Zákeřný Covid-19: Obětí je přes 2000, úmrtnost mnohem vyšší než u chřipky

Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000. Nakažených je přes 74.000, informovala dnes s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Za úterý pevninská Čína zaznamenala 136 úmrtí, z nichž 132 hlásí provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy. Druhou oběť nákazy na svém území dnes zaznamenal rovněž Hongkong, který je čínskou poloautonomní provincií.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Celkem se v pevninské Číně, do které se nepočítá Hongkong a Macao, potvrdila nákaza novým typem koronaviru do úterní půlnoci u 74.185 lidí, z nichž 2004 zemřeli. Za úterý tedy přibylo 1749 nových případů nákazy, což je méně než 1886 případů v pondělí a zároveň nejméně od 29. ledna.

Jedná se o druhý den po sobě, kdy se počet nově nakažených v pevninské Číně snížil. Podle úterního prohlášení čínských úřadů je pokles počtu nakažených důkazem, že preventivní opatření proti dalšímu šíření nemoci fungují. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale upozornila, že je brzy na to usuzovat, že epidemie je na ústupu.

Nemoc podobná svými příznaky chřipce mimo pevninskou Čínu zabila šest lidí, a to dva v Hongkongu a po jednom na Tchaj-wanu, Filipínách, v Japonsku a ve Francii. Kromě pevninské Číny je nejvíce nakažených v Singapuru a v Japonsku. Česko zatím výskyt nového koronaviru nezjistilo.

Prudký nárůst nových případů dnes ohlásila Jižní Korea. Ve středu se tam potvrdilo 20 nově nakažených, 16 z nich se přitom infikovalo od jediné postarší pacientky z města Tegu. Ta se v posledních týdnech zúčastnila několika bohoslužeb a navštívila místní nemocnici, přišla tak do kontaktu se stovkami lidí. V poslední době však necestovala do zahraničí. Celkový počet nakažených v této asijské zemi vystoupal na 51.

WHO uvedla, že v sousední Severní Koreji se zatím žádné případy nákazy neobjevily. Tuto informaci potvrdila i severokorejská média. Podle některých expertů má však WHO jen omezené možnosti, jak situaci v autoritářské a tajnůstkářské zemi monitorovat. Některá jihokorejská média již dříve hovořila o případech nákazy novým koronavirem na severu i o několika obětech, tyto informace však podle Reuters nelze nezávisle ověřit.

Největším ohniskem nákazy mimo Čínu je v tuto chvíli stále výletní loď Diamond Princess, která je od začátku února v karanténě v japonském přístavním městě Jokohamě. Úřady tam dosud potvrdily 542 případů nákazy. Z plavidla se dnes začalo vyloďovat asi 500 lidí, kteří strávili v karanténě dva týdny a neprojevily se u nich symptomy nákazy. Další stovky je mají následovat v dalších dnech.

Poslední cestující se dnes vylodili z americké výletní lodi MS Westerdam, která už téměř týden kotví na jihu Kambodže. Plavidlo dříve odmítlo přijmout pět zemí kvůli obavě, že je dalším ohniskem koronaviru. Kambodžský premiér po přistání lodi prohlásil, že na palubě není nikdo nakažený. Infekce se však následně prokázala u cestující z USA, kterou úřady zachytily při lékařské kontrole na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur. Další případy zatím nejsou hlášeny. Na palubě MS Westerdam zůstávají stovky členů posádky, které lékaři testují na koronavirus.

Úmrtnost na COVID-19 je podle nové studie čínských vědců 2,3 procenta. To je výrazně méně než u předchozích epidemií SARS či MERS, nicméně asi 20 krát více než u klasické sezónní chřipky.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má v Austrálii pozoruhodně málo obětí. Čím to je?

09.04.2020 18:50 V Austrálii zemřelo na onemocnění COVID-19 51 lidí. Z celkového počtu 6 108 potvrzených případů…

Čína má dalších 63 nakažených koronavirem, problém jsou "tiší přenašeči"

09.04.2020 13:57 Aktualizováno V Číně za středu přibylo 63 nových případů nákazy koronavirem. Informovaly o tom dnes místní…

Čínské město na ruských hranicích je novým ohniskem koronaviru. Jsem…

09.04.2020 13:31 Zatímco město Wu-chan, původní ohnisko epidemie koronaviru v Číně, se ve středu po více než dvou…

Japonská prefektura Aiči vyhlásí stav nouze, opatření se dotkne i…

09.04.2020 09:00 Guvernér prefektury Aiči ve středním Japonsku dnes informoval, že od pátku v tomto regionu, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy