Stíhačky USA opět zaútočily na hnutí Tálibán, pět radikálů zabito

Americké vojenské letectvo v neděli bombardovalo povstalce z hnutí Tálibán. Uvedl to dnes podle agentur mluvčí americké armády v Afghánistánu Sonny Leggett. Při útoku v provincii Vardak bylo podle americké armády zabito pět příslušníků Tálibánu. Američané a Tálibán se přou, zda útok porušil únorovou dohodu, jež má umožnit stažení vojsk USA z Afghánistánu.

F-16
doporučujeme

Mluvčí americké armády tvrdí, že útok letectva dohodu neporušil. Americké letectvo zasáhlo na obranu afghánských vládních sil, jež se nacházely pod útokem povstalců.

To podle Reuters odmítl mluvčí Tálibánu, podle kterého nedocházelo k ozbrojeným střetům. "Tento útok smlouvu porušil," uvedl mluvčí.

Americké letectvo bombardovalo pozice Tálibánu také v polovině října v provincii Hílmand. I v tomto případě se tak dělo v rámci podpory afghánským vládním silám. Podle guvernéra provincie čelila ofenzívě povstalců.

Únorová dohoda mezi USA a Tálibánem předpokládá stažení cizích vojáků z Afghánistánu, podle Bílého domu by tam měla do začátku příštího roku zbýt ze současných 5000 Američanů polovina. Tálibán v dohodě poskytl bezpečnostní záruky a zavázal se bojovat proti teroristickým uskupením.

V Kataru pokračují od září rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti této asijské země. Rozhovory, které mají vést k snížení napětí v zemi, zatím nepřinesly žádné konkrétní výsledky. Růst násilí ale může podkopat důvěru, která je k jednání nutná, přiblížili své obavy agentuře Reuters diplomaté.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie odebrala občanství muslimskému duchovnímu, je odsouzen za…

25.11.2020 09:11 Austrálie odebrala občanství muslimskému duchovnímu, který se narodil v Alžírsku. Abdul Nacer…

Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní…

24.11.2020 14:51 Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Británie zvažuje stažení svých soudců z…

Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů. Čína se…

24.11.2020 13:36 Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize…

Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska, má být zařazen mezi…

24.11.2020 08:20 Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska podivného, malého obojživelného savce, jenž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama