Primárky v Hongkongu mohly být nezákonné, tvrdí čínský styčný úřad

Primární volby, které tento víkend v Hongkongu pořádalo prodemokratické hnutí, by mohly být podle nového bezpečnostního zákona nezákonné. Soudí tak čínský styčný úřad pro Hongkong zajišťujícího komunikaci mezi Pekingem a finančním velkoměstem, který hlasování podle agentury AFP označil za "vážnou provokaci".

Hongkong
doporučujeme

Cílem voleb, kterých se ve více než sedmimilionovém městě zúčastnilo okolo 600.000 lidí, bylo vybrat jednotného kandidáta nesourodého prodemokratického hnutí. Ve volbách podle předběžných výsledků uspěla hlavně skupina mladých demokratů.

zdroj: YouTube

Styčný úřad však volby označil za "vážnou provokaci vzhledem k současnému volebnímu systému". Nový zákon mohly podle něj porušit volební kampaně, které vyzývají k převzetí kontroly nad parlamentem.

"Cílem organizátora Bennyho Taie a opozičního tábora je chopit se v Hongkongu vládnoucí moci a ... uskutečnit Hongkongskou verzi 'barevné revoluce'," uvedl s odkazem na prozápadního povstání v postsovětských republikách Luo Chuej-ning, který stojí v čele styčného úřadu.

Část pozorovatelů volby, kterých se i přes varování úřadů účastnil velký počet voličů, vnímala jako symbolický protest proti čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong, který vstoupil v platnost na konci minulého měsíce a jež široce definuje separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Podle kritických hlasů z Hongkongu i ze zahraničí legislativa omezuje svobodu hongkongských občanů a znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína obyvatelům Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se…

26.02.2021 00:01 NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího…

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 10:12 Aktualizováno Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama