Smrtící koronavirus: Záhadná nemoc se objevila před měsícem, svět má strach

Nový typ koronaviru se objevil koncem loňského roku v Číně, šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan v provincii Chu-pej. Podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Wu-chan

Nákaza se postupně začala šířit do dalších čínských regionů i do světa. Podle čínských úřadů schopnost šíření koronaviru začíná sílit, nemoc je nakažlivá i v inkubační době. V Číně už jí podlehlo 56 lidí, nakažených je přes 2000. Za "vážnou" označil situaci čínský prezident Si Ťin-pching. Čínská komunistická strana v sobotu zřídila speciální tým na boj proti šíření epidemie.

zdroj: YouTube

Tři desítky čínských provincií, měst a autonomních oblastí vyhlásilo nejvyšší stav zdravotní pohotovosti. Wu-chan, průmyslové centrum vnitrozemské Číny, je od čtvrtka prakticky uzavřený. Pohyb byl omezen i v sousedních městech v provincii Chu-pej (podle agentury DPA žije v uzavřené oblasti dokonce 43 milionů lidí).

Pacienti jsou hlášeni i z jiných zemí světa. Podle Reuters se jedná v Asii o Japonsko, Jižní Koreu, Nepál, Malajsii, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan a Vietnam. V pátek první tři případy v Evropě oznámily francouzské úřady, třetí infikovanou osobu potvrdily i USA. Prvního člověka s nákazou oznámila v sobotu Austrálie a Kanada. První podezřelý případ (čínskou letušku) dnes oznámilo Rakousko.

Vietnamský portál VnExpress dnes uvedl, že v Danangu je kvůli podezření na nákazu hospitalizován také jeden Čech. České ministerstvo zahraničí informaci potvrdilo s tím, že český občan je hospitalizován z preventivních důvodů. Podle portálu VnExpress jsou v danangské nemocnici i další lidé s podezřením na tuto nemoc.

Čínská vláda nařídila v celé zemi kontroly a hygienická opatření v osobní dopravě. Na letištích, vlakových a autobusových nádražích i v přístavech by měla být nainstalována zařízení k měření horečky. Všude tam, ale i přímo v dopravních prostředcích, má být zajištěna hygiena. V mnoha městech byly zrušeny oslavy lunárního Nového roku.

Od pondělí nesmějí čínské cestovní kanceláře zajišťovat hotelové rezervace či pobyty pro skupiny. K městům, jež se jako Peking rozhodla preventivně omezit osobní dopravu, se dočasným zastavením provozu dálkových autobusových linek přidal severočínský Tchien-ťin, kde žije 15 milionů lidí. Zavřít automobilovou a lodní dopravu pro osoby cestující odjinud chtělo velkoměsto Šan-tchou, ale upustilo od toho.

Čína dnes také oznámila dočasný zákaz prodeje volně žijících zvířat jako další z preventivních opatření. Podle čínských úřadů je totiž původcem viru patrně divoká zvěř, která se nelegálně prodávala na tržnici s mořskými produkty ve Wu-chanu.

USA, Francie, Jižní Korea, Rusko a Japonsko chystají evakuaci svých občanů z Wu-chanu. Z filipínské Manily dnes do města, které začíná pociťovat nedostatek zdravotnického materiálu, dorazilo 3,16 milionu roušek.

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že v souvislosti s šířením koronaviru se kontroluje, zda někdo z cestujících do Česka nevykazuje příznaky nákazy. Na letišti Praha jsou připraveni zdravotníci a v pohotovosti je lékařská služba. České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Čechům, aby necestovali do provincie Chu-pej.

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel. Původ viru dosud není znám, ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se zřejmě na člověka přenesl od nakažených zvířat.

Experti se domnívají, že nový virus by neměl být tak smrtící jako SARS, který se začal šířit koncem roku 2002 v Asii a který po celém světě do července 2003 usmrtil na 800 lidí z více než 8000 nakažených. Na Blízkém východě se v roce 2012 objevila infekce MERS, na niž podle WHO zemřelo 858 lidí z téměř 2500 nakažených.

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Související:

Právě se děje