Začala fungovat první spermabanka pro HIV pozitivní dárce, má bořit mýty

Jen několik dní před 1. prosincem, na který připadá světový den boje proti AIDS, vznikla na Novém Zélandu první spermabanka pro dárce nakažené virem HIV. Založily ji tři charitativní organizace, které tak chtějí přispět k boření některých mýtů o nakažených, jež panují ve většinové společnosti.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Všichni dárci banky sice budou HIV pozitivní, nicméně díky moderním léčebným postupům u nich již nehrozí přenos viru na další osoby, informoval zpravodajský server BBC.

Instituce nazvaná Sperm Positive již našla první tři dárce. Damien Rule-Neal, který je jedním z nich, řekl místní rozhlasové stanici, že když o své nemoci informoval svého zaměstnavatele, čelil šikaně a nakonec z práce odešel.

"Máme vědecky potvrzené, že díky léčbě přestanete být infekční," řekl Rule-Neal. "Viděl jsem hodně kamarádek, které měly děti i přesto, že mají HIV. Je to ukázkou toho, že nám věda a léky vrátily tuto schopnost," dodal.

Ruleovi-Nealovi diagnostikovali nákazu HIV v roce 1999. Dnes je zdravý, ženatý, má dvě děti a tři vnoučata.

Léčba HIV v posledních letech zaznamenala několik pokroků, včetně první transplantace ledvin mezi dvěma nakaženými pacienty letos v březnu. Antiretrovirová léčba, při níž pacienti denně berou určitou kombinaci léků, díky nimž se virus v těle dále nešíří, může snížit množství viru v krvi na nezaznamenatelné hodnoty.

Sperm Positive nebude fungovat jako klasická spermabanka. Lidem, kteří by měli o zde uložené vzorky zájem, však zprostředkuje kontakt na již zaběhnutá zařízení.

HIV i přes pokroky v léčbě stále zůstává jednou z největších hrozeb pro veřejné zdraví. V roce 2018 bylo na světě asi 38 milionů lidí nakažených HIV/AIDS.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemocnice u základny Bagrám v plamenech, odpálil se sebevražedný atentátník

11.12.2019 08:22 Útok sebevražedného atentátníka dnes otřásl nemocnicí pro místní obyvatelstvo, budovanou poblíž…

Genocida muslimských Rohingů? Soud OSN začal projednávat žalobu na Barmu

10.12.2019 16:05 Aktualizováno Mezinárodní soudní dvůr OSN se dnes začal zabývat obviněním z genocidy příslušníků menšinového…

Hrozí další erupce novozélandské sopky. Počet obětí roste, vrtulník…

10.12.2019 12:49 Aktualizováno Na šest mrtvých vzrostla bilance pondělní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island.…

Sydney se dusí. Velkoměsto zahalil zatím nejhustší dým z lesních požárů

10.12.2019 09:41 Australské velkoměsto Sydney dnes zahalil zatím nejhustší oblak kouře od začátku lesních požárů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama