (KLDR) , Kim Čong-un , Severokorejské zbraně
Aktuálně se děje
včera

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry
včera

Obchodní válka na spadnutí. EU rozděluje taktika v klíčových rozhovorech s Trumpem
včera

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít
včera

Izrael vysílá vyjednavače do Kataru, ale odmítá požadavky Hamásu na změnu příměří
včera

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
včera

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům
včera

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
včera

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
včera

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
včera

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
včera

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
včera

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
včera

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
včera

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
včera

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
5. července 2025 21:35

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
5. července 2025 20:19

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
5. července 2025 19:01

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
5. července 2025 17:49

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
5. července 2025 16:47
Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
Centrální část Texasu zasáhly ničivé bleskové záplavy, které si v okrese Kerr vyžádaly nejméně 24 lidských životů. Po celý pátek a noc na sobotu pokračují záchranné práce ve snaze najít další pohřešované osoby, které voda buď uvěznila, nebo smetla.
Zdroj: Libor Novák