Primárky v Hongkongu mohly být nezákonné, tvrdí čínský styčný úřad

Primární volby, které tento víkend v Hongkongu pořádalo prodemokratické hnutí, by mohly být podle nového bezpečnostního zákona nezákonné. Soudí tak čínský styčný úřad pro Hongkong zajišťujícího komunikaci mezi Pekingem a finančním velkoměstem, který hlasování podle agentury AFP označil za "vážnou provokaci".

Hongkong
doporučujeme

Cílem voleb, kterých se ve více než sedmimilionovém městě zúčastnilo okolo 600.000 lidí, bylo vybrat jednotného kandidáta nesourodého prodemokratického hnutí. Ve volbách podle předběžných výsledků uspěla hlavně skupina mladých demokratů.

zdroj: YouTube

Styčný úřad však volby označil za "vážnou provokaci vzhledem k současnému volebnímu systému". Nový zákon mohly podle něj porušit volební kampaně, které vyzývají k převzetí kontroly nad parlamentem.

"Cílem organizátora Bennyho Taie a opozičního tábora je chopit se v Hongkongu vládnoucí moci a ... uskutečnit Hongkongskou verzi 'barevné revoluce'," uvedl s odkazem na prozápadního povstání v postsovětských republikách Luo Chuej-ning, který stojí v čele styčného úřadu.

Část pozorovatelů volby, kterých se i přes varování úřadů účastnil velký počet voličů, vnímala jako symbolický protest proti čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong, který vstoupil v platnost na konci minulého měsíce a jež široce definuje separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Podle kritických hlasů z Hongkongu i ze zahraničí legislativa omezuje svobodu hongkongských občanů a znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína obyvatelům Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přepadení věznice: V Afghánistánu pokračují boje s islamisty, řada mrtvých…

03.08.2020 16:18 Aktualizováno Útok Islámského státu (IS) na věznici ve městě Dželálábád na východě Afghánistánu a následný střet…

Melbourne dál zpřísňuje karanténu, nová opatření se dotknou stovek tisíc…

03.08.2020 14:27 Druhé největší australské město Melbourne, ve kterém již kvůli šíření koronaviru platí přísné…

Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

03.08.2020 00:01 NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový…

"Mučil mě a tvrdil že nejsem člověk." Čínský režim týrá ženy a nezletilé…

02.08.2020 22:07 Aktualizováno Čína tvrdě potlačuje ujgurskou kulturu a pomocí komunistické propagandy se turkické etnikum střední…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama