Začala fungovat první spermabanka pro HIV pozitivní dárce, má bořit mýty

Jen několik dní před 1. prosincem, na který připadá světový den boje proti AIDS, vznikla na Novém Zélandu první spermabanka pro dárce nakažené virem HIV. Založily ji tři charitativní organizace, které tak chtějí přispět k boření některých mýtů o nakažených, jež panují ve většinové společnosti.

Ilustrační foto
doporučujeme

Všichni dárci banky sice budou HIV pozitivní, nicméně díky moderním léčebným postupům u nich již nehrozí přenos viru na další osoby, informoval zpravodajský server BBC.

Instituce nazvaná Sperm Positive již našla první tři dárce. Damien Rule-Neal, který je jedním z nich, řekl místní rozhlasové stanici, že když o své nemoci informoval svého zaměstnavatele, čelil šikaně a nakonec z práce odešel.

"Máme vědecky potvrzené, že díky léčbě přestanete být infekční," řekl Rule-Neal. "Viděl jsem hodně kamarádek, které měly děti i přesto, že mají HIV. Je to ukázkou toho, že nám věda a léky vrátily tuto schopnost," dodal.

Ruleovi-Nealovi diagnostikovali nákazu HIV v roce 1999. Dnes je zdravý, ženatý, má dvě děti a tři vnoučata.

Léčba HIV v posledních letech zaznamenala několik pokroků, včetně první transplantace ledvin mezi dvěma nakaženými pacienty letos v březnu. Antiretrovirová léčba, při níž pacienti denně berou určitou kombinaci léků, díky nimž se virus v těle dále nešíří, může snížit množství viru v krvi na nezaznamenatelné hodnoty.

Sperm Positive nebude fungovat jako klasická spermabanka. Lidem, kteří by měli o zde uložené vzorky zájem, však zprostředkuje kontakt na již zaběhnutá zařízení.

HIV i přes pokroky v léčbě stále zůstává jednou z největších hrozeb pro veřejné zdraví. V roce 2018 bylo na světě asi 38 milionů lidí nakažených HIV/AIDS.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama