Ničivá erupce na spadnutí? Sopka Taal se vytrvale otřásá, evakuováno 40 tisíc lidí

Filipínská sopka Taal i dnes chrlila lávu a vytrvale se otřásala, což podle vědců může být předzvěstí blížící se mohutné a nebezpečné erupce. Z okolních vesnic pokrytých tmavým popelem bylo evakuováno už asi 40.000 lidí.

V řadě obcí a měst, včetně metropole Manily vzdálené od vulkánu asi 60 kilometrů, byly uzavřeny vládní úřady a školy, uvedla agentura AP. Od neděle byly na místních letištích odloženy či zrušeny stovky letů, což zasáhlo desetitisíce cestujících.

Lightning captured from the plume ash cloud during the #TaalVolcano eruption today 12th January! Epic capture by ? Lauren Bustamante (iamman1219 IG) #severeweather #ExtremeWeather #TaalEruption pic.twitter.com/cYNmLQuswq

— WEATHER/ METEO WORLD (@StormchaserUKEU) January 12, 2020

Stupeň varování platící pro oblast Taalu je nadále na čtvrtém stupni z pětibodové škály. Znamená to, že nebezpečná erupce se dá očekávat v řádu hodin či dní. Pátý, nejvyšší stupeň značí postupující ničivou erupci.

Během dnešního dne sopka chrlila žhavou lávu do výšky až 800 metrů společně s oblaky popela a kamení. V průběhu osmi hodin dnes seizmologové zaznamenali zhruba 50 vulkanických zemětřesení, což svědčí o tom, že magma uvnitř sopky stoupá k povrchu, sdělil filipínský seizmologický ústav. Ten také varoval před trvajícím spadem popela ve vesnicích, které leží v blízkosti sopky.

Taal se nachází na hlavním filipínském ostrově Luzon v provincii Batangas a je to druhá nejaktivnější sopka na Filipínách. Server stanice BBC píše, že v minulých 450 letech sopka vybuchla 34krát. Nejnověji se probudila k životu v neděli mohutnou erupcí, která vyslala oblak vulkanického popela do výšky 15 kilometrů.

Vítr zanesl popel až do Manily a vynutil si v neděli uzavření tamního mezinárodního letiště. To nefungovalo ani část pondělí. Zrušeno či odloženo bylo více než 500 mezinárodních a domácích letů, což zasáhlo na 80.000 pasažérů, řekl agentuře AP manažer letiště Ed Monreal.

Úřad pro řešení katastrof napočítal v provinciích Batangas a Cavite přes 40.000 lidí, kteří opustili své domovy a vyhledali útočiště v téměř 200 evakuačních centrech. Místní představitelé předpokládají, že jejich počet se ještě zvýší. Úřady varovaly obyvatele zasažených vesnic, aby se zatím nevraceli zpět.

Nemocnice ve městě Tagaytay v provincii Cavite přijala nejméně šest lidí s dýchacími potížemi. Žádná úmrtí ani rozsáhlé škody výbuch sopky zatím ale nezpůsobil.

Související

Žhavá láva

Sopka Taal nahání strach. Vytváří vlastní blesky, může přijít ničivá erupce

Z filipínské sopky Taal dnes začala vytékat láva a úřady upozornily občany, že v řádu hodin nebo dní může následovat nebezpečná erupce. Sopka od neděle chrlí dým a popel, což si vyžádalo evakuaci tisíců lidí a přerušení provozu mezinárodního letiště v Manile. Podle agentury Reuters dnes ráno letiště provoz částečně obnovilo, ale počet povolených příletů bude omezen. Přednost dostanou odlety, aby se uvolnila letištní plocha.
sopky

Na Filipínách vybuchla sopka Taal, evakuovány tisíce lidí

Kvůli zesílené aktivitě sopky Taal dnes filipínské úřady nařídily evakuaci zhruba 8000 obyvatel a desítek turistů. Vedení mezinárodního letiště v metropoli Manile také rozhodlo o dočasném přerušení provozu, informují zahraniční tiskové agentury.

Více souvisejících

sopka Taal Filipíny sopky

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy