Tajfun napáchal v KLDR značné škody. Kim Čong-un dal potrestat regionální politiky

Vedení Severní Koreje potrestalo lokální představitele za nezvládnutí příprav na tajfun Maysak. Místní deník Rodong sinmun dnes napsal, že si bouře vyžádala desítky mrtvých nebo zraněných, přesný údaj ale nezveřejnil. Maysak zasáhl Korejský poloostrov ve středu a ve čtvrtek a provázel ho velmi silný déšť. Příští týden poloostrov zasáhne pravděpodobně další bouře Haishen, která se blíží k Japonsku.

Ilustrační foto

Podle severokorejského deníku, který vydává vládní Korejská strana práce, se představitelé neřídili stranickými pokyny, neoznačili nejvíce ohrožené budovy a nesplnili přesně evakuační nařízení. "Bylo přijato rozhodnutí uvalit přísné stranické, administrativní i právní sankce na ty, kdo nesou za oběti odpovědnost," napsal list Rodong sinmun, z kterého cituje BBC.

KLDR dosud o následcích bouře neinformovala a zpráva stranického deníku je první oficiální vyjádření. V Pchjongjangu před tajfunem odstranili billboardy a podepřeli stromy u silnic. Nejvíc škod ale živel napáchal ve východní provincii Kangwondo a jejím středisku Wonsanu.

Agentura AFP citovala severokorejského uprchlíka An Čchan-ila, podle něhož má potrestání místních představitelů odvrátit pozornost od odpovědnosti vedení země. "Dává se tím najevo, že (vůdce) Kim Čong-un nikdy nechybuje a že způsobené škody jsou důsledkem toho, že níže postavení neplní jeho pokyny," tvrdil An.

V Jižní Koreji za sebou Maysak zanechal dva mrtvé a v Pusanu kvůli němu muselo být do provizorních přístřeší evakuováno 2200 lidí.

Maysan postihl také jih Japonska, kde se při něm zranilo několik desítek lidí a byl přerušen proud do tisíců domácností. U japonských břehů ztroskotala nákladní loď převážející téměř 6000 kusů dobytka. Z její 43členné posádky se našli zatím jenom tři námořníci, z nichž dva jsou naživu a jeden zemřel. K oblasti se nyní blíží další tajfun Haishen, kvůli němuž byly pátrací operace po zbytku posádky přerušeny.

Podle japonských meteorologů Haishen do neděle zasáhne ostrov Okinawa, odkud bude pokračovat k ostrovu Kjúšú. Už nyní ho doprovází vichr o rychlosti 180 kilometrů za hodinu a podle meteorologické služby se mají lidé připravit na vlnobití a vítr ještě předtím, než tajfun udeří na pevninu. Podle výpočtů se bude vichr pohybovat směrem ke Korejskému poloostrovu, který by mohl zasáhnout v úterý.

Jošihisa Nakamoto z japonské meteorologické služby řekl, že mu dělá starosti, že lidé z obav před koronavirem odmítají opustit domovy a evakuovat se. "Neměli byste se kvůli tomuto strachu bát vyjít ven," řekl a upozornil, že v evakuačních centrech se počítá s dodržením odstupu vyžadovaného kvůli koronaviru.

Čína prý očekává přehodnocení vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

28.09.2021 22:02 Aktualizováno Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na…

Japonsko po půl roce odvolalo nouzový stav kvůli koronaviru

28.09.2021 14:28 V Japonsku ve čtvrtek přestane platit stav nouze zavedený kvůli koronaviru a restrikce díky…

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

28.09.2021 08:15 Aktualizováno KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala dnes agentura AP s odvoláním…

Sydney zruší lockdown pro očkované. Neočkovaným omezení zůstanou

27.09.2021 19:25 Očkovaní obyvatelé australského města Sydney si po několikaměsíční přísné uzávěře budou moci v…

Jižní Korea vítá možnost summitu s KLDR

26.09.2021 10:05 Jižní Korea dnes přivítala sobotní vyjádření vlivné sestry a poradkyně severokorejského vůdce Kim…

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, má podmínku

25.09.2021 15:59 Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na…

Jižní Korea hlásí nový rekord v počtu nakažených

25.09.2021 09:22 Jižní Korea dnes oznámila 3273 nově prokázaných případů nákazy koronavirem za poslední den, což je…

Jižní Korea hlásí nejvyšší nárůst nakažených od začátku epidemie

24.09.2021 07:43 Jižní Korea zaznamenala v pátek nejvyšší denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem od…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Australská Viktorie hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

23.09.2021 12:17 Australský stát Viktorie dnes oznámil 766 nových případů koronaviru za poslední den, což je nejvíce…

Související:

Právě se děje

reklama