V Hongkongu se rozhořel spor kvůli soše, která znázorňuje demonstranta

Majitel hongkongského řetězce Chickeeduck s dětskou módou se dostal do křížku s pronajímatelem kvůli tomu, že do jedné ze svých prodejen umístil sochu znázorňující účastníka hongkongských prodemokratických protestů.

Hongkong
doporučujeme

Herbert Chow, majitel sítě 13 obchodů s oblečením, chce tímto způsobem učit děti o demokracii, píše agentura Reuters. Vlastník nemovitosti ho vyzval, aby zpodobnění účastníka protivládních protestů z prostoru obchodu odstranil, Chow to však odmítá.

Bílá socha v životní velikosti znázorňuje protestujícího s nasazenou přilbou, plynovou maskou a ochrannými brýlemi. Demonstrant s deštníkem v jedné ruce mává nad hlavou černou vlajkou s nápisem "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!"

"Revoluce, kterou nyní potřebujeme, je nepolevující boj za svobodu projevu, tisku a svobodného vyjádření. A odmítnutí přijmout něco, co považujete za nespravedlivé," myslí si Chow.

Majitel nemovitosti, kterému se socha nelíbí, se podle dopisu přístupného na internetu odvolává na ujednání ve smlouvě, podle něhož musí být veškerá dekorace prodejny schválená. Za porušení smlouvy je také považována organizace nepovolené "výstavy".

Chow se má nyní sejít se zástupcem společnosti, která nemovitost vlastní. Je možné, že vlastník odmítne prodloužit nájem prostor, který má vypršet tento měsíc. Mnoho zákazníků v prodejně Reuters sdělilo, že přišli právě proto, aby Chowa a jeho řetězec Chickeeduck podpořili.

Po několikaměsíční pauze způsobené koronavirovou krizí vypukly v Hongkongu prodemokratické protesty opět v květnu. Důvodem je nesouhlas s plánem pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu. Proti protestujícím nezřídka zasahuje pořádková policie slzným plynem, dochází k zatýkání účastníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřovatelka OSN nevěří ve stíhání saúdskoarabského prince

09.07.2020 19:33 Bez změny režimu v Saúdské Arábii je nepravděpodobné, že by se tamní korunní princ Muhammad bin…

Čína v nemilosti USA. Washington na ni uvalil sankce kvůli perzekuci Ujgurů

09.07.2020 19:18 Spojené státy uvalily sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za…

Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

09.07.2020 17:40 Aktualizováno Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto…

Čína hlásí devět nových případů koronaviru, Rusko má přes 707 tisíc…

09.07.2020 14:59 Aktualizováno Pevninská Čína ve středu zaznamenala devět nových případů nemoci covid-19, což je o dva více než o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy