Tajfun napáchal v KLDR značné škody. Kim Čong-un dal potrestat regionální politiky

Vedení Severní Koreje potrestalo lokální představitele za nezvládnutí příprav na tajfun Maysak. Místní deník Rodong sinmun dnes napsal, že si bouře vyžádala desítky mrtvých nebo zraněných, přesný údaj ale nezveřejnil. Maysak zasáhl Korejský poloostrov ve středu a ve čtvrtek a provázel ho velmi silný déšť. Příští týden poloostrov zasáhne pravděpodobně další bouře Haishen, která se blíží k Japonsku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle severokorejského deníku, který vydává vládní Korejská strana práce, se představitelé neřídili stranickými pokyny, neoznačili nejvíce ohrožené budovy a nesplnili přesně evakuační nařízení. "Bylo přijato rozhodnutí uvalit přísné stranické, administrativní i právní sankce na ty, kdo nesou za oběti odpovědnost," napsal list Rodong sinmun, z kterého cituje BBC.

KLDR dosud o následcích bouře neinformovala a zpráva stranického deníku je první oficiální vyjádření. V Pchjongjangu před tajfunem odstranili billboardy a podepřeli stromy u silnic. Nejvíc škod ale živel napáchal ve východní provincii Kangwondo a jejím středisku Wonsanu.

Agentura AFP citovala severokorejského uprchlíka An Čchan-ila, podle něhož má potrestání místních představitelů odvrátit pozornost od odpovědnosti vedení země. "Dává se tím najevo, že (vůdce) Kim Čong-un nikdy nechybuje a že způsobené škody jsou důsledkem toho, že níže postavení neplní jeho pokyny," tvrdil An.

V Jižní Koreji za sebou Maysak zanechal dva mrtvé a v Pusanu kvůli němu muselo být do provizorních přístřeší evakuováno 2200 lidí.

Maysan postihl také jih Japonska, kde se při něm zranilo několik desítek lidí a byl přerušen proud do tisíců domácností. U japonských břehů ztroskotala nákladní loď převážející téměř 6000 kusů dobytka. Z její 43členné posádky se našli zatím jenom tři námořníci, z nichž dva jsou naživu a jeden zemřel. K oblasti se nyní blíží další tajfun Haishen, kvůli němuž byly pátrací operace po zbytku posádky přerušeny.

Podle japonských meteorologů Haishen do neděle zasáhne ostrov Okinawa, odkud bude pokračovat k ostrovu Kjúšú. Už nyní ho doprovází vichr o rychlosti 180 kilometrů za hodinu a podle meteorologické služby se mají lidé připravit na vlnobití a vítr ještě předtím, než tajfun udeří na pevninu. Podle výpočtů se bude vichr pohybovat směrem ke Korejskému poloostrovu, který by mohl zasáhnout v úterý.

Jošihisa Nakamoto z japonské meteorologické služby řekl, že mu dělá starosti, že lidé z obav před koronavirem odmítají opustit domovy a evakuovat se. "Neměli byste se kvůli tomuto strachu bát vyjít ven," řekl a upozornil, že v evakuačních centrech se počítá s dodržením odstupu vyžadovaného kvůli koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie hlásí přes 96.000 nových případů koronaviru

18.09.2020 08:22 V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96.424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový…

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

17.09.2020 17:45 Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako…

Čína protestuje proti cestě vládního činitele USA na Tchaj-wan

17.09.2020 13:22 Čína podala oficiální protest proti cestě náměstka amerického ministra obchodu Keitha Kracha, který…

Indie má znovu rekordní nárůst případů koronavirové infekce

17.09.2020 08:22 V Indii za poslední den znovu přibyl rekordní počet lidí nakažených koronavirem, testy infekci nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama